Vahit Bıçak veda ediyor

'İnsan Hakları Ulusal Kurumu' projesi kabul edilmeyen Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Vahit Bıçak, 17 Eylül'de bitecek görevine talip olmayacak.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Vahit Bıçak'ın, 17 Eylül'de sona erecek olan başkanlık görevine yeniden talip olmayacağı belirtildi. Başbakanlık kulislerinde Bıçak'ın bu kararı almasında kurulması içinuzun süredir yoğun çaba sarfettiği İnsan Hakları Ulusal Kurumu'nun, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'e takılması gösteriliyor.
Bir türlü çıkmayan yasa
'İnsan Hakları Ulusal Kurumu'yla ilgili yasa tasarısı taslağının bir buçuk yıldır Başbakanlık Müsteşarlığı'nda bekletilmesi Bıçak'ın İnsan Hakları Başkanlığı görevini bırakma kararı vermesine neden oldu. Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'nın hazırladığı, Müsteşar Dinçer'den vize alamayan taslak Türkiye'de dünya standartlarında, bağımsız bir insan hakları kurumu kurulmasına önayak olacaktı. Vahit Bıçak'ın başkanlık görevini bıraktıktan sonra akademik çalışmalarına geri dönmeyi tasarladığı öğrenildi.
Özerk kurul istiyordu
Vahit Bıçak'ın hazırlanmasında etkin olduğu taslakta özerk bir statüde İnsan Hakları Ulusal Kurumu'nun kurulması öngörülüyor. Toplam 7 üyeden oluşacak, ayrıca idari ve mali bakımdan özerk olacak kurul insan haklarının korunması bakımından da önemli bir aşama olarak değerlendiriliyor. Kurumun kimliğinde 'Başbakanlık' veya başka resmi bir sıfatın yer almaması da öngörülüyor.
Kurum özerk statüde olduğu için, 'siyasi etki, baskı ve yönlendirme' gibi eleştirilerin de önüne geçilecekti. İnsan Hakları Ulusal Kurumu'nun faaliyete geçmesinin ardından İnsan Hakları Danışma Kurulu da işlevini yitirecek.


    http://www.radikal.com.tr/7568547568540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.