Vali Mutlu okulların neden tatil edilmediğini açıkladı

Vali Mutlu okulların neden tatil edilmediğini açıkladı
Vali Mutlu okulların neden tatil edilmediğini açıkladı
Yoğun kar yağışı nedeniyle birçok ilde eğitime ara verilmesine ve İstanbul'daki öğrencilerden yoğun talep gelmesine rağmen okulları tatil etmeyen İstanbul Valisi Mutlu, kararının gerekçelerini canlı yayında açıkladı.

Beyaz TV'de Tahir Sarıkaya'nın sunduğu 'Uyan Türkiyem' programına telefonla bağlanan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, verdiği kararın nedenlerini açıkladı.

Dün eğitimde herhangi bir aksamanın olmadığına işaret eden Mutlu, ''Bazı semtlerde aileler servislerle çocuklarını okula göndermeye çalışıyorlar. Tabii ki bu onların en doğal hakkıdır. Ama servislerin özellikle bu tür havalarda gerekli kış koşullarına uygun tedbir almaması sonucu, çocukları alacakları yerlerde ulaşımda sorun yaşıyorlar. Kar lastiğinizi takmazsanız, zincirinizi takmazsanız servislerde aksama olur, çocukları okula götüremezsiniz. Ama 2 milyon 700 bin öğrencinin eğitim öğretime devam ettiği İstanbul'da çok dikkat çekici aksaklıklar da olmadı. Dolayısıyla eğitim öğretimi aksatan herhangi bir problem olmadı'' dedi.

''HERKES OKULUNA RAHATÇA GİDİYOR''
Kar yağınca 'hemen okullar tatil olsun, rahat edelim' alışkanlığı olduğunu söyleyen Vali Mutlu, ''Böyle bir şey yok. Herkes okuluna rahatça gidiyor, geliyor. Yollarımız açık. Her kar yağışında hemen Valimiz okulları tatil etsin, evde rahat oturalım anlayışını geliştirmeye çalışmak da doğru değil. Medyamızın da çocuklarımızı hemen bir kar tatili havasına kodlamaması lazım'' diye konuştu.

''KAR TATİLİ YAPMAZSAK ÇOCUKLARIMIZI SEVİNDİRMEMİŞ Mİ OLACAĞIZ?''
Mutlu, ''Biz öğrencilerimizi üzmek ister miyiz? Bakın şu sorunun içerisinde bile aynı yaklaşım var. Bir Vali elbette öğrencileri sevindirmek ister, şehrinin insanlarını sevindirmek ister, üzmek ister mi? Kar tatili yapmazsak çocuklarımızı sevindirmemiş mi olacağız? Böyle bir şey olmaz. Biz çocuklarımızın eğitimine öncelik diyoruz ve okula sağlıklı ulaşımla ilgili tedbirlerimizi alıyoruz'' ifadelerini kullandı. ( Hürriyet )


  http://www.radikal.com.tr/116582311658237

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Akıl Yürütmeye Hayranlık. - Clear

  Yaseminaxu hoca hanımın akıl yürütmesine de ben hayran(!) kaldım.Neymiş efendim,çocukların yarısı gelemediği halde dersi işlemiş.Sonra o dersten gelemeyenler mahrum kalırsa ya da onlar için ikinci kez işlerse,biriden birine haksızlık olmayacak mıymış? Haa,bu sebepten tatil mi ilan edilecek? Kar lastiği yasal olarak zorunludur,araba alan,4 lastik mi alamıyormuş da "herkesin kar lastiği mi var?" diye abuk bir soru sorulabiliyor? Öğrencilere dersi ertelemek ya da iki kez anlatmak niye haksızlık oluyormuş? Hoca hanımın bir işi olsa,bir mazereti olsa ya da hasta ve raporlu olsa,"çocuklar u ders serbestsiniz,sınıfta kendi kendinize başka dersleri okuyup hazırlanın ya da dersinizi okuyun ön hazırlık olsun" diyerek boş geçen derslerde bir haksızlık yok mu? Böylesi hak oluyor da valinin kimi nahak oluyor? Böylesi düzgün akıl yürütme oluyor da,valinin ki mi hayranlık(!) oluyor? Sevsinler sizin keyfi kıvırtmalarınızı emi? Unutmayın ki Anadolu'nun bir çok okulunda okuyan,karda kışta kilometrelerce yolu yürüyerek okuluna giden bir sürü öğrenci de var.Onlara haksızlık,bu güne dek hiç aklınızın bir köşesinden geçti mi? Yoksa koca kış sezonu okul kapatmanız mı gerekiyor? Okul,tüm yasal şartlar yerine getirilmesine rağmen,bütün imkanlara rağmen,afet durumundan doğan yani elde olmayan çaresizlik hallerinde tatil edilir,öyle birilerinin keyfi istediği zaman ya da beklentilerini yerine getirmek için değil.Tıpkı iş hayatında olduğu gibi,zira eğitim de öğrencinin işidir,sadece öğretmenin değil.Özel okullarda ve dersanelerde nasıl davranılıyor,tatil mi yapılıyor?

  Kimse tatil manyağı değil bu ülkede... - agk

  Sayın Valimizin akıl yürütme yöntemine hayran kaldım.Hiç kimseye bir şey olmadı bakın.Bu yüzden tatil olmadı...Bu akıl yürütme aynen bizim meselelere yaklaşımımızı özetliyor.Biz de her önlem, tedbir birilerinin ölümünden sonra alınır hep...Sayın Valim şöyle mi olmalıydı acaba: Birkaç insanımız ya da çocuğumuz hayatını kaybetmeli ve sonrasında da hayıflanmalı mıydık?..İstanbul ana yollardan ibaret değil.Ara yollarda ve varoşlarda yaşıyor çocuklarımız maalesef...Tatil meselesi değil meselesi, can meselesi, kimseye bir şey olmasın meselesi...Meseleyi yanlış açıdan ele alınca akıl yürütme de tersten oluyor haliyle...

  senin kisi kuru inat. - yaseminaxu

  tabi canım hiç aksaklık olmadı.. hiç olur mu...zaten herkesin arabası ve kar lastiği var... vali bey ne otobüs ne minibüs hiç bir şey yoktu soğukta 45 dk bekledik tabi cocuklarda bekledi aynı şekilde.. ama bizim lastikli sorunsuz bir şehrimiz var doğru... çocukların yarısı okula gelmedi tabi ki de dersi işledim eee peki o gelmeyen çocuk nasıl telafi edecek konuları ee ben aynı şeyleri tekrar anlatırsam diğerlerine haksızlık olmayacak mı? sen süper valisin zaten sözümüz yok

  Kar Lastiği. - Clear

  Servis şirketlerinin beyzadeleri,üşenip ya da imtina edip(artık hangi amaçla bilinmez,mesela masraf olabilir) kar lastiği takmayacak,Valilik okulları tatil edecek,öyle mi? Ne güzel(!) di mi?

  Okulda öğrenci mi var? - eskiya

  Dün ve bugün için söylüyorum öğrencilerimizin yarısından fazlası okula gelmedi. Dolayısıyla bir sorunun olmaması da doğal.

  biri söylesin kral çıplak - hknkyl

  Biri valiye kral çıplak desin.Sayın Vali,dün okullarına varan öğrenciler 10.00 civarı vardılar,gelemeyen veya gönderilmeyenleri saymıyorum.Öğleden sonra 13.00 gibi birçok okul erkenden çocukları yolladı.Ben İstanbul'dan bahsediyorum ,siz başka bir şehirle ilgili iseniz bilemem.

  ... - No_Pasaran

  Öğlene kadar fikrin değişirse tatil et gitsin Vali... Gezi'den alışığız bu türden aç - kapa kararlarına...