Vali: Havalandırma ve gaz ölçüm yetersiz, ateşleme yanlış

BURSA - Bursa Valisi Şahabettin Harput, Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında meydana gelen göçüğe ilişkin müfettişlerce hazırlanan ön rapora göre, ocakta havalandırmanın ve gaz ölçüm cihazlarının yetersiz olduğu ve dinamit ateşlemede bazı yanlışlıkların yapıldığının tespit edildiğini bildirdi.
Harput, düzenlediği basın toplantısında, Bükköy Madencilik’e ait ocakta incelemelerin sürdüğünü, müfettişlerin yaptıkları ön incelemelerde ocakta havalandırmanın yetersiz olduğunun belirlendiğini duyurdu:
“Gaz ölçüm sistemlerindeki yetersizliğinin, dinamit ateşlemede meydana gelen bazı yanlışlıkların ve ocakta bir kısım yanlışlıkların, eksikliklerin olduğu müfettişlerin yaptığı ön tespitlerle de ortaya çıkmıştır. Bu hususlar önümüzdeki günlerde ayrıntılı olarak gerek savcılığın gerekse bakanlıkların bilirkişi raporlarıyla ayrıntılı olarak duyurulacaktır.”

Ocak sahibi gözaltında değil
Ocakta kazanın ardından üç kişinin gözaltına alındığını belirten Vali Harput, Bükköy Madencilik AŞ’nin sahibi olarak Nurettin Ercan olarak görüldüğünü, ancak şu anda madenciliğin işletmesinin gözaltına alınan kişilerde bulunduğunu dile getirdi.
Vali, “Şu anda yetkili bu üç kişiyle alakalı bir işlem yapılmış. Diğerleriyle alakalı bir işlem yapılmayacaktır gibi bir şey söyleyemeyiz” dedi. (aa)