Vakıf üniversitelerinin yurtları ateş pahası

Öğrencilerden 5 ile 11 bin dolar arasında öğrenim ücreti alan vakıf üniversiteleri...

ANKARA - Öğrencilerden 5 ile 11 bin dolar arasında öğrenim ücreti alan vakıf üniversiteleri, yurt ücretinde de 5 yıldızlı otellerle yarışıyor. Vakıf üniversiteleri yurt ücreti, 1200 ile 6 bin dolar arasında değişiyor. Bilkent Üniversitesi özel tek kişilik yurt ücretini, Katma Değer Vergisi dahil 5 bin 674 dolar olarak belirledi.
Çoğunluğu yurtsuz
Yurtkur'a bağlı yurtlarda ücretler odaların özelliğine göre aylık 15 milyon ile 75 milyon lira iken, vakıf üniversitelerinin büyük bölümünün yurt olanağı yok. Yurtları bulunan Haliç, Koç, Bilkent ve Fatih üniversitelerinin yıllık ücreti de 1.5 milyar ile 7.5 milyar arasında değişiyor.
Vakıf üniversitelerinin yurt ücreti, yurdun özelliklerine göre değişiyor. En pahalı yurt Bilkent Üniversitesi'nde. Bilkent, özel tek kişilik yurt ücretini 4 bin 850 dolar olarak belirledi. Bu ücrete KDV de eklendiğinde özel yurtta kalmak isteyen öğrenci, öğretim yılı için 5 bin 674 dolar ödeyecek. Bilkent Üniversitesi ayrıca bir yataklı oda ücretini yüzde 18 KDV hariç 3 bin 50, iki yataklı oda ücretini 1470 ve 4 yataklı oda ücretini de 700 dolar olarak belirledi.
Haliç Üniversitesi'nin yıllık yurt ücreti 1200, Fatih Üniversitesi'nin 1500 dolar. Koç Üniversitesi ise yurt ücretini aylık ilan etti. Koç Üniversitesi yurtlarında tek kişilik odada kalmak isteyenler ayda 434 dolar, iki kişilik oda isteyenler 260 dolar ödeyecek. (anka)