Vali konvoyuna selam vermeyen öğretmene dayak

Vali konvoyuna selam vermeyen öğretmene dayak
Vali konvoyuna selam vermeyen öğretmene dayak

Tunceli Valisi Mustafa Yaman (solda) kendisine olayı anlatmak için giden öğretmen Aslan?a (üstte) oturuşunun uygunsuz olduğunu söylemiş.

Tunceli'de valinin geçişi sırasında ayağa kalkmadığı gerekçesiyle bir öğretmenin dövüldüğü iddia edildi
Haber: FERİT DEMİR / Arşivi

TUNCELİ - Matematik öğretmeni Mehmet Ali Aslan’ın, Tunceli Valisi’nin makam aracının geçişi sırasında uygunsuz durduğu, çeketini ilikleyip selam vermediği gerekçesiyle korumalarca dövüldüğü iddia edildi.
Eğitim Sen Şube Başkanı Erkan Eslek ile basın toplantısı düzenleyen Tunceli Ticaret Meslek Lisesi matematik öğretmeni ve Eğitim-Sen Şube Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Aslan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı provalarının ardından Cumhuriyet Mahallesi’nde durakta otobüs beklemeye başladığını söyledi. Aslan, durakta beklediği sırada Vali Mustafa Yaman’ın makam aracı ile konvoyun geçtiğini belirterek, olayı şöyle anlattı: “Konvoyun geçişi ardından ben durakta beklerken vali korumaları yanıma gelerek konvoyun geçişi sırasında duruşumun uygunsuz olduğunu söyleyerek kimlik kontrolü yaptı. Beni daha önceden tanıdıkları ve sendikacı olduğumu bildikleri için, ‘Siyasi görüşün ne olursa olsun valiye ve bayrağa saygı göstermek durumundasın’ diyerek küfür ve hakaretler ettiler. Beni itip göğsüme vurarak darp ettiler.”
Olayın ardınan, sendika yöneticileri ile birlikte Vali Mustafa Yaman’ı ziyaret edip konuyu aktardıklarını belirten öğretmen Mehmet Ali Aslan, Vali Yaman’ın da kendisine, duruşunun devlet memurluğu adabına uygun olmadığını söylediğini kaydetti. Aslan şunları söyledi: “Yolda herhangi bir yerde durduğumuzda yolda geçen her aracı takip etmemiz mümkün değil. Ben bu durumu da valiye izah ettim. Vali korumaları adına özür diledi ama, biz özür değil gereğinin yapılmasını istiyoruz. Dün (Önceki gün) yaşadığımız olay güvenlik güçlerinin ilimizde ne kadar pervasızca hareket ettiğinin göstergesidir. Saldırının sendikacı olmamdan dolayı yapıldığını düşünüyorum. Korumalar hakkında  suç duyurusunda bulunacağım.”