Vakıf sever Durmuş

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 1983'ten beri bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Sağlık Sosyal Yardım...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 1983'ten beri bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Sağlık Sosyal Yardım Vakfı'ndan
'istediği gibi yararlanamayınca' yerine Türk Sağlık ve Eğitim Vakfı'nı (TÜRKSEV) kurarken, kendi bürokratlarını 'usulsüzlük
yapmakla' suçladı.
Bürokratları unuttu
Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (SSYV), sağlık müdürlüklerinin bulunduğu tüm illerde örgütlenirken, TÜRKSEV için yalnızca Ankara'da bir merkez ve Yalova Termal Kaplıca Tesisleri uygun görüldü. Durmuş, SSYV'nin işlevsiz hale geldiğini öne sürerken, hem bu vakıfta hem TÜRKSEV'de görev yapan bürokratları olduğunu unuttu.
Başkanlığını ve kuruculuğunu yaptığı TÜRKSEV'e bakanlık kaynaklarını aktardığı ortaya çıkınca köşeye sıkışan Durmuş, geçen cumartesi günü Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında TÜRKSEV'in kuruluşunu, SSYV'nin
'denetimsiz, işlevsiz' olmasına dayandırdı. Bakanlık müsteşarının ve iki genel müdürünün yönetim kurulunda olduğu SSYV'nin neden denetlenmediğine açıklık getiremeyen Bakan Durmuş, aynı bürokratların TÜRKSEV'de de görev aldığını unuttu.
Bir vakıftan diğerine
Durmuş'un, Meclis'te SSYV' yi eleştirdiği günden bir gün önce, vakfın doğal başkanı olan müsteşar Sefer Aycan başkanlık görevinden istifa etti. Aycan, "Neden istifa ettiniz" sorusuna, "İlgilenemiyordum. Bakan Durmuş'un da bundan haberi oldu" yanıtı verdi. Sefer Aycan'ın, "Neden TÜRKSEV kuruldu?" sorusuna ise yanıtı şu oldu: "SSYV yalnız sağlık hizmetleriyle ilgileniyordu. Sağlık hizmetlerinin yanı sıra bir de eğitimle ilgilenecek bir vakfa ihtiyacımız vardı ve TÜRKSEV kuruldu."
Başka kimler var?
Müsteşar Sefer Aycan, SSYV' de kendisi dışında genel müdürler Rıfat Köse ile Tahsin
Ecer'in de yer aldığını söyledi. Sefer Aycan, TÜRKSEV kuruluş senedinde yapılan değişiklikle doğrudan bu vakfa geçebilecek. TÜRKSEV kurucular kurulunda genel müdür Tahsin Ecer'in de bulunması dikkat çekiyor.
Tokuçoğlu konuştu
Sağlık Bakanı Osman Durmuş'la yollarını müsteşarlık görevinden 18 Nisan'da istifa ederek ayıran Haluk Tokuçoğlu da, müsteşar olarak SSYV'nin doğal başkanı olduğunu hatırlattı. Tokuçoğlu, Bakan Durmuş'un iddiaları için şöyle konuştu:
"Vakıf kaynaklarıyla biz hastanelere gerekli malzemeler aldık, sağlık müdürlüklerinde zorunlu olan personeli çalıştırdık. Vakfın gelirlerini de daha çok hastanelerdeki otopark ve kantin işletmeleri oluşturdu. Vakıfta biz çok güzel işler yaptık."