Vakıf tasarısı tatmin etmiyor

AB Genel Sekreterliği endişeli: "Vakıf tasarısı başarı, ama 3. şahsa geçen azınlık mallarının iadesinin çözülmemesi büyük hata." Kretschmer de uyarmış: "Ciddi bir hak ihlalini koruyorsunuz."
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Üçüncü şahıslara geçen azınlık mallarının iadesi için çözüm getirmeyen Vakıflar yasa tasarısını Meclis'e sevk eden hükümetin Dışişleri Bakanlığı, Reform İzleme Grubu (RİG) ve AB Komisyonu uyarılarını dikkate almadığı belirtildi.
AB Komisyonu'nun Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer'in, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt'ı tasarı taslağı üzerinde çalışırken ziyaret edip, "Ciddi bir reform yapıyorsunuz ama üçüncü şahıslara geçmiş malların iadesini sağlamıyorsunuz. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uymalısınız, hak ihlallerine göz yumamazsınız" uyarısında bulunduğu öğrenildi. Kretschmer'in Türkiye'nin reform sürecinde temel amacının hak ihlallerini önlemek olduğunu vurguladığı ve bu amacın vakıf malları söz konusu olduğunda yerine getirilmemesinin AB'deki 'şeffaf Türkiye' imajını zedelediğine dikkat çektiği kaydedildi.
ABGS tedirgin
Dışişleri Bakanlığı'nın da aynı yöndeki uyarılarına karşın, Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), "Herkes birbirine dava açar. İşin içinden çıkamayız" diyerek üçüncü şahıslara geçmiş malların iadesine yeşil ışık yakmadı. VGM, tasarı taslağını kendi istediği gibi hükümette onaylatmayı başardı. Tasarı, AB ile reform trafiğini doğrudan yürüten Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nde de (ABGS) tedirginlik yarattı. Tasarının Meclis'e sevk edilmesini 'büyük bir başarı', üçüncü şahıslara geçmiş malların iadesine çözüm getirilmemesini ise 'büyük bir hata' olarak gören ABGS yetkilileri, "Bu hata, Meclis'te düzeltilmezse Türkiye'nin canı çok yanar" diyor.
ABGS'de tasarı üzerinde yapılan değerlendirmelere göre, Vakıflar yasa tasarısındaki gelişmeler ekim sonunda ilerleme raporuyla birlikte yayımlanması beklenen katılım ortaklığı belgesine de yansıyacak. Tasarıyla ilgili her gelişmenin AB trafiğinde Türkiye'nin karşısına çıkacağını belirten diplomatik kaynaklar, "Yalan-yanlış, eksik bir kanun çıkarıp sonra düzeltmeye çalışacağız" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7492737492730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.