Vali Mutlu: Gezi Parkı'nı yarın ya da pazartesi açıyoruz

Vali Mutlu: Gezi Parkı'nı yarın ya da pazartesi açıyoruz
Vali Mutlu: Gezi Parkı'nı yarın ya da pazartesi açıyoruz
Taksim'de toplanmaya müsade etmeyeceklerini belirten İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Gezi Parkı'nın yarın açılacağını duyurdu ardından bir açıklama daha geldi: Pazartesi de olabilir...

Radikal.com.tr - Polisin 15 Haziran'daki müdahalesiyle boşaltıldıktan sonra halka kapatılan Gezi Parkı için İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 'yarın açıyoruz' tweet'i attı. Ancak bir süre sonra bir 'ek' yaptı: Pazartesi de olabilir...
Vali Mutlu'nun Twitter'dan açıkladığı 'pazartesi açılış' haberini ajanslar haber olarak geçti. Ancak bu açıklamadan yaklaşık 3 saat sonra Vali, Gezi Parkı'nın; yarın ya da Pazartesi günü açılacağını söyledi.Vali Mutlu ilk attığı tweet'te, "İstanbul'a huzur ve neşe getirsin. Gezi Parkı'nı yarın yeniden halkımızın hizmetine açıyoruz" demişti. 


TOPLANMAYA MÜSADE YOK

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun Davutpaşa'da katıldığı program sonrası Gezi Parkı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Mutlu, parkın yarın açılacağını ifade ederken bu akşamki çağrıya da değinerek "Taksim Meydanı'na toplanma için müsade etmeyeceğiz" dedi.  Gezi Parkı'nın halka açılacağını söyleyen Vali Mutlu, "Parkın park olarak kullanılması gerekir. Aksi takdirde amacından sapar. Parkı, park olarak kullanmamış oluruz. Parkımızı açacağız. Park kimin için halk için. Etrafını çevirelim, polisle zabıtayla çevirelim olmaz. Hukuk düzeni ile kamu düzeni ile çelişir.İstanbulluların ortak huzur ve güvenliği önemli. Çok nitelikili bir park haline geldi Gezi Parkı. Gösteri yapanlara bir kısıtlamamız yok. Huzurlu bir Ramazan ve güvene ihtiyacımız var" dedi. Huzuru bozacak davranışlarlara fırsat vermemek gerektiğini ifade eden Vali Mutlu, gösteri yapmadan önce Valilik makamına müracat edilmesi, izin alınması gerektiğini söyledi.


"BU AKŞAMKİ ÇAĞRI DA HUKUKUKUN DIŞINDADIR"

Anayasal hakkı kullanıyorum diyerek protesto yapılamayacağını söyleyen Vali Mutlu, "Sanki hukuki bir toplantı yapılıyormuş gibi çağrılar yapılıyor. Müracat etmeden izin almadan toplanma hakkına sahip değildir. Bu akşam ki çağrı da hukukun dışındadır. Daha fazla huzur, birlik ve beraberlik çerçevesinde,önümüzdeki günleri güzel günler olarak geçirmemiz gerekir" diye konuştu.
"BU TOPLANMALARA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Taksim Dayanışmasını'nın bu akşamki çağrısına ilişkin bir soruya Vali Mutlu, "Taksim'de toplanma hukuki değil. Yetkili makamlardan bir izin müracatınız yok. Bu toplanmalara izin vermeyeceğiz. Polisimiz gerekli anonsları yapacak. Bu anonslardan sonra dağılanlar oluyor. Polisle çatışma heveslileri var. Herkesin birbirinin gözünün içine sevgiyle bakması gerekir" şeklinde yanıt verdi.


Dayanışma: Bugün Gezi Parkı'ndayız

İ.Ü. Hukuk Fakültesi mezuniyetinde Gezi eylemi

FEMEN, sınırdışı hemen!


  http://www.radikal.com.tr/114069111406918

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  thanks man - HELENAM

  park gayet açık sayın vali kapalı olan sizin zihinleriniz bence.

  Anayasa'yı delerek kasten öldürme, yaralama, işkence - irib

  Anayasa 90/son'a gore Yasa ile İnsan Hakları Sozlesmesi catisirsa, Yasa ihmal edilir. Toplanma hakkini izin, yasakli yerler, yasakli saatler sartlarina baglayan Yasa, gecersizdir. Bunu bildikleri halde (artık Anayasa hukumlerini bil be adam!) gostericilerin uzerine kimyasal silah ve cesitli siddet araclari ile saldirmak, kasten oldurme yaralama ve iskence suclarini olusturur. Bu suclar sistematik sekilde islendigi icin, TCK m.77 insanliga karsi suc olusmustur.

  Sizce de bir tuhaflık yok mu? - Berçben

  Darbe yapılan Mısır'da insanlar meydanlarda gösteri yapıyor, benim ileri demokrasiye sahip ülkemde halk parka giremiyor. Bu ne yaman çelişki be Vali'm

  Gel de inan şimdi! - Barnabycik

  Vali Mutlu bu açıklamadan sonra Erenköy'e gidip "Zzzzt Erenköy!" diyebilir... Hatta elini burnuna koyup nanik bile çekebilir... Benden söylemesi...:))

  Şark kurnazlığı yapmayın Vali Bey ! - ilbeg

  Bugün bu açıklamayı yapıp Taksim Dayanışmasını faka düşürmeye çalışmaktan, olası müdahalenize ' yarın açacaktık, bir gün beklemediler' diye bir sebep oluşturmaktan UTANMALISINIZ ! 'Bu kadarına da pes' derdim ama sizlerde şark kurnazlığı bitmeyecek, öyle anlaşılıyor ! Sizin yaptığınız resmen provakasyon !

  Bugün açın... - citizen

  Niye bugün değil de yarın. Maksadınız bu akşamki organizasyonu da biber gazı bulutu altına saklamak mı. Bu akşam açın ve şenlik havası olsun. Devlet adamlığı bu tür inceliklerle kendini göstermeli. Yoksa orantı hesapları yaparak değil. Mesela bu akşam sizde Taksim de olsanız, o su savaşının ortasında.., biraz ıslansanız... İşte o zaman İstanbul'un valisi olabilirsiniz ama nerdeee....

  Kurdele mi kesilecek? - farika

  Resmi tören mi var? Niye bekliyoruz yarını? Parkı halka açaçağım diye girdiniz sonra kimseyi sokmadınız. Park yahu orası, park.. Gidin bugün herkesle beraber girin siz de Valim, bugün açılmasının ne sakıncası var?