Vahşi olan doberman mı?

Sahibinin sekizinci kattaki evinin balkonuna kilitlediği doberman cinsi köpeğin ölmesi tepkiye neden olurken...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Sahibinin sekizinci kattaki evinin balkonuna kilitlediği doberman cinsi köpeğin ölmesi tepkiye neden olurken, iki yıldır Meclis gündeminde bekleyen Hayvan Hakları Yasa tasarısı yeniden gündeme geldi. Eğer tasarı yasalaşmış olsaydı dobermanın sahibi kötü muameleden dolayı para cezasına çarptırılacaktı.
Antalya'da 'Leydi' adlı doberman, altı yavrusuyla birlikte 38 derece sıcakta beş metrekarelik balkona kilitlenince, kurtulmaya çalışırken parmaklıklara sıkışarak can verdi. Olayın ardından gözler yeniden TBMM'ye çevrildi. Kurban bayramlarında eziyet edilen kurbanlıkların görüntülerinin güncelleştirdiği yasa tasarısı MHP'nin itirazları nedeniyle uzun süre bekletildi. Koalisyon ortakları arasında uzlaşma sağlandı; ancak bu kez de ekonomik kriz nedeniyle Meclis önceliğini ekonomi yasalarına verdi. Sık sık Danışma Kurulu'nda öncelikli görüşülecek konular arasına alınmasına karşın hayvan hakları tasarısı bir türlü çıkarılamadı.
Yasanın çıkması halinde köpeğin sahibi Nahide Çetin, 'kötü muamele' nedeniyle para cezasına çarptırılacaktı. Çetin, 'hayvanların bakımı ve sahiplenilmesiyle ilgili yasak ve yükümlülüklere' uymadığı için 20 milyon,
'evcil hayvanları dışarı attığı' gerekçesiyle de 60 milyon lira ceza ödeyecekti.
Ediz Hun: İçim acıyor
Hayvan hakları savunucusu ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Ediz Hun, Antalya'daki olayla ilgili tepkisini 'İçim acıyor' diye dile getirdi. Yaşam hakkının her türlü canlı için geçerli olması gerektiğini vurgulayan Hun, "Hayvanları sevmek zorunda değilsiniz, ama onların yaşam hakkına saygılı olmak zorundasınız. Çünkü onlar da yaradan tarafından yaratılmıştır" diye konuştu. Yasanın çıkmasının insanlarda bazı vicdani gelişmelere zemin hazırlayacağını ve caydırıcılık özelliği taşıyacağını vurgulayan Hun, "Yasa çıkmış olsaydı, bu köpeğin sahibi cezalandırılacaktı.
Ekimde inşallah çıkar" dedi. Hun, ABD ve AB'de hayvan hakları konusunda hapis cezalarının da öngörüldüğünü anımsatarak, Türkiye'nin de bu konuda mutlaka bir adım atması gerektiğini söyledi.
'Sorumluluk sahibi alsın'
Bu arada olaya tepki gösteren Hayvan Sevenler Derneği Başkanı Suna Develioğlu insanların bu denli acımasız ve mantıksız olmasına çok üzüldüğünü belirtti. Develioğlu, "Dünyanın her yerinde hayvanlara eziyet etmek isteyen, pisikolojik sorunlu insanlar var. Hayvanı daha aciz gördükleri için kendilerini kanıtlamak istiyorlar" diye konuştu. İnsanlar gibi hayvanların da yaşama hakları olduğunu vurgulayan Develioğlu, bunu sağlama görevinin ise insanlara düştüğünü belirtti. Develioğlu hayvanların bir eşya gibi alınıp atılamayacağına dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti:
"Hayvan edinen kişi, sorumluluğunu da almış olur. Sorumlu hayvan sahibi olmak için eğitim gerekiyor. Bir hayvan edinirken onun bir canlı olduğunu, bizler gibi acıktığını, yorulduğunu, üzüldüğünü unutmamalıyız. Bu sorumluluğu alamayacaksa hiç hayvan almasın."