Vakıf çalışanları isyanda

Kamu kuruluşunda ihtiyaçlara kaynak yaratmak için kurulan dernek ve vakıflar, yasa gereği kapatılmaya başlanınca işçiler de işten çıkarıldı.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Kamu kuruluşunda ihtiyaçlara kaynak yaratmak için kurulan dernek ve vakıflar, yasa gereği kapatılmaya başlanınca işçiler de işten çıkarıldı. Yeni uygulamaya tepki gösteren işçiler, "Hizmet karşılığı bağış toplanmasın diye çıkarılan yasa, yeni işsizler yarattı" dedi.
İzmir'de 2 binin üzerinde okul koruma derneği, hastane yardım dernekleri ve vakıfları tek tek kapatılmaya başlandı. Dernek ve vakıfların işlettiği kantin, otopark, tetkik merkezlerinde çalışan işçiler de çıkarıldı, Okul koruma dernekleri yöneticileri okulların memur ihtiyacının, temizlik, kırtasiye, elektrik, telefon, su giderlerinin derneklerce karşılandığını hatırlatarak, "Okullar çok sıkışacak. Okullarda kalorifer yakacak eleman olmayacak. Tuvaletleri temizleyecek kimse bulunmayacak" diye konuştu.
Öte yandan sağlık kuruluşları çatısı altında kapatılan derneklerden ikisi SSK Ege Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi ile SSK Tepecik Hastanesi yardım dernekleri oldu. SSK Tepecik Hastanesi Derneği'nce tomografi merkezinde çalışan 13, kantinde görevli 31, toplam 44 kişi işlerinden oldu. Çalışanlar şöyle dedi: "Biz dernek kantininde simit, su, sandviç satıyoruz. Ayrıca fotokopi çekiyoruz. Buradan elde edilen gelir de hastane ihtiyaçlarına gidiyor. Bugüne kadar hastanemize pek çok tıbbi cihaz aldık. 2003 yılında net gelirimiz 548 milyar 982 milyon lira. Şimdi yaşı 30-35 olanlar yeni iş de bulamayacak. Devletin bıraktığı boşluğu mafyanın dolduracağı unutulmasın."