Vali işleri AKP'de takip ediyormuş

Seçimde AKP'nin kaybettiği Şırnak ve Manisa Valileri'nin AKP Genel Merkezi'ndeki temasları tartışma yarattı. Manisa Valisi: Yatırımlara destek istedim. Şırnak Valisi: Yeğenimi ziyaret ettim

ANKARA - Şırnak Valisi Ali Yerlikaya ile Manisa Valisi Celalettin Güvenç’in, AKP Genel Merkezi’nde Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek ile Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi’yle görüşmeler yaptığının ortaya çıkması tepki yarattı. AKP’nin Şırnak’ta belediye başkanlığını DTP’ye, Manisa’da ise MHP’ye kaptırmış olması, iki valinin de ‘hesap vermek’ için AKP’de olduğu yorumlarına yol açtı. Valiler ise görüşmelerin seçimle ilgili olmadığını savunurken, AKP Genel Merkezi’nde kentlerinin yatırımlarını takip ettiklerini söyledi.
Hürriyet Gazetesi’nin dünkü haberine göre Ali Yerlikaya, pazartesi gününden itibaren Genel Merkez’e belirli aralıklarla giderek İpek ve Tanrıverdi’yle görüştü. Yerlikaya ile birlikte partide olduğu belirtilen Manisa Valisi Celaleddin Güvenç, “Ali Yerlikaya ile orada karşılaştık. Görüşmede o da vardı. Ancak Yerlikaya’yla planlı bir görüşme değildi” dedi. Tanrıverdi’nin Manisa milletvekili olduğuna dikkat çeken Güvenç, “Yerel yönetimlerle ilgili konu çarşamba günkü konuşmamızda gündeme gelen bir şey değil. Kula’da Kültür Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon yaptırmamız gereken binalar var. Başka yatırımlarla ilgili bir iki destek istedim” dedi. Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İpek’le görüşmediğini söyleyen Güvenç, “Destek için adres bir partinin genel başkan yardımcısı mıdır yoksa ilgili bakanlık mıdır?” sorusuna, “Bakanla temaslarım sürüyor” karşılığını verdi.
Güvenç, eski Bolu Valisi Ali Serindağ’ın CHP Genel Merkezi’ni ziyaret etmesiyle ilgili tartışmaların anımsatılması üzerine de, “Bizim yaptığımız ilin yatırımlarına destek sağlama adına çok kısa süren bir ziyarettir. O abimizi biliyorum, Önder Sav ile yaptığı konuşmayı kast ediyorsanız, çirkin olan orada yapılan siyasi içerikli görüşmelerdir” değerlendirmesini yaptı. 

‘Siyaset varsa İçişleri bakar’
Yerlikaya ise genel merkezde çalışan yeğeni Mehmet Yerlikaya’yı görmeye gittiğini söyledi. Yerlikaya, “Hiçbir siyasiyle görüşmedim. Başka bakanlıkları da ziyaret ettim” dedi. Görüşmelerde olduğu ileri sürülen AKP’li Haluk İpek ise bu tür görüşmeler yapmadığını belirterek, “Ben görmedim” diye konuştu. AKP  Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi de Güvenç’le Manisa’nın sorunlarını görüştüklerini söyledi. Tanrıverdi, görüşmede Şırnak Valisi Ali Yerlikaya’nın olduğunu yalanladı. Vali Güvenç ise görüşmede Şırnak Valisi’nin de olduğunu söylemişti.
AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün, görüşmeleri “Valilerin partimize siyaset yapmak için uğradıklarını zannetmiyorum. Valilerin siyaset yaptığına dair bir bilgi ve belge varsa İçişleri Bakanlığı gereken idari soruşturmayı yapacaktır” diye değerlendirdi.   

Erdoğan’ın Bolu konuşmaları
29 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesinde Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Sek-reteri Önder Sav’ın Bolu Valisi Serindağ’la makamında görüşmesini, “Sizin cemayizülevvelinizi iyi biliriz. İl başkanlıklarınızın valilik yaptığını iyi biliriz. Daha kısa bir süre önce telefon dinlemesine takıldılar, Bolu Valisi’yle CHP Genel Sekreteri... ‘Yes-No hikâyesi’ni biliyorsunuz değil mi? Kimi konuk ediyordu? Bu devletin valisini..” diyerek sık sık gündeme getirmişti. (Radikal)