Vali, Garipoğlu ailesine seslendi: Uzatmayın!

Vali, Garipoğlu ailesine seslendi: Uzatmayın!
Vali, Garipoğlu ailesine seslendi: Uzatmayın!

Münevver?in cesedinin bulunduğu konteynırın başındaki anmada anne Nagihan Karabulut, sürekli kızının fotoğraflarını okşadı. FOTOĞRAF: TANER YENER / DHA

Cem Garipoğlu'nun Ailesince saklandığı şüphelerini dile getiren Vali Güler, 'Artık bu konu daha da uzamasın' dedi

İSTANBUL - Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili, Garipoğlu ailesinden 12 kişinin ifadesine başvurulmasının ardından, dün de şirket çalışanı dokuz kişi gözaltına alındı.  İstanbul Valisi Muammer Güler ise katil zanlısını sakladıklarından şüphelenilen aileye bir kez daha çağrı yaptı: “Saklıyorlarsa bu büyük vebaldir, altında kalmasınlar. Bu konu daha da uzatılmasın.”
“Uzaklarda aramayın, Cem ailesinin yakınlarında” ihbarı üzerine üç gün önce Garipoğlu ailesinden 12 kişinin ifadesi alınmıştı. Savcılığa gelen ikinci bir ihbarda zanlıyı şirket personelinin sakladığı iddiası üzerine dün de şirket çalışanlarının ifadelerine başvuruldu. Cinayet büro ekipleri sekiz adrese baskın düzenledi. Dokuz kişinin Emniyete davet edildiği baskında yedi bilgisayara el konuldu. İstanbul Emniyeti’nde ifadelerine başvurulan ve aralarında şirket müdürlerinin de olduğu dokuz kişi işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
İstanbul Valisi Muammer Güler de  Garipoğlu ailesinin firardaki Cem Garipoğlu’nu sakladığına dair şüphelerin bulunduğunu belirtti. Güler şöyle konuştu:
”Ailesinin kendisini sakladığına dair olan ihbarlar, iddialar yine savcılık talimatıyla değerlendirilmektedir. Sonuca yaklaşıldığını söylemek şu anda mümkün değil ama ailesinin bu konudaki manevi mükellefiyetini bir kere daha hatırlatmak istiyorum. Artık kamuoyuna mal olmuş bir konunun daha da uzatılmasına gerek yok. Eğer bu çocuğa yardımcı olunuyorsa, belli bir yerde saklanıyorsa bu ailesi için büyük bir vebaldir ve böyle bir vebalin altında olmamalarını beklerim.”  

O konteynırın başında...
Bu arada Münevver’in ailesi ve katil zanlısının bir an önce yakalanmasını isteyen bir grup ise dün, cinayetin 170’inci gününde, genç kızın cesedinin bulunduğu çöp konteynırının başında toplandı. Etiler’deki anmaya İstanbul Valiliği İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, İstanbul Çevre Kurultayı, İstanbul Yaşam Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü’nün de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile 50 avukat da katılarak aileye destek verdi. 
Baba Süreyya Karabulut, “70 milyonun huzurunda aileme devletim namus sözü verdi. Ben bir evlat kaybettim. Acısı çok büyük ama bu namus sözünün altında devletim kalırsa bana daha büyük  acı yaşatacaklarını bildirmek isterim” dedi. (Radikal)