Vakıflar dolduramadı

Türkiye'yi derinden sarsan ekonomik krize karşın eğitim ücretlerini dolar üzerinden belirlemekte ısrar eden vakıf...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'yi derinden sarsan ekonomik krize karşın eğitim ücretlerini dolar üzerinden belirlemekte ısrar eden vakıf üniversiteleri, öğrencilerden ciddi darbe aldı. Vakıf üniversitelerinin toplam kontenjanlarının yüzde 27.9'u boş kaldı.
Boşluk yüzde 19.4 arttı
2001-Öğrenci Seçme Sınavı yerleştirme sonuçları, öğrenci ile velilerin vakıf üniversitelerine gösterdikleri tepkinin de göstergesi oldu. Yerleştirme sonuçlarına göre, paralı eğitim veren vakıf üniversiteleri ile KKTC ve yurtdışındaki üniversitelerin toplam kontenjanlarının yüzde 46.7'si boş kaldı. Geçen yıl vakıf üniversiteleri ile KKTC ve yurtdışındaki üniversitelere ayrılan kontenjanların yüzde 36.1'i dolmamıştı.
10 bin doları bulunca...
Vakıf üniversiteleri, yaklaşık 10 bin doları bulan yıllık eğitim ücretlerinde, ek yerleştirme döneminde de indirim yapamayacakları için de bekledikleri ticari faydayı bu yıl elde edemeyecek.
Vakıf üniversitelerinin lisans ve ön lisans programları için bu yıl ayrılan toplam 23 bin 190 kontenjana 16 bin 714 aday yerleşmeye hak kazandı. Buna göre, vakıf üniversitelerindeki toplam kontenjanın yüzde 27.9'u boş kaldı. Vakıf üniversitelerinde geçen yıl kontenjanların yüzde 8.5'i dolmamıştı. Geçen yıl vakıf üniversitelerinin
lisans programlarına ayrılan 13 bin 999 kontenjana 12 bin 423 kişi, ön lisans programlarına ayrılan 4 bin 995 kontenjana 4 bin 945 aday yerleştirilmişti. Bu yılki yerleştirme sonuçlarına göre, vakıf üniversitelerinin boş kontenjanlarındaki artış geçen yıla oranla yüzde 19.4 oldu.
KKTC de yüzde 79 boş
Bu yıl KKTC'deki üniversitelerin boş kontenjanları da geçen yıla göre arttı. Toplam 12 bin 158 kontenjandan 9 bin 659'u (yüzde 79.4) doldurulamadı. Üniversitelerin lisans programlarına ayrılan 10 bin 147 kontenjandan 1929'una, ön lisans programlarına ayrılan 2 bin 11 kontenjandan 570'ine yerleştirme yapıldı. Böylece, lisans programlarının yüzde 80.9'u, ön lisans programlarının da yüzde 71.6'sı açık kaldı.
ÖSS sonuçları postada
ÖSS yerleştirme sonuç belgelerinin, adayların adreslerine postalanmasına başlandı. Ayrıca, adayların yerleşme ve kimlik bilgilerini içeren fotoğraflı
'yerleşen adaylar listesi' de üniversitelere gönderiliyor.
Adayların fotoğraflarının da bulunduğu sonuç belgelerinde, hangi adreslerde ve hangi tarihler arasında kayıt yaptıracakları ve yerleştikleri program için yurt istemişlerse yurda yerleşme durumları yer alacak.