Vali Güler: Önemli bir yardım almış

İSTANBUL- İstanbul Valisi Muammer Güler, Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı Cem Garipoğlu’nun teslim olmasında pazarlık yaşanmadığını belirterek “Birilerinin belli suçtan kurtarılması veya birtakım takibata uğramayacağı anlamındaki bir taahhüt asla söz konusu edilemez” dedi. Güler, Garipoğlu’nun hiçbir iz bırakmadan saklanmış olmasının önemli bir yardım aldığının kanıtı olduğunu söyledi. 
Güler, Garipoğlu’nun teslim olma süreci ve bundan sonrasıyla ilgili konuştu.

Arka bahçe soruşturulacak: Evet teslim edilmiştir ama teslime zorlandığı konusunu unutmayalım. 197 günlük sürede polisin hiç takibine uğramadan bir yerde gizlenmiş olması, elbette kendisine önemli bir yardım yapıldığı olasılığını doğurur. Bunu kim yapmıştır? Bunu yapanlar içerisinde suç teşkil edecek kişiler vardır, kanunun öngördüğü etmeyecek kişiler vardır. Bunlarla da ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. Kaçmasına ve saklanmasına yardımcı olanlarla ilgili ayrı bir soruşturma başlatılacak. Başka gözaltı yok ama çalışılıyor. Ben kendisinin polise herhangi bir iz, emare, takip edecek bir imkân bırakmadan saklanmış olmasını önemli bir yardım aldığına karine teşkil ettiğini söylüyorum. Yani böyle bir şey olmazsa kolay değil. 

Pazarlık söz konusu olamaz: Zanlının yakalanmasında da pazarlık asla söz konusu değil. Ailesine teslime zorlanma konusunda gerekli hukuki ve manevi sorumlulukların anlatılarak sürekli takip yapılarak, kanunun polise verdiği ve mahkeme kararıyla alınan her türlü teknik, fiziki ve diğer takipler yapılarak böyle bir ortam yaratıldı. Böyle bir sonuç alınması, birilerinin belli suçtan kurtarılması veya birtakım takibata uğramayacağı anlamındaki bir taahhüt veya pazarlık asla söz konusu edilemez. Böyle bir şey yapmaya da zaten kimsenin yetkisi yoktur. Devlet böyle bir pazarlık yapamaz. Ama devlet teslime zorlamak için gerekli bütün takipleri, uyarıları göstermiştir.

Yurtdışına çıksa yakalanırdı: Şimdiye kadar gelen ihbarların, Garipoğlu ailesinin yanıltmaları olabilir ama yurtdışında 25’e yakın yabancı ülkede zanlının görüldüğü ihbarları geldi. 150’ye yakın kişinin ifadesi alındı. 30’a yakın yerde arama yapıldı. Zanlının yurtdışına çıktığına ilişkin bir bulgu asla yok. Böyle bir durumda hemen yakalanırdı. (Radikal)