Vali Güler: Polise saldırmayın zor kullanmayalım!

İstanbul Valisi Muammer Güler, "İllegal kuruluşların Taksim'de polisle çatışmak, yasadışı slogan atmak, suç olan dövizler taşıyarak etkinlik yapmak istediklerini biliyoruz" dedi

İSTANBUL - 1 Mayıs İşçi Bayramı'na bir gün kala Taksim krizi aşılamadı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) diğer meslek ve sivil toplum örgütleriyle Taksim'de olacaklarını yineledi. İstanbul Valisi Muammer Güler ise yaptığı açıklamada Taksim'de sendika yöneticilerinin 'makul sayıyla' gelmesi halinde 'anma programı' yapılabileceğini ancak mitinge izin verilmeyeceğini söyledi. Güler, "Polise saldırılmadığı takdirde asla zor kullanılmayacaktır. Zor kullanma meraklısı değiliz" dedi.
1 Mayıs öncesi İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesinde yaklaşık üç saat boyunca güvenlik toplantısı yapıldı. Toplantıya İstanbul Valisi Muammer Güler başkanlık etti, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın yanı sıra öteki ilgililer de katıldı. Toplantıdan sonra saat 18.00 sıralarında Vali Güler kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.


1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak için bütün kuruluşların taleplerinin olduğunu söyleyen Güler, geniş katılımlı toplantı, anma ve miting gibi etkinliklerin yapılacağı alanların belli olduğunu ve Taksim'in bunlardan biri olmadığını söyledi. 1 Mayıs'ta sendika yöneticilerinin oluşturduğu makul sayının aşılmaması halinde anma ve basın açıklaması yapılabileceğini belirten Güler, 'makul sayı' konusunda net bilgi vermedi. Bu kapsamda 1 Mayıs'ta Türk - İş'in saat 08.30 - 09.30 arası, Hak - İş'inse 10.00 - 11.00 arasında Taksim Meydanı'nda yöneticilerin katılımıyla anma yapacağını vurguladı.

DİSK ve KESK'i de benzer bir anma için Taksim'e beklediklerini söyleyen Güler, "Bu tür anmalar için yasak değil. Kendilerini çiçekle karşılayacağız" dedi. İllegal kuruluşların Taksim'de polisle çatışmak, yasadışı slogan atmak, suç olan flama ve dövizleri taşıyarak, taşkınlık yapmak istediğini savunan Güler, "Yine bu girişimler konusunda bilgilerimiz var. Geçmişte yüzlerini kapatarak polise saldıranlar, sapanlarla çelik bilye atanlar, çevredeki işyerleri, bankaları yağmalayanlar oldu" diye konuştu.
Polisin 'yetki sınırları dahilinde zor kullanacağını' vurgulayan Güler, "Polise saldırılmadığı takdirde asla zor kullanılmayacaktır. Zor kullanma meraklısı değiliz. Geçen yıl magazin olarak irdelendi. Orantılı mı orantısız mı diye. Polisle işçi arkadaşların karşı karşıya gelmesini istemeyiz. Ama 'biz zorla geleceğiz', 'polise rağmen geleceğiz' demek kamu düzeni açısından kabul edilecek bir yaklaşım değildir. Böyle olduğu takdirde polisin alması gereken tedbirler var" dedi.

Bu arada DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile Güler dün 1 Mayıs konusunda görüştü. Çelebi, Vali Güler’in kendilerine "Taksim’e ancak makul sayıda bir katılım olursa izin verebileceklerini, onun dışında izin vermeyeceklerini" ifade ettiğini belirterek, "Bizim Taksim konusundaki irademiz belli. Diğer arkadaşlarla görüşerek ayrıca değerlendirme yapacağız" dedi. DİSK yetkililerinin bu öneriyi kabul etmeyecekleri öğrenilirken, bu konuda bugün açıklama yapılacağı belirtildi. (Radikal)