Vakit muhabirinin 'Radikal' görevi

Vakit gazetesi, eski çalışma bakanlarından, SHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kul'u "Radikal gazetesi muhabiri Ömer Akbel" olarak arayıp, aldığı demeci haber yaptı.

ANKARA - Vakit gazetesi, eski çalışma bakanlarından, SHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kul'u "Radikal gazetesi muhabiri Ömer Akbel" olarak arayıp, aldığı demeci haber yaptı. Mustafa Kul, kendisinden alınan demecin çarpıtılarak yayımlandığını açıkladı. Vakit gazetesi dünkü manşetinde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın SHP ve CHP'li iktidarları kadrolaşmayla suçlayan sözleri konusunda Kul'un açıklamalarına yer vermişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Kul, kendisinden Radikal gazetesinin adı kullanılarak demeç alındığını belirterek, "Muhabir kendisini 'Radikal gazetesinden Ömer Akbel' olarak tanıttı. Hem kendi adını hem gazetesinin adını değiştirerek, sahtekârca bir yola başvurdu. Röportaj ertesi gün Vakit gazetesinde Ankara mahreçli 'Cahit İkbal' imzasıyla saptırılmış şekilde yayımlandı" dedi.
Gazetecilerle görüşürken kurum ayrımı yapmadığını ve gazetelerin çizgilerine bakmadığını vurgulayan Kul, "Sözünü esirgemeyen bir siyasetçiyim. Bu muhabir neden böyle davrandı, anlayamadım. Asıl önemlisi benim söylediklerimi çarpıtarak kendi yorumunu katarak yansıtmış olmasıdır" dedi.
Kul, işe girecek kişilerin evlerinde Atatürk posteri olup olmadığını araştırdıkları ifadesinin kendisine ait olmadığını belirtti. Kul, hem gazeteleri hem de kamuoyunu 'bu tür sahtekârlara karşı dikkatli olmaları' konusunda uyardı.
Önemli bir ayrıntı değilmiş
Konuyla ilgili olarak Vakit gazetesinin Ankara Temsilciliği ve haberde imzası bulunan Cahit İkbal'e ulaşmaya çalıştık. İstanbul merkezinden bağlantı kurulan ve kendisini 'yazıişleri görevlisi' olarak tanıtan Mehmet Aydın, muhabirin kimliğini sunuş biçiminin kendileri açısından 'önemli bir ayrıntı olmadığını' söyledi. Aydın, "Bu kişi bizim elemanımız değil, serbest çalışan biri. Arada bize haber getirir, başka yerlere de verir. Bizim elimizde Mustafa Kul'un kasedi var. Kendisini nasıl takdim ettiğini sormaya ihtiyaç hissetmedim. Önemli bir ayrıntı değil, sormadım" dedi.
Görüşmenin banda kaydedilmesi konusunda yasa uyarınca Kul'dan izin alınıp alınmadığı ve bunun da kasette bulunup bulunmadığı sorusuna "Savcılıktan mı arıyorsunuz, Kul'un avukatı mısınız?" gibi sorular soran Aydın, bir gazetecinin kimliğini gizlemesinin etik bir davranış olup olmadığı sorusunu ise yanıtlamaktan kaçındı.