Vali: Kendisi düşüp öldü Baro: Öldürdüler

Vali: Kendisi düşüp öldü Baro: Öldürdüler
Vali: Kendisi düşüp öldü Baro: Öldürdüler

İlçin,Emniyet?egiderken ölmüş,başındavevücudunda izler saptanmıştı.

Resul İlçin’in ölümü sır
İSTANBUL - Resul İlçin’in İdil Emniyet Müdürlüğü’ndeki ölümünde kuşkular artıyor. Şırnak Valiliği, İlçin’in ‘kendiliğinden düştüğünü ve zaten kalp rahatsızlığı olduğunu’ savunurken, suç duyurusu yapan Şırnak Barosu Başkanı Tahir Elçi, ölümün darptan kaynaklanmış olabileceğini ileri sürerek, “Birçok yerinde darp izi var” diyor.
Şırnak Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre; kaçak malzeme veya silah yükleneceği ihbarı üzerine İdil ilçesi Sırtköy beldesinin DTP’li meclis üyesi Mehmet İlgin’in aracı 21 Ekim’de saat 23.55’te durduruldu. Araçta 10 kaçak çay paketi bulundu. Detaylı arama için araç, şüphelilerle birlikte İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

‘Düz yolda düşer mi?’
Mehmet İlgin’in iddiasına göreyse Batman’da yaşayan  52 yaşındaki inşaat işçisi amcası Resul İlçin birkaç gün önce İdil’i ziyaret etmişti. Sekiz çocuk babası İlçin, yeğeniyle Batman’a doğru yola çıktı: “Aramada bir şey bulamadılar. Buna rağmen ‘Emniyet’e gelin’ dediler. Emniyet bahçesinde tekrar aradılar. Ben arabanın kapılarını kapatırken amcamı götürüyorlardı. Beş -10 dakika geçmişti ki bir polis ‘Amcan düştü’ diye bağırdı.”
Amcası, Emniyet girişinde yerde kanlar içinde yatıyordu. Ne bir merdiven ne de düşmesine yol açacak bir tümsek vardı. İlgin, “Dış kapıdaydı. Merdivenlere daha varmamıştı. Düştüğünü söylediler. ‘Siz vurdunuz’ dedim. ‘Biz dokunmadık’ dediler. Hastaneye kaldırdık. Orada öldü” dedi.
Otopside İlçin’in alnı, burnu, kulağı, çenesi ve kollarında morluklar ve sıyrıklar saptandı. Otopsi raporu ve doku örnekleri Adli Tıp’a gönderildi. Valiliğe göre ‘İlçin araçtan inmiş ve  sürücünün aracı park etmesini beklerken kendiliğinden yere düşmüştü. Ayrıca İlçin’in 2007’de kalp rahatsızlığı şikâyetiyle tedavi gördüğü de belirtildi.
Ailenin avukatı Tahir Elçi, dün suç duyurusunda bulundu. Elçi, ölümün fiziki şiddete bağlı meydana geldiğini savunarak, “İnsan kendi kendine düşüp ölmez. Sadece kafasında değil birçok yerinde darp var. İtilmiş ve duvara çarpmış olabilir” dedi. Elçi, İlçin’in kalp rahatsızlığına ilişkin “Bu darplar ölümü tetiklemiş olabilir” diye konuştu.
Yeğen Mehmet İlgin ise Emniyet’e getirilirken şiddet ve hakarete uğramadıklarını, amcasına yönelik darp sesi duymadığını ekliyor. Ancak, sorumlu olarak polisi gösteriyor: “Yer dümdüzdü. Düşeceğini sanmıyorum. Resmen öldürdüler. Sebebi onlardır.” (Radikal)