Vali: Kalaşnikof'u ruhsatlı ama saldırgan korucu değil!

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Bulanık ilçesinde göstericilerin üzerine Kalaşnikof tüfekle ateş açarak iki kişiyi öldüren esnaf Turan Bilgin'le ilgili çelişkili açıklamalarda bulundu.


Dün basın toplantısı düzenleyen Vali Bektaş, saldırgan Turan Bilen’in korucu olduğu yönündeki iddiaları yalanlarken şunları söyledi: “Köy korucuları maaşlı ve kadrolu olur. Esnaf, korucu değil. Güvenlik kuvvetlerimizle beraber görev yapan elemanlarımızdan değildir. Eskiden ‘OHAL ruhsatı’ adı altında silahına ruhsat almış. O vesileyle gönüllü köy korucusu niteliği tanınmış sizin de bildiğiniz binlerce insandan biri de odur. Ama silahının ruhsatının olmasından öte bir koruculuk durumu, görevi, pozisyonu yoktur.”
Bektaş, iki kişinin öldüğü olaylarla ilgiliyse şu değerlendirmeyi yaptı: “Bulanık’ta gösteri yürüyüşü nedeniyle kepenk kapatma eylemine katılmayan bir esnafa karşı göstericilerin tecavüzleri, buna karşılık da esnafın ölçüsüz tepki vermesi sonucu anlık gelişen bir olumsuz durum yaşamış olduk. Bu tip olumsuzluklar kalıcı olmayacak. Devlet kendi görevini yapacak. Hiç kimsenin devlet adına, devletin yerine geçerek iş görmesine müsaade edilmeyecek.”
Bilen’in beraberinde biri Kalaşnikof, diğeri Browning marka 2 silah ile bunlara ait şarjör ve fişek ele geçirildi. Bilen ailesi kenti terk etti. (aa)