Vali Güler: Eğitimle güvenli yaşam gönüllüsü olun

İSTANBUL- Deprem felaketinin 10. yılı yaklaşırken Türkiye’nin dört bir yanında etkinliklerle ‘deprem bilinci’ geliştirilmeye çalışılıyor. Bunlardan biri İstanbul Valiliği’nin düzenlediği ‘Güvenli Şehir Güvenli Yaşam Buluşması’ydı. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan etkinlik 1999 depremlerinde ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.
Burada konuşan İstanbul Valisi Muammer Güler, depremde ilk 72 saatin çok önemli olduğunu ve bunun için eğitimin gerekli olduğunu belirtti ve şunları söyledi:
“15 kitaptan oluşan deprem kitapları 12 Kasım’da öğrencilerin masasında olacak. Eğitime onlardan başlayarak onların ailelerini bilinçlendirmelerini istiyoruz. İlk olarak Pendik ve Bağcılar ’da eğitim alarak ‘Güvenli Yaşam Gönüllüsü’ olan arkadaşlarımız burada. Halkımız da, ‘www.guvenliyasam.org’ adresine girerek nereden eğitim alacağını öğrenebilir. Depreme her geçen daha fazla yaklaşıyoruz. Artık depreme hazırlıklı olmalıyız. Kahraman, insanın zor anında yanında olup yardım edendir. Gelim ‘Güvenli yaşam Gönüllüsü’ olun. Kahraman olmak bilgili olmaktır” dedi.

Okullarımız artık çok güvenli
İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi kapsamında 1 milyar avroluk bir kaynakları olduğunu belirten Güler, “Bu para çok görünmesin. En önce okul ve hastanelerimizi güçlendirdik. İstanbul’da 219 okul yıkılıp yeniden yapıldı, 394 okul güçlendirildi. Yani şu anda en güvenli yerler okullar. Ama çocuklarınız okulda altı saat kalıyor. Siz evlerinizi güçlendirmeyi ihmal etmeyin” diye konuştu.
Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali de, Kızılay’ın 140 yıllık geçmişinde acılar bulunduğunu, 1999 depreminden ders alarak çalıştıklarını söyledi. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Bağcılar