Vali beyin yeşil kürkü
moral bozar bu türkü

Şu kriz bir geçsin
Halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu'nun 'Yolun Sonu Görünüyor' adlı türküsünün Karaman'da, halka açık yerlerde çalınması yasaklandı. Vali Ali Akan, "Bu türkü yaşanan kriz ortamında insanların ruh halini olumsuz etkiler; bir süre il sınırları içinde çalınıp söylenmesini yasakladım" dedi.
Savcı icra etti
'Çok isteyenin' evinde dinleyebileceği türkünün yasak kararı ise şöyle alındı: Polis Günü'nde Karaman Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Yiğit türküyü konuklar için seslendirdi. Akan hemen sahneye fırlayıp mikrofona davranarak yasak kararını ilan etti. Karar yerel televizyonlardan da yayımlandı.

KARAMAN - Türk halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu'nun "Yolun Sonu Görünüyor' adlı türküsü Karaman'da, ekonomik krize karşı önlem olarak Vali Ali Akan tarafından halka açık yerlerde çalınması ve söylenmesi yasaklandı.
Polis Günü nedeniyle Polisevi'nde düzenlenen geceye katılan Vali Akan, sahnedeki sazlar eşliğinde Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Yiğit'in seslendirdiği, sözleri Dursun Ali Akınet'e, müziği Selahattin Aygün'e ait "Yolun Sonu Görünüyor'u dinledikten sonra ani bir karar verdi ve hemen açıkladı:
"Bu türkü ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle insanların psikolojisini bozabilir, bu nedenle artık yasaktır."
"Bunalıma sürükler'
Ekonomik sıkıntının insanların ruh halini olumsuz etkilediğini vurgulayan Akan şöyle konuştu:
"Zaten sıkıntı içinde olan vatandaşlarımız, bu tür şarkı ve türkülerle daha fazla bunalıma sürüklenebilirler. Bu nedenle Musa Eroğlu'nun "Yolun Sonu Görünüyor' isimli türküsünün okunmasını 5442 sayılı İller İdaresi Yasası'nın valilere verdiği yetkiye dayanarak Karaman genelinde geçici bir süre yasaklıyorum."
Herkes şaşkın
Yasaklama kararını sözlü olarak açıkladıktan sonra il sorunlarını takip etmek üzere Ankara'ya giden Vali Akan'ın türküyle ilgili bu açıklaması yerel televizyonda yayımlandı. Yerel radyolar ise Vali Akan'ın türkü yasağını duyduklarını, ancak kendilerine henüz bir yazı gelmediğini belirtti. İldeki kaset satıcıları da Eroğlu'nun bu kasedini satıp satmayacaklarını henüz bilemediklerini söyledi.
Vali çark etti
Karaman Valisi Ali Akan, yerel televizyon ve gazetelerde yer alan yasaklama haberini aradan iki gün geçmesine karşın yalanlamazken, dün akşam bir açıklama yaparak "Ben latife yaptım" dedi ve çark etti.
Haberin ulusal basına yansımasından sonra dün akşam saatlerinde açıklama yapan Vali Akan şunları söyledi: "Polisevi'nde düzenlenen gecede yaklaşık 150 kişi vardı. Bir arkadaşımız çıkıp, bu türküyü söyledi. Bu sırada başka bir arkadaşımız da, "Bizim yaşlı olduğumuza bakmayın, daha çok yaşayacağız. Bizim önümüzde daha çok zaman var' dedi. Ben de türküyü yasakladığımı söyledim. Sadece latife yaptım. Hepsi bu. Ayrıca Eroğlu bölgemizin sanatçısıdır. Kendisini çok severiz."
Polis Koleji ve Polis Akademisi mezunu olan Vali Ali Akan, Bursa, İzmir ve Ankara Emniyet Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra Muş Valiliği yaptı. Akan 29 Eylül 1999'da da Karaman Valiliği'ne atandı.
İşte yasaklı türkünün sözleri
Bana ne yazdan bahardan
Bana ne borandan kardan
Aşağıdan yukarıdan
Yolun sonu görünüyor
* * *
Geçtim dünya üzerinden
Ömür bir nefes derinden
Bak feleğin çemberinden
Yolun sonu görünüyor
* * *
Azrail'in gelir kendi
Ne ağa der ne efendi
Sayılı günler tükendi
Yolun sonu görünüyor
* * *
Bu dünyanın direği yok
Merhameti yüreği yok
Kılavuzun gereği yok
Yolun sonu görünüyor