Vali Güler'in de Taksim ısrarı sürüyor: Yasal değil

İstanbul Valisi Muammer Güler, Türk-İş'in 1 Mayıs'ı taksim'de yapmak için yaptığı başvuruyu kabul etmediklerini belirterek 'Taksim bu tür toplumsal programlar için uygun değil' dedi


İSTANBUL - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle minik öğrencileri makamında kabul eden Vali Muammer Güler, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
Türk-İş'in 1 Mayıs'ı Taksim meydanında kutlamak için yaptığı başvuruyu kabul etmediklerini ifade eden Güler, "Dün itibari ile o talepler yerine getirilmedi. Zaten Kadıköy'de miting yapacaklarını da söylemişlerdi. Herhalde bu sonuçtan sonra Kadıköy ile ilgili bir talepleri olur. Taksim'de tarihte yaşanan olaylarla ilgili bir anma töreni yapılmasını saygı ile karşılıyoruz. Ancak bu tür toplumsal programlar için uygun değil. Kazlıçeşme, Kağıthane, Çağlayan gibi birçok meydanımız var. Onlardan hangisini isterlerse kullandırabiliriz. 1 Mayıs'ta artık kötü görüntülerin yaşanmasını istemiyoruz. Ancak ille de Taksim'de eylem yapmak isteyenler varsa bu yasal değil" dedi. Poyrazköy'deki kazılarla ilgili soruya ise Güler, "Cumhuriyet savcılarımızın konuyla ilgili takibi devam ediyor. Adli soruşturma devam ettiği için bir açıklama yapmamız doğru değil" yanıtını verdi. (dha)