Vali, Baykal'a tepki gösterdi

CHP lideri Baykal'a Van Valisi Tan'dan yanıt geldi: "Gazetedeki sözler Baykal'a aitse kendisinden açıklama bekliyorum. Ben asla yılgınlığa düşmedim."

VAN - CHP lideri Deniz Baykal'ın 'Van'ın aşiret işgali altında olduğu' yolundaki sözlerine Van valisi Hikmet Tan, "Kendisinden açıklama bekliyorum", İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da "Maksadını aşan sözler" diye tepki gösterdi.
Tan, yaptığı yazılı açıklamada önceki gün basında Baykal'a atfen yayımlanan, "Van aşiret işgalinde. Bayram, emniyet lojmanlarının müteahhidi. İhaleyi açan hükümet, valiyi atayan hükümet, emniyet müdürünü atayan hükümet, ama vali yılmış" ifadelerini şöyle değerlendirdi.
"Eğer sözler Baykal'a aitse kendisinden bir açıklama bekliyorum. Van Valiliği görevine atandığım 9 Şubat 2003 gününden bu yana yılgınlığa kapılmadım. 2 Temmuz'da uğradığım menfur bombalı saldırıya rağmen dimdik ayaktayım. Eğer yılgınlığa kapılsaydım, 9 Temmuz günü olaya bizzat el koyarak, sanık eski milletvekili Mustafa Bayram'a uyarı ve çağrıda bulunmazdım. Bayram, benim devletin valisi olarak ortaya koyduğum bu kararlı tutum ve sergilediğim tavır sayesinde aynı gün teslim olmuştur."
Yılgınlığa düşmediğini, kendisini ziyaret eden CHP heyetinin de gözlemlediğini belirten Tan, Baykal'a "36 yıllık meslek hayatımda asla yılgınlığa düşmediğimi, değerlendirmenize; bu yolda bir açıklama yapmanızı beklediğimi de takdirlerinize saygıyla sunarım" diye seslendi.
Aksu'dan jet yanıt
İçişleri Bakanı Aksu da, dün TV kanallarının canlı yayınlarına çıkarak Baykal'ın eleştirilerine yanıt verdi. Aksu, soruşturmada gidilmesi gereken noktaya kadar gidileceğini belirtti. Aksu devletin Van'da işgal altında olmadığını belirterek, "Sayın Baykal maksadını aşan sözler sarf etmiştir. Kusuru , ihmali olan personel tespit edilecek ve gereğini yapacağız" dedi.
(aa, Radikal)