Vali Balkanlıoğlu'ndan '10 Bin TL'lik makam aracı' açıklaması

Vali Balkanlıoğlu'ndan '10 Bin TL'lik makam aracı' açıklaması
Vali Balkanlıoğlu'ndan '10 Bin TL'lik makam aracı' açıklaması
Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kiralanan makam aracı için Afyon Jeotermal Turizm AŞ'den (AFJET) aylık 10 bin değil, 5 bin lira ödeneceğini söyledi. Balkanlıoğlu, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar'ın yardımıyla, avantajlı bir fiyat elde ettiklerini belirtti.

AFYONKARAHİSAR - Vali Balkanlıoğlu, yeni makam aracı Audi A8 L ile ilgili yayınlanan haberlere yanıt vermek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, kiralanan makam aracı için AFJET'ten 10 bin lira değil, 5 bin lira çıkacağını açıkladı. Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:

"Biz bir araba alalım diye mütalaa ederken İçişleri Bakanlığı'ndan belki araba gelebilir diye, çok para verip araba satın almaktansa, araç gelinceye kadar kiralayalım cihetine gittik. Aracı kiraladık. Basında abartıldığı gibi 10 bin liraya değil, 5 bin liraya kiraladık. Kurumumuzdan sadece 5 bin lira çıkacak. AFJET'in satın aldığı eski aracımızı trafikten çıkarma durumunda gene aynı kurumdan 5 bin liraya aracı kiraladık. Aracımız ikinci el. Masraf olmasın diye piyasa fiyatlarının 4'te 1 fiyatına kiraladık. Audi kaç liraya kiralanır, biz piyasadan nasıl kiralarız diye araştırırken teklifler almıştık. Bu arabaların sıfırı, 17 bin+KDV. Birçok belediye başkanı da kiralamış durumda aynı arabadan."

ACLAN ACAR DEVREYE GİRDİ

Doğuş Otomotiv CEO'su Aclan Acar'ın, Afyonkarahisar İşadamları ve Sanayicileri Derneği'nin (AFSİAD) davetlisi olarak kente geldiğini, bu avantajın Aclan Acar sayesinde gerçekleştiğinin altını çizen Vali Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:

"Biz 17 bin TL+KDV olan araç için sadece 5 bin lira ödeyeceğiz. Ne zamana kadar? Bize bakanlık araç gönderinceye kadar. Satın alsaydık, Bakanlık araç gönderseydi iki aracımız olacaktı. İsraf olacaktı. Bir de ikinci el araç aldık. Kiraladık, çok daha ucuz olsun diye. Bunu da nasıl sağladık? İşadamları derneğimiz Doğuş Otomotiv'in CEO'sunu getirmişti buraya. Aclan Bey'in yardımı ve desteğiyle bu şekilde ucuza kiralayabildik."

KASKO, TRAFİK SİGORTASI VE BAKIM FİRMADAN

Vali Balkanlıoğlu, kasko ve trafik sigortasının da kendileri tarafından karşılanmayacağını açıkladı. Balkanlıoğlu şu bilgileri verdi:

"Aracın kaskosu, trafik sigortası, periyodik bakımları, kışlık ve yazlık lastikleri de firmaya ait. O da idaremizden çıkmayacak. Biz satın almış olsaydık bu masrafları bizim üstlenmemiz icap edecekti. Valiler üzerinden maalesef politika yapıyorlar. Abartıyorlar. Bir valiler toplantısı olduğunda, komşu illerde en eski, modeli en düşük araba bizde. Biz onu bakımlı tutmaya çalıştık. Boya yaptırdık komple. Tamir ettirdik, aman dağ başında kalmayalım diye. Ama araç gibi, her insan gibi, her fani gibi onun da bir ömrü var."

ESKİ ARAÇ KULLANILAMAZ DURUMDA

Eski makam aracının 2000 model olduğunu, 13 yaşındaki aracın 1,5 milyon kilometre yol yaptığını anlatan Vali Balkanlıoğlu, bu aracın bir kez motorunun yapıldığını, motorun taşlandığını, bir kez de kırılan krank milinin değiştirildiğini anlattı. Bu aracın şimdi de şanzımanının arızalı olduğuna değinen Balkanlıoğlu, "81 il içinde en eski araba bizde. Dönem dönem yerel basında da yazdılar, arkadaşlar. 'Afyon Valimize bu araç yakışmıyor' diye yazıldı. Sizler yazdınız bunu" diye konuştu.

MAKAM ARACINI KENDİM İTTİM

Eski makam aracını, yolda kaldığı zaman kendisinin ittiğinin altını çizen Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:

"Ben sizlere söylemedim ama birkaç kez arabamızdan inip, itmek zorunda kaldık. Korumayla birlikte ben arabayı ittim. Kara saplandık, araba kendi gücüyle çıkamadı. Ankara 'dan gelirken il hudutlarına girerken bayrak takalım diye yol kenarına almıştık aramayı. Kenarda da kar vardı, çıkamadık. Kimse de durup yardım etmedi. Biz indik arabadan, ittik."

VALİNİN ARABA İTMESİ PEK ŞIK OLMASA GEREK

Lükse meraklı olmadığını, daire müdürleriyle köy ve belge ziyaretlerini minibüsle gerçekleştirdiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, şöyle dedi:

"Köylere giderken, bir yere gideceğimiz zaman neyle gidiyorum ben? Neyle gidiyorum, yüksek sesle söyleyin. Minibüsle gidiyorum. Sizler de görüyorsunuz. Müfettiş arkadaşlarla öğle yemeğine bir yere gittik, bir arkadaş davet etmişti, yine minibüsle gittik. Ben zamanında yanında beraber çalıştığım Recep Yazıcıoğlu'ndan böyle görmüştüm de çok iyi olduğunu anladım. Sonuçta Valiliğin de bir prestiji var. Valinin makamından inip araba itmesi pek şık olmasa gerek."(DHA/ Murat Arısoy)


  http://www.radikal.com.tr/113458011345807

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Feda olsun !!!!?.. - testereci

  Sorun, makam aracı almadan önce, makamları dolduracak nitelikte adamların seçilmesi veya atanmasıdır..Bu zatın kalitesi, onlarca insanın öldüğü patlama sırasında Genelkurmay başkanına törenle halı hediye etmesi ve bunu marifetmiş gibi valiliğin internet sitesinde yayınlamasından belli olmuştu!!!!

  Valinin araba itmesi... - xterso

  Bence çok şık bir görüntü. Hatta bence bütün valiler araba itsin. Belki o zaman kendilerini halka daha yakın hissederler. Kendini kaf dağında sanıyor olmalı diğerleri gibi bu vali de. Hem neden hala hükümet binalarının adı "Hükümet Konağı", "Vali Konağı" vs, neden "Hükümet binası" değil? Halka korku vermek için mi? Beylik dönemi biteli çok olmadı mı?

  Yılda 60.000T.L - iyiturks

  Devletin kesesi ile sürdürülen bu luks ve marka düşkünlüğü hangi süreçte bulaşıyor ve bürokratlara. Yılda tam 60TL sadece aracın kirasına. Bunun birde yakıtı var. Binmeyi ver 2/3 ay o araca. Zaten alacaklar diyorsun. Nedir o kadar mühim yapan o aracı. O olmadan yapılamıyor mu vazife! Yazıklar olsun bu bakışa, bu anlayışa

  Valilik kalksin, adem-i merkeziyetcilik yerlessin. - ataycanada

  1. Dagda bayirda yolda kalmaktan korkan insan luks bir binek arac yerine piyasada cok daha uygun fiyatlara satilan bir arazi araci alir. 2. Hem minibuse binmekle ogunulup hem de luks bir makam araci alinmaz. Magdem minibuse binmekten gocunmamakla ovunuyorsunuz, binmeye devam edin. 3.Kanada'da benim valim yok, hic olmadi. Secimle isbasina gelen belediye baskani, belediye meclis uyeleri yonetiyor yasadigim yerlesim birimini. Polis de zabita da bizim sectigimiz insanlara, dolayisiyla secmene bagli, secmene hizmet icin orada. 4. Belediye baskanimizin adi Jean-Yves Lalonde. Belediye'ye hava uygun oldukca bisikletle gider gelir, yolda yolakta gorururuz. Hava uygun degilse de, belediyede calisan baska herkes gibi kendi kullandigi, kendine ait aracla gider gelir isine. 5. Valilik utanc verici bir makamdir zira siz halkin iradesini hice sayip, merkezdeki birilerinin emriyle oraya atanmis biri olarak, yorenizdeki insanlara onlarin cebinden cikan parayla ahkam keser, onlarin vergileriyle luks araclara binerek, yine onlara cok onemsediginiz prestijini, makaninizi numayis edersiniz; fakat onlara karsi hicbir sorumlulugunuz yoktur. Hesap verdikleriniz sizi oraya atayanlardir. Bu nedenledir ki onlarca asker gecenin bir yarisi ihmal nedeniyle olusan bir patlamayla oldugu halde, o bolgenin valisi olarak kalmaya devam edersiniz. Valilik diye bir makam olmasa, Kurtler kendi belediye baskanlarini secse, o belediye baskanlari kendi polis seflerini atasa vs, binlerce insan katliedilebilir miydi? Istifa edin. Kul hakki yiyorsunuz.

  karda çamurda büyüyen valiler - demlicay2011

  her nedense vali olunca karında çamurunda acısını çıkarıyor. anadolu çocuğu okuyunca zavallı geçen yılların acısını çıkarıyor bence. valililk kurumu miladını doldurmuştur. kimseye yararı yoktur varsada aslı astarını geçmektedir. avrupa malı olmasa valiller bedevi gibi yaşar haklımıyım ambargo gelsede görsek. bu seferde kore malı alırlar. sonato gibi. toyota gibi. bunlara rahat etmez başka türlü. başbakan demişti kanıya mı binelim diye . kanı mı kaldı günümüzde acındırma politikası. lafa geldimi doğu medeniyeti işe geldimi avrupa medeniyeti . ben buna ne derim. boş verin adını siz koyun. haddimizi aşmayalım nitekim biz bir kuluz.

  İngiltere Devlet Başkanı vs Afyon Valisi - hakanyildiran

  İngiltere Devlet Başkanı David Cameron'ın metroyla işine giderken çekilmiş fotoğrafları vardı sosyal medyada, aklıma o görüntülerle bizim atanmış sözde devletlülerin "arabayı bile ittim!!1111" açıklamaları geliyor, içim daralıyor.

  Sıvamış - bebebiskuvi

  Aylık 500 lirayla geçinmeye çalışan aileler var yahu. Millet asgari ücretle iş bulursa öpüp başına koyuyor. Vali bey aylık 5000 liraya geldi diyor sanki çok azmış gibi...