Vali Mutlu: Kabataş videosu görmedim

Vali Mutlu: Kabataş videosu görmedim
Vali Mutlu: Kabataş videosu görmedim
Ekşi Sözlük yazarlarının sorularını yanıtlayan İstanbul Valisi, "Ama yarın, öbür gün başkasının çektiği görüntü çıkabilir" dedi.

Radikal.com.tr - İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi eylemleri sırasında Kabataş’ta türbanlı Z.D.’ye bir grubun saldırdığı iddiasıyla ilgili soruya “Ben öyle bir video görmedim” yanıtını verdi. Ekşi Sözlük yazarları, 4 Temmuz’da İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile yaptıkları 4 saatlik görüşmenin 35 sayfalık deşifresini Ekşi Sözlük’ten yayımladı.

Ekşi Sözlük’ün Gezi Parkı direnişinde yer almış 15 yazarının Mutlu’dan izin alarak kaydettikleri ve deşifre ettikleri konuşmada Mutlu, “Siz bir video (başörtüsü taciziyle ilgili) gördünüz mü?” şeklindeki soruya “Yok. Bir video görmedim. Şunu söyleyeyim orada da kayıtlar alındı, bakıldı. Ama MOBESE kameralarından bazılarının kırık olması, her yerde MOBESE kamerasının olmaması olay mahallinde, bu nedenle herhangi bir kayıtlı şu ana kadar... Ama yarın öbür gün birisinin çektiği bir görüntü olabilir, çıkabilir” diye yanıt verdi.

EYLEMLERİ TAHMİN EDEMEDİK 
Vali Mutlu, Gezi eylemleri başladıktan sonraki 4 gün içinde neden açıklama yapmadığı yönündeki soruya da şu yanıtı verdi:

“Açıkçası böyle bir olayın ayın 31’inden itibaren daha büyük etkili bir hadiseye dönüşebileceği tahmin edilebilmiş olsaydı, şüphesiz ki ayın 31’inde yapılmış olan açıklama ve sonrasındaki yönetim modellerinde olduğu gibi erken davranılabilir ve erken açıklamalar yapılabilirdi. Daha erken olsa olmaz mıydı? Kesinlikle doğru, katılıyorum. Yani 27’inde olsaydı harika olurdu. Ben mesela şu anda bütün teşkilatlarıma, belediyeler dahil, kamu kurum kuruluşları dahil İstanbul’da bir trafik kazası bile olsa, hastanede bir vaka olsa acilde, eğitimde bir vaka olsa, bir öğrencimizle ilgili, bir veliyle ilgili, bunların toplumsal tabanda farklı reaksiyonlara sebebiyet verebileceğini düşünerek, öngörerek artık bundan sonra izlemek ve gerekiyorsa bunu kamuoyuyla süratle paylaşarak kamuoyunu bilgilendirmek zorunluluğumuz olduğunun farkına vardık. Biz bunun bugüne kadar farkında değildik açık söylüyorum.” 

CAMİDE İÇKİ İÇİLDİĞİ İDDİASI 

İşte Vali Mutlu’nun Gezi olaylarıyla ilgili değerlendirmeleri:

- Bezmialem Camii’nde alkol alındığına dair neden siz bir açıklama yapma ihtiyacı duymuyorsunuz? Egemen Bağış açıkladı, Baş bakan açıkladı, inceleme yapıldı ve bir şey yok denildi.
Vali: Ben niye açıklayayım. Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişleri gelmiş olayı inceliyorlar. Adli açıdan savcılık almış inceliyor. Ben ne diyeyim şimdi. Siz şimdi, bu nasıl bir şeydir ki bu şehirde uçan kuştan valiye soru soruyorsunuz. Bu güzel bir şey tabii, sorun. Ben, bana ait konularda itiraf ediyorum, yanlışları söylüyorum, hangi alanlarda daha fazla dikkatli olmamız gerektiğini söylüyorum, alınan dersleri söylüyorum, yanlışları doğruları söylüyorum. Ama şimdi benim alanım olmayan konularla ilgili, sorun ama yani.

BİBER GAZI YASAKLANIR MI? 

Peki biber gazını yasaklamanız gibi bir uygulama olabilir mi? Bu kadar yaralanmaların hepsi kapsülle. Yani polisin belli bir açıyla atması gerekirken direkt insanların üzerine hedef alarak atıyor.

Vali: En son müdahaleyi anlatamadık onu bir anlatalım. En son Gezi Parkı’nın boşaltılmasıyla ilgili yarım saat civarında anonslar yapıldı. 12 bin civarında orada insan vardı, bunların 8 bini ayrıldı. Hepsi gitti. Orada bir 4 bin civarında insan kaldı. Onlara karşı da müdahale edilirken hiç gaz vs. atmadan, gayet sessiz..

Atıldı.
Vali: Atıldı mı? Haberim yok. Yani sonradan atıldı ben ilk anı söylüyorum. 


Savcılıkta da görüntü yok 
Kabataş'ta başörtülü Zehra D.'ye yapılan saldırıyla ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nda da görüntü yok. Zehra D. soruşturmasına bakan Özel Soruşturma Bürosu savcıları kendilerinde olayla ilgili herhangi bir görüntü olmadığını söylüyor. Savcılık yetkilileri kendilerine görgü tanıklarından da olsa herhangi bir görüntünün ulaşmadığını ifade ediyor.


  http://www.radikal.com.tr/1141458114145810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bi sey anlamadim - diğer yaşam formu

  Ismet Berkan görüntüleri izledigini söylüyor ve gercek oldugunu yaziyor. Bir de sol görüslü bir sanatciya izletmisler de (ROK yazmisti), onun da midesi kaldiramamis görüntüleri izlemeyi, bir de basbakan var, baska da kimse yok. Su Erdogan muhalifi sol görüslü sanatci da kimse artik bi ortaya cikip 'evet, o benim ve izledim' diyemedi... Bir tek Ismet Berkan'a kaldik. O da izledim diyorsa, izlemistir demek ki, yalan söyleyecek hali yok ya..

  yalanmı söylüyor. - kaşınan adam

  Ayıp oluyor sayın vali.Koca başbakan yalanmı söylüyor?Bu beyanatınızdan sonra haritadan yeni bir yer beğenmeniz gerekebilir.

  görüntü - benruhibey

  zaten eğer en başından beridir böyle bir görüntü olsaydı , herhalde medyada bulunan tüm kanallar bunu günde 20 defa gösterirdi. Bir ülkenin başbakanının olmayan görüntüler üzerinden politika yapması da artık onun ayıbı.

  Valinin kellesi vurula... - Ali Fakı

  Sayın ve yüce Hakanımız, Hünkarımız ve de Başbakanımızı nasıl yalancı durumuna düşürürsünüz?! Valinin kellesi vurula!!!

  ... - carpenoctem

  arkadaşlar acele etmeyin. büyük bütçeli bir yapım bu. o kadar insan, dışarı çekimi vs, lojistiğini düşünün bu işin. çekim aşamasında. coming soon.

  git vali git - nilgunm

  bir söylediğin öbürünü tutmuyor. tuzaklar kurup duruyorsun. kötüsün, kötüsünüz.. niyetiniz kötü ve her şey bununla başlıyor zaten. sizden yönetici olmaz. sizden hiçbir şey olmaz. istemiyoruz. zorluyorsunuz ama daha ne kadar zorlayabilirsiniz?

  ... - Berçben

  Çünkü Erdoğan'ın kendi ideal dünyasında yarattığı hayal ürünü bir video olduğu için olabilir.