Vakit gazetesine Almanya yasak

Almanya, Vakit gazetesinin Avrupa baskısını dün itibarıyla yasakladı. Gazeteyi yayımlayan Yeni Akit' şirketinin malvarlığına el konuldu.

BERLİN - Almanya, Vakit gazetesinin Avrupa baskısını dün itibarıyla yasakladı. Gazeteyi yayımlayan Yeni Akit' şirketinin malvarlığına el konuldu.
Almanya Federal İçişleri Bakanı Otto Schily, Frankfurt kenti yakınlarındaki Mörfelden-Walldorf kasabasında bulunan Yeni Akit Limited Şirketi'nin faaliyetlerini, 'halkı sistematik şekilde kışkırttığı' iddiasıyla yasakladı. Federal İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, Yeni Akit'in yayıncılığını yaptığı 'Anadolu'da Vakit' adlı gazetenin 'geçmişte, özellikle İsrail devletine, Yahudilere ve Batılı toplumsal düzene karşı kışkırtıcı makaleler yayımladığı' kaydedildi. Yasak kararının hemen uygulanmaya başladığı ve Yeni Akit tesislerinde bazı delillere ve malvarlıklarına el konulduğu belirtildi.
Açıklama İçişleri Bakanı Schily'den
Schily de bu konudaki yazılı açıklamasında, şöyle dedi: "Yeni Akit sözde 'ciddi habercilik' adı altında Yahudi ve Batı karşıtı yayımlar yapıyor. Yeni Akit gibi bir kuruluşun böyle bir 'habercilik' anlayışıyla Almanya'da yaşayan Türkçe okurlarını kışkırtması, kendini savunan bir demokraside kabul göremez. Sistematik olarak kışkırtma amacını taşıyan bu yayınlara kesinlikle göz yumulmamalıdır. Basın ve fikir özgürlüğünün değeri büyüktür. Ancak bazı toplulukların insanlık onuruna karşı tekrarlanan saldırılar nedeniyle 'Vakit' gazetesine karşı uygulanan yasak da aynı şekilde gereklidir."


    http://www.radikal.com.tr/7391437391430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.