Vali: Hedef doğa değil

Vali: Hedef doğa değil
Vali: Hedef doğa değil
Taksim'de polis müdahalesi sürerken akşam saatlerinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İl Emniyet Müdürü Haseyin Çapkın basın toplantısı yaptı

Vali Mutlu, olaylarda 12 kişinin yaralandığını belirterek, “Hepsine geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum” dedi. Olaylarda 63 kişinin gözaltına alındığını söyleyen Mutlu, ortada ‘doğa katliamı’ olmadığını savundu. Bazı grupların provokasyon yaptığını söyleyen Mutlu şöyle konuştu: “Bu grupları tanıyoruz. Hedeflerini de biliyoruz. Hedeflerinin doğa sevgisi olmadığını da biliyoruz. Birtakım grupların özellikle halkları istismar ederek çok stratejik çaba içinde olduklarını paylaşmak isterim. Suyla müdahale genel prensimizdir. Netice alınamadığı görülürse, farklı uygulamaları da bunların içerisinde artan oranda kuvvet kullanımına yönelinir.”

‘Bu bir yol çalışması’

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise şunları söyledi: “Burası bir yol çalışması. Birilerinin kullandığı gibi Topçu Kışlası’nın inşaatı değil. Artı kaldı ki birçok insan özellikle teknik adamlar bilirler ki o nokta Topçu Kışlası’nın taban alanında değil. Topçu Kışlası İstanbul Sanat Galerisi diye bildiğimiz bir bölüme kadar gelen bir yapı değil Topçu Kışlası yapıldığı takdirde. Burasının hiçbir alakası yok. Biz her ağaca değer veriyoruz. Bir yanlış değerlendirmeyi birileri yaptı. Samimi vatandaşımız da bundan etkilendi. Yalnız şunu da ifade etmek istiyorum ki, burada düşünülen yer etmek isteyen Topçu Kışlası, AVM ölçeğinde bir yapı değil esasında. Burada bizim yaptığımız çok iyi niyetli samimi, gerçekten çevreci, insanlarımızın da istismar edildiği görüntüden üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum.

İnatlaşmaya dönüştü

İçişleri Bakanı Muammer Güler ise TBMM kulisinde bir grup gazetecinin konuyla ilgili sorularını cevaplandırdı. “Hak ve özgürlüklerin kullanımında polise mukavemet edilmemesi, polisin de orantılı güç kullanması hepsi kanunların gereği olan şeyler” diyen Güler, perşembe gününden beri Gezi Parkında ‘inatlaşma’ olduğunu, ‘belli kitlelerin’ parktan ayrılmadığını ifade etti. Güler, sözlerine şöyle devam etti:
“Yayalaştırma adına yapılan hizmetlere mani olma durumu söz konusu. Maalesef milletvekillerimiz de her türlü imkân kendilerine tanınmasına rağmen, ‘Hayır, biz beraberimizdeki kişilerle oraya gireceğiz’ şeklinde bir dayatmaları var. Bakın şu anda Belediye Meclisi’nde CHP ’nin üyelerinin de ittifakı ile alınmış yayalaştırma projesi uygulanıyor. Onun dışında bir şey uygulanmıyor. Bunu kamuoyuna tabii ki belediye yönetimi açıklayacaktır.” İçişleri Bakanı Güler, polisin müdahalesiyle ilgili de şöyle konuştu:

Polisin başka çaresi yok

“İstenmeyen olayları tabii ben de üzüntüyle karşılıyorum, ama tabii polisin ‘girmeyin veya burada bu yasak eylemi yapmayın’ dediği yerlere ısrarla girilmek istenmesi halinde de polisin dağıtmaktan başka çaresi yok. Milletvekillerinin hepsiyle görüştüm. Bizim arkadaşlarımızın gösterdiği ilgiyi hepsi biliyorlar. Hiçbir milletvekiline, tek bir polisin yaptığı kötü bir şey yok. Ancak milletvekilleri ‘hayır biz gitmiyoruz, arkamızdaki o eylemcilerle beraber veya diğer gruplarla beraber bu işi yapacağız’ dedikleri zaman da arkadaşlarımızın ‘hayır’ deyip kendilerini ayırıp, grubu ayırıp, grubu dağıtmaktan başka yapacakları bir şey yok. Bir orta yol bulunacak ve karşılıklı anlayışla bu çözülecektir. İstenmeyen olaylardan biz de üzüntü duyuyoruz. Aklıselim ile hareket edilerek bu işin önleneceğini inanıyorum.”


  http://www.radikal.com.tr/113578611357869

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vali doğru söylüyor... - meltemozkangirgin

  İstanbul Valisi doğru söylüyor. Hedef doğa değil. Hedef seçilmiş bir hükümetin polis marifetiyle, kendi halkının kendini ifade etme hakkıdır.

  lüks hayatlarınız umarım son bulur. - demlicay2011

  ne yaptınızda hakediyorsunuz bu kadar refahı anlamıyorum.vali kurumu bence miladını tamamlamıştır. tepede bir direk gibi halkı sömürmekten başka bir işe yaramıyor. sabaha kadar yanan saray lambaları artık size fazla. kaymakamlarınızla birlikte çekin gidin bu ülkeden. üç kuruş iş yapıyorsuz devlete maliyetiniz 50 kuruş. haram olsun inşalalh acısı çıkar aheste aheste. anti demokratik bir kurumsunuz. niye mi verim açısından verim. anayasal değil.

  Daha Bu Ne Ki? - user1107643

  Dur daha, bu ne ki? Boyunuzun ölcüsünü daha almadiniz siz! Bu sonun baslangici! Artirin dozunu müdahalelerin artirin! Bu kizgin insanlarin ekmegine bal sürer!

  haklı - kaşınan adam

  Evet vali bey haklısınız.Hedef sadece doğa değil.Hedef özgürlüklerimize kısıtlayan,yaşam tarzımıza karışan,cumhuriyetimizi yok etmeye,herkese kendi inancını kabul ettirmeğe ve ülkemizin doğasını rant kapısı yapanlardır...

  yol çalışması - mali_stannn

  Belediye başkanı haklı. Bu gerçektende bir yol çalışması; hükümetin gideeceği yolu yapıyoruz. Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan da gurur duyuyoruz.

  anladın demek. - ahmet59

  ha şunu bileydin vali. senin ve padişahının herkesi yok sayan faşist uygulamalarınız. herkesi koyun sanıyordunuz değilmi? bundan sonra böyle. herkes yaptığının bedelini ödeyecek.

  Yalanci. - egekara

  Yalancinin mumu artik yatsiya kadar surmuyor,bu Vali istifa etmelidir butun isi insanlara iftira atmak ve yalan soylemek 17 yasindaki kiz icinde orgut uyesi demisti ,terbiyesiz