Vakit'in hedefi Musevi lisesi

ÖSS'ye ırkçı kıyaslama

'Hedef' göstermekle ünlü Vakit gazetesi, imam-hatip liselerinin 'katsayı' sorununu anlatmak için tehlikeli bir çarpıtma yaptı. Gazete birbirleriyle aynı statüde olmamalarına karşın imam-hatip liseliyle Musevi lisesinde okuyan öğrenciyi karşılaştırdı.

İSTANBUL - Anadolu'da Vakit gazetesi, imam-hatip liselerinde yaşanan 'katsayı' sorununu anlatmak için tehlikeli bir yol seçti. Gazete imam-hatip liseli olduğu için üniversitede istediği bölüme giremeyen öğrencinin durumunu, milyonlarca öğrenci arasından Musevi lisesinde okuyan bir öğrenciyle kıyasladı. Gazete imam-hatipli, açıkta kalırken Musevi lisesindeki öğrencinin üniversiteye girebilmesini sürmanşetten 'Vicdansızlık' diye duyurdu.
Saldırıya uğrayan Danıştay üyelerini aldıkları bir türban kararı nedeniyle fotoğraf ve isimlerini yayımlayarak 'İşte o üyeler' diye yazdığı için 'hedef göstermek' suçundan mahkemelik olan ve buna benzer birçok habere imza atan Anadolu'da Vakit gazetesi dün yine benzer bir yayın yaptı.
Gazetenin 'Vicdansızlık' başlığı altındaki sürmanşetinde imam-hatip liselilerin katsayı sorunu anlatıldı. Haberde Kartal Anadolu İmam-hatip Lisesi mezunu Abdülkerim Buğra Şimşek'in katsayı sorunu nedeniyle çok istediği tıp fakültesine giremediği yazılıyordu. Gazete, haberin devamında Şimşek'in durumunu Ulus Özel Musevi Lisesi öğrencileriyle karşılaştırdı. İsim vermeden ÖSS'de 14 bin 107'nci olan Musevi bir öğrencinin Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü'ne girdiğini yazan gazete, okul müdürü Funda Kara'nın da "İnsanın hedefine yönelik, istediği branşta ve üniversitede eğitim görmesi çok güzel bir olay" şeklindeki sözlerine yer verdi.
Haberin gazetenin 8. sayfasındaki devamındaysa okul müdürü Kara'nın bu sözlerinin Şalom gazetesinden alıntı yapıldığı anlaşıldı. Gazete bununla da kalmayıp, haberin devamında Ulus Özel Musevi Okulları'nın 18 gün dini bayram tatili yaptığını, gün gün ayrıntılı olarak yazdı.
Ulus Musevi Lisesi Müdürü Funda Kara, gazetenin iki liseyi karşılaştırmasının akademik olarak doğru olmadığını belirtti.
'Öğrenciler kötü hissedebilir'
Müdür Kara şunları söyledi: "Onlar meslek lisesi statüsünde. Bizim okulumuzda uygulanan eğitim programı herhangi bir özel okuldan farklı değil. Biz bir azınlık lisesiyiz. Haftada bir saat din dersi var, ikinci yabancı dil olarak İbranice ve İspanyolca var. Burada okuyan çocuklar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Sadece dinleri Musevi. Meslek liselerinde mesleki dersler verilir. Bu iki okulun karşılaştırması akademik bakıldığında olarak yanlış. Bu yanlış bilgilendirme bazı öğrencilerin kendisini kötü hissetmesine neden olabilir. Haberle toplum da yanlış bilgilendiriliyor."
Avukat Ergin Cinmen, meslek liselerinde okuyan öğrencileri mağdur eden bir haksızlığın yaşandığını, ancak bunu Musevi bir yurttaşın durumuyla karşılaştırmanın doğru olmadığını söyledi.
Ergin Cinmen şöyle konuştu: "Burada Musevi bir vatandaşın durumunun örnek gösterilmesi son derece yanlış. Meslek okullarına haksızlık olmuyor değil. Ancak burada, 'Türk olsa bir şey demeyecektim, Musevi olduğu için diyorum' gibi bir yaklaşım var. Gazetenin haberini Musevi çocuğuyla örneklendirip ortaya koymasını yadırgıyorum."