Vali kararı verdi bile

Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, Dink soruşturmasını bitirdi: "Amatörce işlenmiş bir cinayet. İdeolojik örgüt yok. İsmini bildiğimiz kişi tarafından kullanılmış."
İstanbul Valisi Muammer Güler daha iki gün önce bu tür açıklamalara müdahale etmişti: "Yetki savcıda."

TRABZON - Hrant Dink cinayetini soruşturan savcılar kendilerini boşuna yoruyor. Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir işin aslını buldu bile!: "Amatörce işlenmiş bir cinayet. Örgüt yok."
Gazetecilerin soruları üzerine konuşan Hüseyin Yavuzdemir, Hrant Dink cinayetinin arkasından bir şey çıkmayacağını savunarak "Amatörce işlenmiş bir cinayet. İdeolojik örgüt yok. İsmini bildiğimiz kişi tarafından kullanılmış ve örgütlendirilmiştir. Teşvik edilmiştir" diye konuştu.
Yavuzdemir şunları söyledi: "Anne-babaların çocuklarına olan ilgi azlığı, anne-babanın çalışıyor olması, çocukları başıboş bırakıyor. Başıboş kalan çocuk atari ve internet salonlarında vakit geçiriyor. İnternet kafeler mülki amirin onayıyla denetlenmeli. Ben hâkimden izin alıyorum."
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da "Cinayetin herhangi bir siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı yok. Zanlı, milliyetçi duygularla cinayeti işlemiş. Arkadaşı Yasin Hayal'le de bu konuda görüşmede bulunmuş" demişti. Cerrah, daha sonra açıklamasını düzeltmişti: "Cinayetin siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı araştırılıyor. Zanlı, haberlerden etkilenmiş. Yasin Hayal'le de bu konuda görüşmede bulunmuş." İstanbul Valisi Muammer Güler de Cerrah'ın ilk açıklaması üzerine "Soruşturmayı zaten örgütlü suçlara bakan savcılar yürütüyor" deme ihtiyacı duymuştu.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da dün il emniyet müdürleriyle yaptığı toplantıda gazetecilerin soruları üzerine, "Olayın arkasında ne vardır, hangi niyetle yapılmıştır, bağlantıları kimler? Bunlar muhakkak ki ortaya çıkarılacaktır" dedi.
TİT'ten yeni tehdit mesajı
Bu arada, AGOS'a gelen yeni tehdit mailleri üzerine ailesine koruma sağlandı. 'Türk İntikam Tugayları' (TİT) imzalı mesajda, Rahip Santoro'dan sonra bir Türk düşmanının daha öldüğü ifade edilerek, "Bir dahaki seferde AGOS binasını havaya uçuracak kadar imkânımız da var, RPG kullanma imkânımız da var. Bu sadece bir uyarıydı. Asıl soykırım şimdi başlayacak" diye yazıyor.