Vahim istatistik: Her 5 kişiden 1'i kadına tokat atmayı savundu!

Vahim istatistik: Her 5 kişiden 1'i kadına tokat atmayı savundu!
Vahim istatistik: Her 5 kişiden 1'i kadına tokat atmayı savundu!
Her yıl Ipsos KGM tarafından yapılan Türkiye'yi Anlama Klavuzu araştırmasında dikkat çekici sonuçlar çıktı. Araştırmaya göre, 10 kişiden 6'sı internete sansürü, 5 kişiden 1'i de kadına tokat atmayı savundu.

RADİKAL - Ipsos KGM Araştırma Şirketi’nin her iki yılda bir yaptığı ‘ Türkiye ’yi Anlama Klavuzu’ araştırması, pek çok alanda düşündürücü istatistikler ortaya koydu. Ankette Türkiye’de 10 kişiden altısı medya ve internete sansür uygulanabileceğini düşünürken, her 5 kişiden 1'i de kadınlara tokat atılabileceğini savunuyor.

Katılımcıların yüzde 49.2’sini erkeklerin, yüzde 50.8’ini ise kadınların oluşturduğu araştırma ya göre, hiç müzik dinlemeyenlerin oranı yüzde 24, hiç kitap okumayanların yüzde 45, hiç radyo dinlemeyenlerin yüzde 29, hiç gazete okumayanların oranı ise yüzde 29.

Araştırmanın öne çıkan başlıkları şöyle:

- ‘En sevdiğim şey televizyon izlemek’ diyenlerin oranı yüzde 84’ken, ‘en çok haber programları izlerim’ diyenlerin oranı yüzde 65, ‘en çok yarışma programları izlerim’ diyenlerin sayısı yüzde 41.

- Kadınların yüzde 77’si televizyonda en çok yerli dizi izlediklerini söyledi, ankete katılanların yüzde 40’ıysa ‘Televizyonda karşıma ne çıkarsa onu izlerim’ cevabını verdi.

- Ankete katılanlara ‘Kadının çalışması için eşinin izni şart mı’diye soruldu. Erkeklerin yüzde 69’u evet cevabı verirken, kadınların da yüzde 57’si evet dedi.

- Anketörlerin içinde erkeklerin yüzde 20’si ‘gerektiğinde kadınlara tokat atılabileceğini’ söylerken, kadınların ise yüzde 18’i bu soruya evet cevabı verdi.

Türkiye siyasetindeki önemli bir olgu olan ‘başörtü’ de sorulan konulardan biriydi.

- Ankete göre, katılımcıların yüzde 70’i üniversitelerde türban takılabileceğini düşünüyor, yüzde 57’lik bir kesim ise memurların başlarını örtebileceğini düşünüyor.

- ‘Dinin gereklerini yerine getiriyorum’ diyenlerin oranı yüzde 71, evde de başını örttüğünü söyleyen kadınların oranı 37, ‘Başımı dışarı çıkarken örtüyorum’ diyenlerin oranı ise yüzde 60.

- Erkeklerin yüzde 46’sı ‘Eşimin başının örtülü olması önemli’ cevabını verdi.

Ankete katılanların ilgi alanlarına bakıldığında son derece sınırlı olduğu görülüyor.

- Hiç müzik dinlemeyenlerin oranı yüzde 24, hiç kitap okumayanların yüzde 45, hiç radyo dinlemeyenlerin yüzde 29, hiç gazete okumayanların oranı ise yüzde 29.

- İnternet kullanım oranları da hayli düşük. ‘İnternette hiç sörf yapmıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 68.

- Ankete katılanların yüzde 96’sı hiç opera ve baleye gitmediğini söylerken, konsere gitmeyenlerin oranı ise yüzde 73.

- Katılımcıların yüzde 80’i tiyatroya, yüzde 56’sı sinemaya hiç gitmemiş.

- Yurtiçinde hiç tatile gitmeyenlerin oranı ankete göre yüzde 45, yurtdışı tatili ise katılımcıların yüzde 94’ünün yapamadığı bir şey.

- Yürüyüş dahil hiçbir sportif faaliyette bulunmayanların oranı yüzde 46, ailemle yemeğe çıkmıyorum diyenlerin oranı 38. Öte yandan haftada en az iki kez ev gezmesine gidebilenlerin oranı ise yüzde 39.


  http://www.radikal.com.tr/126469612646963

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Normal - user917853

  Sizce normal değilmi? Ülkenin cumhurbaşkanı kadın erkek eşit olamaz derken, kim olduğu, hangi dine hizmet ettiği belli olmayan çok değerli (!) alimler kadınların yerinin ev olduğunu, kariyerini evde yapmaları gerektiğini söylerken halkın böyle düşünmesi sizi niye şaşırtıyor ki! Güya toplum dindarlaşıyor, dindar nesil yetişiyor öyle mi! Vicdanın yoksun yeni bir din üretiliyor ülkemizde. Uyanık artık millet, bu ne derin uykudur! !!!

  Radikalin istatistikleri beni öldürecek... - ARAGORA

  Bir kere o ''her 5 kişiden biri değil,5 yetişkin erkekten biri olmalı '''...Ayrıca bu istatistik ,kırsal kesim ve şehir olarak ikiye ayrılmalıydı...Bu ayırımı yapmazsanız ,70 milyonun ,12 milyonu dayak atıyor çıkar... Yani çoluk ve çocuk ve kadınlar ve yaşlılar da..Türkiyenin dayak gerçeğini bu şekilde hafife almakla dayağı da hafife almış olmuyor musunuz ?

  Icim Karardi - user1107643

  Hic kitap okumayanlarin orani %45 cikmissa, bence o rakam daha da yüksektir, cünkü bir o kadar da hic okumadigini söylemeye cekinenler vardir. Bu anketteki bütün rakamlar icimi karartti!