@ismailsaymaz

Vali Mutlu, 'Dilan kızımıza' 10 bin TL tazminat ödeyecek

Vali Mutlu, 'Dilan kızımıza' 10 bin TL tazminat ödeyecek
Vali Mutlu, 'Dilan kızımıza' 10 bin TL tazminat ödeyecek
1 Mayıs kutlamalarında polisin biber gazı fişeğiyle yaralanan 17 yaşındaki Dilan Alp için 'marjinal'  diyen dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu  için karar çıktı: 10 bin TL ödemesine....
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul 'da iki yıl önceki 1 Mayıs kutlamalarında polisin attığı biber gazı fişeğiyle ağır yaralanan 17 yaşındaki Dilan Alp hakkında "marjinal" ve "tam bir radikal mensuptur" ifadelerini kullanan dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 10 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi. 

İstanbul 5. İdare Mahkemesi, Dilan Alp ile ilgili kararında Kamu Denetçiliği Kurumu'nun 5 Kasım 2013 tarihli tavsiye kararına atıfta bulunuldu. Bu tavsiye kararında, Alp'in olay tarihinde 18 yaşından küçük ve sabıkasız olduğu ifade edilerek, "18 yaşından küçük olan Alp'in basın açıklamasında doğrudan isminin açıklanmakta olduğu görülmekte ve örgüt üyesi olduğu belirtilmektedir. İstanbul Valisi’nin Alp'in örgüt üyesi,  yani marjinal grup üyesi olduğu söylemi sabıka kaydı bulunmayan Alp hakkında görünür gerçeği ifade etmekten uzaktır. Uluslararası metinlerde açıkça ifade edildiği üzere suçluluğu sabit sayılıncaya kadar herkes masumdur" denildiği vurgulandı.

Alp hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet iddiasıyla açılan açılan soruşturmanın halen devam ettiği ve suçluluğunun kanıtlanmadığı belirtildi. Tavsiye kararında, "Alp'in 18 yaşından küçük ve sabıkasız olduğu dikkate alındığında İstanbul Valisi’nin basın açıklamasının kişinin şeref ve itibarını zedeler nitelikte olduğu değerlendirilmiş,  ulusal ve uluslararası mevzuat uyarınca hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır" denildiği kaydedildi. İstanbul Valisi’nin Alp hakkındaki açıklamasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi,  Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Anayasa ve Basın Kanunu ile düzenlenen masumiyet karinesi, kimliğin açıklanmaması, hiçbir çocuğun onur ve itibarına haksız olarak saldırıda bulunulamayacağı ilkelerine aykırı hareket ederek hatalı davrandığını kabul etmesi yönünde tavsiyede bulunulduğu ifade edildi. Bu nedenle Alp'e 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi. 

 

 

 

 


  http://www.radikal.com.tr/137877213787723

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Keşke... - user563268

  Sayın vali dizilere göz yaşı dökeceğine keşke bir çocuğu haksız yere şuçladığına biraz üzülseydi

  Devlet /Hükümet - matrixtur2

  Niye gelişmiş ülkelerde seçime katılma oranı düşüktür ?Çünkü hükümet değişikliği halkın yaşamını fazlaca etkilemez ,kurumlar aynı çalışır,devlet kurumları aynı çalışır , kanunla sınırlandırılmış görevlerini siyasi etki aştında kalmadan yapabilmeleri için yargının şemsiyesi altındadırlar ve siyasi olaylara taraf değillerdir. Siyasi anlama gelebilecek görüşleti öne süremezlersadece görev alanları ile ilgili teknik açıklamalarda buluabilirler.Olayların siyasi yönünün muhattabı sadece siyasilerdir....

  çok az - orkam esas

  Böyle büyük insanlık suçuna verilen ceza çok az. Aynı suçu bir vatandaş işleseydi hayatı kayardı. O parayı da zaten bizim vergilerimizden aldığı parayla ödeyecek.