Vakit yazarı Üzmez'i kadınlardan beş koruma görevlisi korudu

Vakit yazarı Üzmez'i kadınlardan beş koruma görevlisi korudu
Vakit yazarı Üzmez'i kadınlardan beş koruma görevlisi korudu

Üzmez, koruma eşliğinde geldiği adliyede altıncı kez hâkim karşısına çıktı. FOTOĞRAF: NAİL KAHRAMAN / DHA

BURSA - 14 yaşındaki kız çocuğunu ‘cinsel olarak istismar etmekle’ suçlanan Vakit yazarı 76 yaşındaki Hüseyin Üzmez, dün altıncı kez hâkim karşısına çıktı. Geçen duruşmada Bursa Kadın Platformu üyesi kadınların saldırı girişimine uğrayan Üzmez, bu kez Adliye’ye beş korumayla ve duruşma başlamadan bir saat önce geldi.
Vakit yazarı Üzmez’in polis dinlemesine takılan sözleri üzerine, Bursa Mudanya’da yaşayan 14 yaşındaki B.Ç.’ye cinsel istismarda bulunma suçlamasıyla yakalanmasının üzerinden yaklaşık 1 yıl 1 ay geçti.
25 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan Hüseyin Üzmez, dün altıncı kez hâkim karşısına çıktı. Duruşmaya B.Ç.’yi bu ilişkiye zorlamakla suçlanan annesi, tutuksuz sanık Livaze Ç. de katıldı. 

14 Temmuz’a ertelendi
Dünkü duruşmada şu kararlar alındı: Yalova Ağır Ceza Mahkemesi Üzmez’in küçük yaşta çocuğu istismarın yanı sıra ‘hürriyeti tahdit’ ile de yargılamaya karar vermişti. Üzmez ile Livaze Ç. hakkında açılan ‘hürriyeti tahdit’ davası, ‘cinsel istismar’ davasıyla birleştirildi. Yeni iddianamenin sanık avukatlarına verilmesi ve B.Ç.’nin 4 Haziran günü İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’nda bir kez daha muayene edilmesi için duruşma 14 Temmuz’a ertelendi. Sanıkların tutuksuz yargılanmasına devam edilmesi kararlaştırıldı.
Mahkemeye gelirken “Takdir Allah’ın, karar yüce mahkemenin” diyen Üzmez, yargılama sonrası protestocularla karşılaşmamak için polis kontrolünde otoparka gitti ve bir otomobile binerek uzaklaştı. (dha)