Vali Lekesiz: Reyhanlı'nın '1 numaralı' faili yakalandı

Vali Lekesiz: Reyhanlı'nın '1 numaralı' faili yakalandı
Vali Lekesiz: Reyhanlı'nın '1 numaralı' faili yakalandı
Reyhanlı' daki patlamaların 1 numaralı faili olduğu iddia edilen Mehmet G. yakalandı. Patlatılan araçları satın alan kişi de olduğu öne sürülen Mehmet G.'nin yakalandığını Hatay Valisi Celalettin Lekesiz açıkladı.

ADANA / HATAY - Reyhanlı' daki patlamaların 1 numaralı faili olduğu iddia edilen Mehmet G. yakalandı. Patlatılan araçları satın alan kişi de olduğu öne sürülen Mehmet G.'nin yakalandığını Hatay Valisi Celalettin Lekesiz açıkladı.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, "11 Mayıs 2012 günü Reyhanlı İlçesi'nde gerçekleştirilen iki ayrı patlama sonucunda bilindiği gibi 51 insan hayatını kaybetmiştir. Olayın faillerinin yakalanmasına yönelik çalışmalar güvenlik ve istihbarat birimleri tarafından son derece kararlı bir şekilde yürütülmektedir. Bu çerçevede olayla ilgili olarak gözaltına alınan 12 kişiden 8'i bildiğiniz gibi adli makamlara sevk edilmiş, bunlardan şu ana kadar 4'ü tutuklanmıştır. Tutuklananlardan, adli makamlara sevk edilip bunlardan ilimiz nüfusuna kayıtlı M.K, İ.D., A.M., ve İ.Ş. tutuklanarak cezaevine konmuştur. Yine ilimiz nüfusuna kayıtlı 4 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır" dedi. 


'ASLİ FAİLLERİNDEN M.G. YAKALANDI'
Vali Lekesiz, "Halen gözaltında bulunan 4 kişi daha vardır. İlimiz nüfusuna kayıtlı olan ve gözaltında bulunan M.G., E.Ö., A.E. ve E.A. ise bugün adli makamlara çıkarılacaktır. Güvenlik ve istihbarat birimlerimizin son derece kararlı ve yoğun çalışmaları sonucunda 16.05.2013 günü yani dün gece 23.40 sıralarında olayın asli faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz ilimiz nüfusuna kayıtlı M.G. ele geçirilmiştir. Eyleme karışan şahıslardan M.G. , D.Ö., ve Y.B. 'nin asli failleri olduklarını değerlendiriyoruz" dedi. 


'ARAZİDE SAKLANDIKLARI ANLAŞILMIŞTIR'
Vali Lekesiz, "Eldeki tüm bilgi ve belgeler bunu işaret ediyor. Bu 3 şahsın Suriye'ye geçmek üzere sınır ilçemiz olan Samandağ ilçemize gittikleri ancak denizden ve karadan alınan yoğun güvenlik tedbirleri nedeniyle kaçmayı başaramadıkları ve birkaç gün arazide saklandıkları anlaşılmıştır. Ele geçirilen ve eldeki tüm belgelerden olayın asli failleri olduğunu değerlendirdiğimiz M.G. ilimiz nüfusuna kayıtlıdır" dedi. 


D.Ö. VE Y.B ARANIYOR
Vali Lekesiz, "Yine olayın asli faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz D.Ö. ve Y.B.'de yine ilimiz nüfusuna kayıtlı olup henüz Suriye tarafına geçmedikleri değerlendirilmektedir. Daha doğrusu geçemedikleri değerlendirilmektedir. Olayın asli faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz D.Ö. ve Y.B. güvenlik birimlerimiz tarafından yoğun ve kararlı çalışmalar çerçevesinde arama faaliyetlerine devam edilmektedir. Bu kişileri bilmeden de olsa saklamanın , korumanın , silahlı terör örgütlerine üye olanlara yardım etmek ve yataklık etmek suçunu oluşturacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle sevginin, barışın ve hoşgörünün merkezinde yaşayan değerli vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaları için yerleşim yerleri veya kırsal alanlarda ulaştıkları şüpheli şahıslar ile ilgili olarak süratle güvenlik birimlerimize bilgi ve haber iletmeleri fevkalade önemlidir" dedi. 


'NEYİ NEREDEN ALDIKLARI SON DERECE AÇIK'
Vali Lekesiz, "Kamuoyunun bilmesinde yarar var. Bunları neyi nereden aldıkları, nerede sakladıkları, nerede ne yaptıkları son derece açık ve net gözüküyor" dedi. Vali Lekesiz, "Olayın asli failleri olarak aranan aradığımız D.Ö. ve Y.B. ancak olayın tali faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz başka arananlar da var. Onlar da aranıyor. Böylesi durumlarda eylemleri gerçekleştirenler haltı tehdit, korku, sabotaj ve benzeri eylemlerle korkutmak suretiyle kaos ortamı oluştururlar. Vatandaşlarımız sakin olsunlar. Dedikodulara itibar etmesinler. Paylaşılmasına değer buldukları bilgileri de lütfen güvenlik birimleri ile paylaşsınlar" dedi.

Öte yandan saldırılarla ilgili daha önce gözaltına alınan şüphelilerden 4'ü daha Adana Adliyesi'ne getirildi. 

Önceki gün Hatay'dan Adana'ya sevk edilen 8 şüpheliden 4'ü tutuklanmış, 4'ü serbest bırakılmıştı. 

DHA  http://www.radikal.com.tr/1133821113382115

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fail - Memet62

  Türkiye denen devlette ve öncekilerde hicbir sey hicbir zaman dogru gitmedi halkini bu kadar hice sayan bu kadar yalanla uyutan devlet tarihte yok.Yalniz bu Akp denen hükümet kadar sahtekar öteleyici mezhepci kendinden olmayana aciktan nefret besleyen bir hükümet dünyada bile yok,Israil bunlarin yaninda melek kalir.Simdiki gibi alevi düsmanligi aciktan savunulmamisti,hükümeti gec simdide akil hocaligina cengiz candar ve gibileri soyundu.Yazilarina yorum yazdirmayan candara sunu demek istiyorum,o askerin kalbini cikarip yiyen adam Hz hamzanin kalbini cikartanla ayni kafadadir,yezid muaviye daha bilmem ne kadar insanligin düsmani bunlar hep sünni degilmiydi.Peki candar Marasta karinlari yarilarak cikartilan bebelererin katledilenlerin misilleme hakkinida savundunmu zamaninda.Bu hangi ahlaktirki Aleviler katliam yapti dedirten sana varmi tarihte bir örnegi. Kürt meselesi dinlenmeye alindi simdi yeni modada Aleviler silahli örgüt kuracaklara baslandisenfoniyede beraber yandas basin eslik etmekte bügün kendini cok güclü hissedenlere sunu demek geliyor icimden Gün ola devran döne

  AKP ISTIFA - Graf

  Reyhanlı'nın '1 numaralı' faili AKP. AKP yargiya !

  gözden kaçanlar - genco940

  durum hiçde valinin izah ettiği şekilde olduğu kanatı uyandırmıyor, asil failler olsa olsa hududun diğer tarafında yakalanların aracı tefeciden öte giden tarafı yok, bunun yanında olaydan sonra ortaya çıkan ve sansürlenen diğer olaylara hiç değinen yok, bölgeden gelen haberler bazı şeylerin alelacele üzerinin örtüldüğünü gösteriyor. Recep tayyip erdoğanın süni politikaları ile esedin alevi politikaları çekişmesi tabana doğru yayılma temayülü göstermekte olup, surıyedeki çekişme maalesef içimizede yayılma temayülü gösterme aşamalarının bir başlangıcı imiş manzarasına doğru kayma temayülünde gözüküyor. Hükümetin dediğim dedik çaldığım düdük politikasını bir kenara koyup, suriye ilişkilerini daha akılcı bir şekilde ele almasında fayda vardır. Türkiyede yağıp gürleyenlerin amerikadaki görünümleri ve kısmi çark etmiş olmaları büyük laf etme yerine lokmalarına dikkat etmeleri gereğini ortaya koymuş olmalıki aradığını bulamamanın hüznünün kelimelerle süslenmesinden öteye geçmemektedir.Neticede Amerika seyahati büyük sözü dinlemek nasihati ile sona ermiş bulunmaktadır. Kırmızı oda, gül bahçesi bir hatıra olarak sayfaları süslemekten öteye geçmeyecektir.

  SANKİ BAŞ SORUMLU YAKALANDI GİBİ BİR AÇIKLAMA - pispor

  Oysa M.G Mehmet Genç isimli bir şahıs.ne yapmış araçları satın alan kişi.peki bu adamı nasıl baş sorumlu gösterebilirsin.Mehmet Genç i birinci baş sorumlu gösterip sınırlarda güvenliği ön plana alıp kuş uçurtmadan bu kişinin süriyeye kaçmadan yakalarsın da;ama iki koca araç bombalar ile Burnunun dibine kadar gelip patliyor ve 51 gariban yoksul daha yaşamlarının baharında hayatlarında olurken sen devlet olarak nerde idin.şimdi günah keçisi arama.

  Faili beli Vali - Ari Zerdüst

  Toplumu duyarsizlastirmak ve tepkileri ortadan kaldirmak icin en iyi yöntem " Vali: Olayin bir numarali faili ve faileri yakalandi" numarasidir.Bu nimara devletler var oldugundan beri toplumlara yuturulmakta.Toplumda "allah zeval vermesin" deyip acisini dindirmekte....Ne Valiymis be...Bu Valiyi Roboskiyede atamak gerek.

  Süper Vali - umut

  Vay be. Süper vali. Adam hem kolluk gücü, hem savcı, hem hakim. Araştırdı, yakaladı, itham etti sonunda hükmü verdi. Fail budur. ! Yerseniz..

  yazık - muratçakmak

  bu toplum kedisine yapılan 'trene bakan öküz' muamelesine, ne kadar daha tahammül edecek,yahu sayın radikal okur ve yorumcuları ,sadece ben mi utanıyorum bizlere yapılan muameleden?