Vali Kürtçeyle halay çekti, savcı Ahmet Kaya söyledi

Vali Kürtçeyle halay çekti, savcı Ahmet Kaya söyledi
Vali Kürtçeyle halay çekti, savcı Ahmet Kaya söyledi

Diyarbakır Valiliği?nin düzenlediği konser Vali Mutlu (üstte, soldan ikinci) hem söyledi, hem oynadı. Ardından Funda Arar salondakileri coşturdu. fotoğraf: MUHARREM KONTAZ / DHA fotoğraf: NAİL KADİRHAN/ AA

Diyarbakır Valisi konserde Kürtçe türkülerle halay çekti, Başsavcı Ahmet Kaya şarkısına eşlik etti

DİYARBAKIR  - Diyarbakır Valiliği tarafından düzenlenen şenlikte Berdan Mardini ve Funda Arar konser verdi. Vali Hüseyin Avni Mutlu ile Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak Kürtçe türkülerle halay çekti; Ahmet Kaya şarkılarına eşlik etti. 
Altı ay boyunca sürecek Diyarbakır Kültür Sanat Etkinlikleri, geçtiğimiz hafta tar, tonbekin ve bağlama konseriyle başlamıştı. Önceki gece de Berdan Mardini ve Funda Arar Dicle Üniversitesi spor salonunda bir konser verdi.
3 bin kişinin hınca hınç doldurduğu salonda sahneye önce Mardini çıktı. Mardini, ‘Aman Aman’ adlı şarkısının ardından “Kürtçe şarkı zamanı, Valimizden Kürtçe şarkı söylemek için izin aldım” dedi ve Şiwan Perver’den  ‘Çawreşamın’ ‘Şemame’ ‘De Halo’ ‘Delale’yi söyledi. Vali Mutlu, Mardini’nin Kürtçe türküleriyle halay çekti. Mardini, konserini Ahmet Kaya’nın  ‘Diyarbakırlıymış adı Bahtiyar’ şarkısıyla bitirdi. ‘Bahtiyar’ın sözlerine  Vali Mutlu ve Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak da eşlik etti. 

Altı ay sürecek
Vali Mutlu ve eşi kendilerine Kürtçe “Gözüm üstüne hoşgeldiniz, çok teşekkür ediyorum” diye hitap eden Mardini’yi ayağa kalkarak uğurladı. Mardini’den sonra sahneye Funda Arar çıktı. Arar da konserini Vali Yardımcısı Mehmet Yeşilbaş’ın hediye ettiği poşuyu takarak bitirdi.
Diyarbakır Valiliği tarafından düzenlenen etkinlikler temmuzun ilk haftasına kadar sürecek. Zara, MFÖ, Kıraç, Ferhat Göçer, Erkan Oğur konserleri, Anadolu Ateşi ve mevlana gösterileri yapılacak. Tarihi surlara tırmanış, zeplin ve balonla kent turları, yemek yarışmaları düzenlenecek. (dha)