Vali Mutlu: Fevkalade düzgün müdahale

Vali Mutlu: Fevkalade düzgün müdahale
Vali Mutlu: Fevkalade düzgün müdahale
İstanbul Valisi Mutlu, Gezi Parkı'na yapılan müdahale için konuştu: Gezi Parkı ile yaptığımız bu çalışmanın fevkalede düzgün hiçbir sıkıntı olmadan tamamlanması sevindirici oldu

İstanbul Valisi Hüseyin Avnu Mutlu, Taksim müdahalesinde 29 kişinin yaralandığını, 1 kişinin de gözünden operasyon geçirdiğini açıkladı. 19 gündür devam eden Gezi eylemine yapılan müdahale için “Fevkalade düzgün bir müdahale oldu” diyen Vali Mutlu, şu açıklamada bulundu: 19 gündür devam etmekte olan ve çeşitli zamanlarda yaptığı temaslarla da artık Gezi Parkı’ndaki eylemi bitirmelerini istediğimiz gençeler ve eylemci gruplara yönelik bir müdahalemiz oldu. Bu müdahalemizi yaparken 40 dakika boşaltılmasını istedik. Önemli bir kesim Gezi Parkı’nı kendiliğinden terk etti. Bu gençlerin arasında yer alan marjinal grupların polisimizle bir çatışma durumu oldu. Bir müdahaleyle kısa sürede Gezi Parkı boşaltılmış oldu. Yaptığımız çalışmanın fevkalede düzgün, bir sıkıntı olmaksızın kısa sürede sonuçlanması bir memnuniyet oluşturmuştur. Gençlerin ve diğer ziyaretçilerin anonslarımıza uyarak parkı boşaltmasıyla bir sıkıntı oluşmadan park boşaltılmıştır.  

KAMERALARLA KAYIT ALTINA ALINDI

 

Bütün bu faaliyet kameralara kaydedilmiştir. Yaralanma olmaması sevindirici olmuştur. Marjinal grupların polisle çatışma iradesini görmekteyiz. Taksim'de genel bir sukunetin olduğunu, ancak bazı çatışmaların olduğunu söyleyebilirim. Bunun bir iki saat içerisinde daha da azalacağını tahmin etmekteyiz.Bu gençlerimizle yüzyüze görüşme imkanı da bulmuştum. Bu görüşmelerde aramızda fevkalade münasebetlerin ve sohbetlerin geliştiğini söylemek isterim. Gençlerin verdiği mesajların bizzat hükümet tarafından alınmış olması memnuniyet vermesi sevindiricidir. Kararlılığımız sürecek. Emniyet güçlerimiz halkımızın hizmetindedir.”

 

YARALI ÇELİŞKİSİ

 

Gazetecilerden gelen 'Yaralı olmadığını söylediniz. Ambulansların gelip gittiğini görüyoruz. Yaralı var mı?' sorusuna Vali Mutlu şu yanıtı verdi: 'Yaralı yok demedim, takip edilemedi herhalde. 29 yaralı var ama ağır bir vaka yok. Bu rakamları size daha da küçük verebilirdim ama biz halkımızdan hiç birşey saklamayacağız. Şu anda göz hasarı nedeniyle ameliyata alınan bir kişi vardır ama bu hasarın göz kaybına yol açmayacağı bildirildi. Bunları da takip ediyoruz, sizlerle paylaşıyoruz.'

 

CAN DÜNDAR'IN AÇIKLAMASI

Mutlu, Can Dündar’la yaptığı görüşmeye ilişkin ise şunları söyledi: “Can Bey’le boşaltma çalışması esnasında aradılar, kendi çocuklarının orada olduğunu ve yardımcı olmamı istediler. Herşeyin kayıt altında yapıldığını ve çocuğu için yardımcı olma imkanımın olamayacağını ama genel olarak yardımcı olduğumu söyledim. Herkes için, herkesin çocuğu için gayret etti Can Bey. Yaptığımız görüşme yanlış bir yorumla aktarıldı.” Vali Mutlu, “Bundan sonra demokratik bir hak olarak nöbet tutmak istiyoruz diyen gençlere izin verecek misiniz” sorusuna ise Vali Mutlu, “Gençler görevlerini yaptılar, duyarlılıklarını ortaya koydular. Bir noktadan sonra kimse değerlerinin başkaları tarafından kullanılmasına izin verilmemeli. Gençlere, ‘mesajınız anlaşıldı’ diye söyledik. Niyetimiz temiz olduktan yapılmayacak şey yoktur, Gezi Parkı gençlerin parkıdır” yanıtını verdi. Güvenlik güçleriyle çatışanlardan da makul olmalarını ve hukukun sınırları içinde kalmalarını isteyen Mutlu, “Devletin güvenlik güçleriyle çatışmasınlar. Makul olalım ve artık kucaklaşalım” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1137769113776915

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fevkalade olduğu malum! - Sydney_28

  19 gündür pek çok şey fevkalade zaten!Kimi ulusal kanallar peguen dünyasından haberler sunarken kimileri de Türkiye "iç savaşı" hakkında bayağı aydınlatıcı,tarafsız,manupülasyondan uzak haberler vererek,son derece sorumlu davranıyorlar.Bu takdire şayan fevkalede durumu,fevkalade tebrik ediyorum.Türk Milleti'nin fevkalede kendi ayağına sıkma alışkanlığı arşa vurmuş şu günlerde allah bu ülkenin aklına sahip olsun demekten başka bir şey gelmiyor elimden...Siz Türk'lere düşman ne hacet,siz kendi kendinizi halledersiniz zaten!

  Yapana değil yaptırana bak - turq_82

  Erdoğan ve AKP bu kafa ile yola devam ettikçe bir şekilde protestolar da devam edecektir. Bu protestolardan sadece AKP'nin, medyanın, CHP'nin değil hükûmeti eleştirenlerin de ders çıkarması lazım. Taksim'de PKK filamaları ve Öcalan posterleri açıldığı, kızıl bayraklı marjinal sol gruplar ortaya çıktığı gün insanlar eylemcilerden soğumaya başladı. Anadolu'da eylemler sona erdi. Hani diyorlar ya Türkiye'de halk apolitik, bilinçsiz, hatta cahil, üniversite gençliği uyuyor vs vs vs. Bunun bir numaralı nedeni alenen Kürt faşizanlığı yapan PKK/BDP'nin, hala komünizm hayalleri ile yaşayan marjinal sol grupların Türkiye'deki protesto kültürünü mahvetmeleri, her tepkiyi, eylemi kendi çıkarları için sömürmeye çalışmalarıdır.

  Ceylan için de "çocuk bombaya sopayla vurmuş" demişti - szna

  Ceylan Önkol paramparça olmuştu, annesi topladı yavrusunun parçalarını eteklerine. Düşünün bir anne kuzusunun parçalarını topluyor eteklerine. Sonra Mutlu çok mutlu bir adam olarak o zamanlar Diyarbakır'ın fevkalade bir valisiymiş. ÇIkmış fevkalade bir demeç vermiş:"çocuk bombaya sopayla vurmuş". Şimdi başka fevkalade şeyler yapıyor. Yavrularımızı korkunç seviyoruz diyor, öz yavrularımızdan ayırmıyoruz diyor. Çocukları varsa üzülüyorum, eğer babaları kendilerini böyle fevkalade seviyorsa.

  akildan - tulmir

  suphe etmeye basladim; benim gordugum, okudugumla valinin bahsettikleri ayni ulkede gecmis olamaz, ben mi fanztezi dunyasinda yasiyorum yoksa devlet adamlarimiz mi?

  Mesajı kendine çektin bay vali. - citizen

  Bay Vali.., hala konuşabiliyorsun ya. Sen pikniğe ya da kokoreç yemeğe tek başına git. Bu çocuklardan, gençlerden seninle o yola çıkacak olan sanırım ki bir kişi bile yoktur. Bundan sonra artık ağzınla kuş tutsan nafile. Bundan sonra kendin konuşur ya da nasıl konuşmanı isterlerse öyle konuşursun ama yalnız kendin dinlersin.

  hesap vereceksin - brhmdgr

  insanlığı katlettin bizi geçtim öbür dünyada nasıl hesap vereceksin ... güneydoğuda görev yaptığı süre içinde gerçekleşen sayısız infaz ve faili meçhul olaylarını bu güzelim medya sayesinde pek çok kişi bilmiyorki şanlısın senin samimiyetine güvenen onca insan var sadece yazık diyorum ...

  fevkalede... - malia

  fevkalede çirkin bir yaşam formusun çünkü insan düşünür, hisseder...