Vali boş dersi bastı!

Vali boş dersi bastı!
Vali boş dersi bastı!
Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Yeşilhisar ilçesinde yapımı devam eden Meslek Yüksekokulu inşaatını incelediği sırada Anadolu Lisesi'ndeki sınıf penceresinden kendisine bakan öğrencileri fark edince, okula sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

KAYSERİ -  Vali Düzgün beraberinde İl Jandarma Komutanı, Emniyet Müdürü ve bazı daire müdürleri ile birlikte Yeşilhisar ilçesini ziyaret etti. İlçe protokolü tarafından karşılanan Vali Düzgün’e, daha sonra Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar, Yeşilhisar hakkında brifing verdi. Brifingin ardından yapımı devam eden Meslek Yüksekokulu inşaatında inceleme yapan ve görevlilerden bilgi alan Vali Düzgün, bu sırada inşaatın yanında bulunan Yeşilhisar Anadolu Lisesi’ndeki bir sınıfın penceresinden kendisine bakan öğrencileri gördü.

10/A SINIFINA GİRDİ
Okula sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Vali Düzgün’ü, Okul Müdür Yardımcısı Hayrettin Cingöz karşıladı. Cingöz’e, "Pencereden bakan öğrencilerin yanına gitmek istiyorum’’ diyen Vali Düzgün, daha sonra o öğrencilerin bulunduğu 10/A sınıfına girdi. Dersin boş olduğunu öğrenen ve bu duruma sinirlenen Vali Düzgün, okul yetkililerine, "Neden ders boş?’’ diye sordu. Okulda İngilizce öğretmeni olmadığı için dersin boş olduğunu öğrenen Düzgün, önce ilçe milli eğitim müdürünün nerede olduğunu sordu, ardından da Müdür Yardımcısı Cingöz’e dönerek, "Okul başlamadan önce siz bu konularda planlama yapmıyor musunuz? Bu konuda sizleri uyardık ve derslerin boş geçmemesi yönündeki talimatları verdik. Boş derslere o an dersi olmayan diğer öğretmenler girsin. Dersler boş geçmesin. Yalnız ilçeden değil, Kayseri merkezden de buraya eğitim için gelen çocuklar var. Bu çocukların geleceğine, ailelerine yazık değil mi? Dersler bundan böyle boş geçmesin. Gerekli planlamalarınızı yapın. Boş derslerde öğrenciler, o esnada dersi olmayan öğretmenlerle birlikte kitap okusunlar. Her öğrencinin yanında okuma kitabı olsun. Bu konuda öğretmenler, yöneticiler yönlendirici olsun" dedi.

Okul pencerelerinden bakan öğrenciler Vali Düzgün'ün dikkatini çekti...'BOŞ DERSLERDE KİTAP OKUYUN'

Yaptığı uyarıların ardından sınıf defterini ve ders programını da yakından inceleyen Vali Düzgün, öğrencilerle de sohbet etti. Öğrencilere bazı tavsiyelerde bulunan Düzgün, "Boş derslerinizi kitap okuyarak geçirin. Bu sizin için çok önemli. Ders boş geçsin, yaramazlık yapın değil. Bol bol kitap okumalısınız. Unutmayın, en büyük torpil kendinizsiniz. Eğer kendinizi iyi yetiştirirseniz, iyi bir donanıma sahip olursanız birileri çıkar sizin elinizden tutar’’ diye konuştu.

SORUMLULARA İNCELEME
Diğer yandan konuyla ilgili bilgi veren Kayseri Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz ise ilçe ve okul müdürleri ile sık sık toplantılar yaptıklarını ve toplantılarda boş dersler konusuna da dikkat çektiklerini belirterek, ‘’Yeşilhisar’da, sayın valimizle yaptığımız incelemelerde sıkıntılı bir durumla karşılaştık. Biz bu konuda ilçe yöneticilerini ve okul müdürlerini birçok kez uyarmıştık. Bu nedenle sorumlular hakkında gerekli incelemeleri başlatacağız. Derslerin boş geçmemesi konusunda kararlıyız ve bu konunun ihmal edilmesine de göz yummayacağız’’ dedi. (Cafer ZENGİN/ DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115155711515577

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ?? - teu

  o okulda dersin boş geçmesinin nedeni devletin yeterli sayıda öğretmen ataması yapmamasıdır, açıklarını da başka hiçbir çaresi olmadıklarından dolayı ücretli öğretmenlerle kapatıyorlar çünkü ücretli öğretmenleri güvencesiz ve az paraya çalıştırıyorlar peki sayın inceleme başlatan milli eğitim burda yukarıya tepkinizi vermek yerine neden günah keçisi seçip okulların idaresine auçu atıp olaydan sıyırmaya çalışıyorsunuz yazıktır günahtır

  Vali bey !! - dilbesti

  3000 Ek atamanın 2000'i din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine verilirse vali bey bu ülkede daha çok boş ders basar.

  çok ilginç - osmano

  Valiyi bu dikkatli davranışından dolayı kutluyorum. Kendisini akpli sandım ve böyle bir hassasiyet göstermesi garibime gitti ama yine de helal olsun dedim. Sonradan araştırdım ki chpliymiş.

  hababam sinifi - Al Capone

  haydi ya, sanki sen o yasta yaramazlik yapmadin mi ?

  işte devlet zihniyeti - mamoste25

  Vali hazretleri ne kadar da kolay bir çözüm bulmuş; boş derslere dersi olmayan öğretmenler girsin. Zaten eğitimi bu kadar itibarsızlaştıran da bu değil mi? Yıllardır ehil olmayan insanlar çocukları bilmediği bir branşta eğitmeye çalışmıyor mu? Ama mantalite aynı, ders boş geçmesinde ne olursa olsun. Bunun yerine atanmayı bekleyen branş öğretmenlerini atamayı deneseniz keşke.

  La - alisever01

  Okulda öğretmen yok keyiflerinden boş geçmiyor ders, İngilizce öğretmeni yok demişler, nereye çekmiş lafı, ders İngilizce dersi, ders verecek hoca yok, anlamamış adam, öğretmen yok öğretmen, atamamışsınız öğretmen

  BU HÜKÜMETİN KÜLLÜ BÜROKRATI İNSANLARIN ÖZEL YAŞAMINA KARIŞIYOR - pispor

  Aslında hükümetin görevi var bir Valinin makamında oturup halkın şikayetleri dertleri ve sorunları ile ilgilenmesi gerekirken adamlar sanki milli eğitim müfettişi gibi okullarda sınıflarda ya sana ne kardeşim o okulun bir müdürü var öğretmeni var müfettişi var milli eğitim müdürü var sana ne oluyor eğer bu üzerine vazife ise öğretmene müdürü müfettişe ne gerek ama suç bunlarda değil her şeye maydanoz olan hükümetin üyelerinde başbakanında