Vali 'konak'tan davalık

Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Düzce Valisi Fikret Güven hakkında, "12 Kasım depremi sonrası kentin acil yerleşimi için tahsis edilen paranın 198 milyarını Valilik Konukevi yapımına aktararak görevini kötüye kullandığı' gerekçesiyle dava açtı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Düzce Valisi Fikret Güven hakkında, "12 Kasım depremi sonrası kentin acil yerleşimi için tahsis edilen paranın 198 milyarını Valilik Konukevi yapımına aktararak görevini kötüye kullandığı' gerekçesiyle dava açtı.
İddianameye göre dönemin Düzce Valisi Güven, orman arazisindeki 4 bin 200 metrekarelik yere Orman Bakanlığı'ndan izin almadan Düzce Valiliği Konukevi yapımına karar verdi. Arazinin tahsis işlemi yapılmadığı halde, geçici inşaat için işlemlere başladı. Valilik başvurusuna bakanlık, Haziran 2000'de olumsuz yanıt verdi. Vali Güven bu kez aynı yere sağlık ocağı yapacağını belirterek tahsis talebini yineledi, ancak bu başvurusu da reddedildi. Bu aşamada Orman İşletmesi Valilik'ten, konukevi inşaatını durdurmasını istedi. Valilik uyarıya rağmen inşaatı durdurmadı.
Yargıtay Başsavcısı bu aşamalardan geçen konukevi inşaatı işini soruşturdu ve deprem sonrası kentin acil yerleşimi için valilik emrine tahsis edilen paradan 197 milyar 964 milyon liralık kısmının, tahsisi bile yapılmadığı halde konukevine aktarıldığı sonucuna ulaştı.
Bunu, 'görevi kötüye kullanma suçu' olarak tanımlayan başsavcılık, dönemin Düzce Valisi Güven'in üç yıla kadar hapsini istedi.
Kamu kaynaklarının yerinde kullanımı konusunda hassas çıkışlarıyla dikkat çeken Kanadoğlu, beş ayrı valiye daha görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla dava açmıştı.