Vali Mutlu: Gezi Parkı'nı yarın ya da pazartesi açıyoruz

Vali Mutlu: Gezi Parkı'nı yarın ya da pazartesi açıyoruz
Vali Mutlu: Gezi Parkı'nı yarın ya da pazartesi açıyoruz
Taksim'de toplanmaya müsade etmeyeceklerini belirten İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Gezi Parkı'nın yarın açılacağını duyurdu ardından bir açıklama daha geldi: Pazartesi de olabilir...

Radikal.com.tr - Polisin 15 Haziran'daki müdahalesiyle boşaltıldıktan sonra halka kapatılan Gezi Parkı için İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 'yarın açıyoruz' tweet'i attı. Ancak bir süre sonra bir 'ek' yaptı: Pazartesi de olabilir...
Vali Mutlu'nun Twitter'dan açıkladığı 'pazartesi açılış' haberini ajanslar haber olarak geçti. Ancak bu açıklamadan yaklaşık 3 saat sonra Vali, Gezi Parkı'nın; yarın ya da Pazartesi günü açılacağını söyledi.Vali Mutlu ilk attığı tweet'te, "İstanbul'a huzur ve neşe getirsin. Gezi Parkı'nı yarın yeniden halkımızın hizmetine açıyoruz" demişti. 


TOPLANMAYA MÜSADE YOK

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun Davutpaşa'da katıldığı program sonrası Gezi Parkı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Mutlu, parkın yarın açılacağını ifade ederken bu akşamki çağrıya da değinerek "Taksim Meydanı'na toplanma için müsade etmeyeceğiz" dedi.  Gezi Parkı'nın halka açılacağını söyleyen Vali Mutlu, "Parkın park olarak kullanılması gerekir. Aksi takdirde amacından sapar. Parkı, park olarak kullanmamış oluruz. Parkımızı açacağız. Park kimin için halk için. Etrafını çevirelim, polisle zabıtayla çevirelim olmaz. Hukuk düzeni ile kamu düzeni ile çelişir.İstanbulluların ortak huzur ve güvenliği önemli. Çok nitelikili bir park haline geldi Gezi Parkı. Gösteri yapanlara bir kısıtlamamız yok. Huzurlu bir Ramazan ve güvene ihtiyacımız var" dedi. Huzuru bozacak davranışlarlara fırsat vermemek gerektiğini ifade eden Vali Mutlu, gösteri yapmadan önce Valilik makamına müracat edilmesi, izin alınması gerektiğini söyledi.


"BU AKŞAMKİ ÇAĞRI DA HUKUKUKUN DIŞINDADIR"

Anayasal hakkı kullanıyorum diyerek protesto yapılamayacağını söyleyen Vali Mutlu, "Sanki hukuki bir toplantı yapılıyormuş gibi çağrılar yapılıyor. Müracat etmeden izin almadan toplanma hakkına sahip değildir. Bu akşam ki çağrı da hukukun dışındadır. Daha fazla huzur, birlik ve beraberlik çerçevesinde,önümüzdeki günleri güzel günler olarak geçirmemiz gerekir" diye konuştu.
"BU TOPLANMALARA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Taksim Dayanışmasını'nın bu akşamki çağrısına ilişkin bir soruya Vali Mutlu, "Taksim'de toplanma hukuki değil. Yetkili makamlardan bir izin müracatınız yok. Bu toplanmalara izin vermeyeceğiz. Polisimiz gerekli anonsları yapacak. Bu anonslardan sonra dağılanlar oluyor. Polisle çatışma heveslileri var. Herkesin birbirinin gözünün içine sevgiyle bakması gerekir" şeklinde yanıt verdi.


Dayanışma: Bugün Gezi Parkı'ndayız

İ.Ü. Hukuk Fakültesi mezuniyetinde Gezi eylemi

FEMEN, sınırdışı hemen!