Vakıf üniversitelerinin önerileri YÖK'e iletildi

Vakıf üniversitelerinin önerileri YÖK'e iletildi
Vakıf üniversitelerinin önerileri YÖK'e iletildi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, vakıf üniversitelerine yönelik yönetmelik değişikliği konusundaki görüş ve önerilerini, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'a iletti.

Rifat Hisarcıkoğlu ile Yekta Saraç, TOBB İkiz Kuleler’de bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Yüksek Öğretim Kanunu’nda yapılan değişikliğe uygun olarak, oluşan hukuksal boşluğu doldurmak üzere Vakıf Yüksek Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik hazırlığı kapsamında görüş alışverişinde bulundular. Görüşmede gelecek dönemde vakıf üniversiteleri için ayrı bir yasal düzenleme yapılması hususu ele alınırken, yönetmeliğe ilişkin görüş bildiren vakıf üniversitelerinin talepleri YÖK Başkanı Saraç'a iletildi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, demokratik katılımcı anlayışından dolayı Saraç'a teşekkür etti. Vakıf üniversiteleriyle ilgili yönetmelik değişikliğine kanundan kaynaklanan bir noksanlık sebebiyle ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda görüşlerini Saraç'la paylaştıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Vakıf üniversiteleri olarak yapılan bütün çalışmaları arz ettik. Yönetimde ve eğitimde şeffaflık ve eğitimin kalitesinin artırılması noktasında hareket ettikleri hususunda umudumuz var. Taleplerimizi dikkate alacaklarını ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

YÖK Başkanı Saraç da görüşmenin çok yararlı geçtiğini belirterek, "Kendilerinin birtakım önerileri oldu. Biz bu önerilere olumlu yaklaşarak yetkili kurullarımızla değerlendireceğiz" dedi. YÖK olarak yapacakları bir yönetmelik değişikliğinin kamuoyunun görüşüne açtıklarına dikkati çeken Saraç, ziyareti bu kapsamda gerçekleştirdiklerini ifade etti.

ÖNERİLERE OLUMLU YAKLAŞIYORUZ

YÖK Başkanı Yekta Saraç, görüşmenin ardından sosyal medya hesabından da birkaç açıklamada bulundu. Saraç’ın, önerilere olumlu baktıklarını ve kurullarda değerlendirmeye alınacağı ifadelerinin yer aldığı açıklaması şöyle:

“YÖK olarak yapısal değişiklikler hakkında nihai karar vermeden önce, paylaşımcı, katılımcı ve şeffaf bir şekilde sürecin yönetilmesine önem vermekteyiz. Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği taslağını örneği görülmeyen şekilde, akademik camia ile kamuoyunun görüş ve önerilerini almak üzere kurumsal web sitemizde askıya çıkardık.

Ayrıca, bu kapsamda TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret ettim. Yaptığımız görüşmede Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği taslağının içeriğini ele aldık. Görüşmemiz çok olumlu bir havada gerçekleşti. Kendilerinin, bizlere bir takım önerileri oldu. Bu önerilere olumlu yaklaştığımızı, ilettikleri hususları yetkili kurullarımızda değerlendireceğimizi ifade ettim.” (Hürriyet)