Vali Mutlu: Saat 24:00'de Dolmabahçe'deyim, gelin yüzyüze görüşelim

Vali Mutlu: Saat 24:00'de Dolmabahçe'deyim, gelin yüzyüze görüşelim
Vali Mutlu: Saat 24:00'de Dolmabahçe'deyim, gelin yüzyüze görüşelim
Gündüz saatlerinde katıldığı TV programında telefon numarasını açıklayan İstanbul Valisi Mutlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 'Bu gece yüz yüze görüşmek isteyenlerle 24.00'ten itibaren Dolma Bahçe Saat Kule Kafe'de gruplar halinde, gerekiyorsa sabaha kadar görüşeceğiz' dedi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, NTV’de katıldığı canlı yayında Gezi Parkı eylemleriyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Vali Mutlu, Gezi direnişçilerine daha önce yaptığı yüz yüze görüşme teklifini yineleyerek ilginç bir de adım attı. Vali, canlı yayında cep telefonu numarasını açıkladı. Vali Mutlu aynı anda numarasını twitter üzerinden de duyurarak şöyle yazdı:

Gezi Parkı'nda "çevre duyarlılığıyla hareket eden gençler", bana ait 05323078687 No'dan yüzyüze görüşmek için arayabilirsiniz. İyi günler.

“GEZİ’YE 24 SAAT İÇİNDE MÜDAHALE VAR” İDDİALARINA YANIT
Vali Mutlu, Gezi Parkı’na bu gece büyük bir müdahale olacağı yönünde özellikle sosyal medyada yayılan haberlere de yanıt verdi. ‘Şu anda böyle bir planlamamız yok’ diyen Vali Mutlu, buna rağmen Gezi’de müdahaleyi gerektirecek sıkıntılı ortamlar olduğunu da söyledi.

İşte Vali’nin açıklamasından satır başları:

Şu anda böyle bir müdahalenin söz konusu olmadığını ifade etmek durumundayım. İleriye dönük bu hiçbir zaman müdahale olmayacak anlamına gelmiyor. Bunun ne şekilde yapılacağını biz zaten paylaşırız.

Hiç kimse gecenin üçünde, sabahın beşinde bizi çadırlardan atacak gibi bir beklenti içinde olmasın. 24 saatte hemen bir müdahale yaratıyor gibi kaygı yaratılmasın.

Bizim birinci hedefimiz zaten müdahale değil. Bizim müdahale niyetimiz olsa, AKM ve Anıt kapsamındaki çalışmada, dedik ki çirkin görüntüleri kaldıracağız. İşgal görüntüsünü kaldıracağız dedik. Netice itibariyle marjinal grupların çatışmaların sonucunda bu gücümüzü net olarak gösterdik. Biz o akşam isteseydik 200 metre ileriye gider, haydi arkadaşlar bu akşam evinize yatmaya gideceksiniz derdik. Tek bir polis o gece Gezi Parkı’na girmedi.

“GENÇLER KENDİNİZİ BAŞARILI HİSSEDEBİLİRSİNİZ”
Oradaki radikal gruplar gaz bombalarını parkın içine atmıştır. Asla Gezi Parkı’na girmedik, isteseydik girerdik. Biz girmek istersek Gezi Parkı’na şu anda gireriz. Bu gençlerin içinde marjinal gençlerin kaldığı çadırlar var. Bu marjinal üyeler, bu çocukları kullanarak bir provokasyon yapabilirler. Çadırları yakarlar, ilk günkü olaylarda da olmuştur. İlk hadise de bu grupların işidir. Farklı sıkıntılar da doğabilir. Gençlere diyoruz ki anlaşıldı. Başbakanımız gerekli mesajları verdi. Halkın iradesine bunu sunacağız. Kendinizi hissettirme noktasında kendinizi başarılı hissedebilirsiniz.

Evet orada, Gezi Parkı’nda ağaçları öne çıkaran bir grup var. Ama onların içinde çevreyle ilgili meseleleri olmayan, sıkıntılı tablo yaratmaya çalışan yapılar var. Bunlara da müdahale edilmesi gerekir. Bu İstanbul’da her gün yapılan müdahalelerdendir. Sertlik konusunda devletimiz inceliyoruz. Benim şimdi yapılanın şu kadar doğruluğu var dememin ötesinde söyleyebileceğim fazla bir şey yok.

“MÜDAHALE ETMEZSENİZ EZER GEÇERLER”
O akşam 9:30 – 10 sularında yaptığım açıklamalarda da kararlılığımızı ifade ettim. Arkasına halkı aldığını zannederek gelecek olan, provokasyon yapanlarla aynıdır. Bunu dünyanın neresine sorarsanız sorun, bu işin ilmini bilenlere sorun. Sizin yanınıza 50 metre – 100 metre yaklaştığı zaman müdahale etmezseniz bu gruplar sizi ezer geçerler.

Biz gönülleri kısa zamanda alırız. Bizim gönlünü kırdığımız gençler İstanbul’daki milyonlarca gencimiz değil. Biz ülkemizdeki bütün gençlerin gönlünü almak isteriz. Gençlerle ilgili benim kendilerine ulaşma, onların vali amcası olma konusunda hiçbir tereddüdüm yok.


  http://www.radikal.com.tr/1137460113746014

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sayın vali - gokhangokhan

  Dilan Alp'i ziyaret edip özür dileyecek misiniz? Belki o zaman samimiyetinize inanan birilerini bulabilirsiniz. Unuttuysanız hatırlatayım 1 Mayıs günü polis tarafından gaz kapsülüyle başından vurulup ölümden döndü. Marjinal ve terörist demiştiniz hani, elindeki sirke şişesine de molotof demiştiniz.

  Kavrayışın Hala Gerçekleşmediğinin Kanıtı - esatti

  Gezi eylemlerinin şu an Türkiye düşmanları tarafından fırsat olarak kullanıldığını görmemek aptallık olur tıpkı işin bu noktaya gelmesinin başlıca sorumlusunun, Başbakan'ın aşırı derece de sorumsuz ve bencilce tavırları ve açıklamaları olduğunu görmemek gibi. Bu eylemlerin en azından esasen farklı amaçları olduğu besbelli olan, BDP, TKP, Kemalistler Hariç, tamamen Tayyip Erdoğan'ın ukala üslubuna halkın verdiği cevaptır. Tayyip Erdoğan suçluluğunu kabul edip alttan almak istese de temel diktatör davranışı olarak egosuna yenilmiş geri adım atmaktansa olayları körüklemeyi tercih etmiştir. Başbakan mitinglerinde açıkça başörtüsü zulmünü gündeme getirip, mızrağına ilmihal takmaya çalışmaktadır, milletin, faşizan, ulusalcı, kemalist hükümetler zamanında gördüğü zulmü aynen dini kullandığı gibi şu anda hortlatarak kullanmaya çalışmaktadır. Artık Başbakan kendine gelmelidir, bir padişah olmadığını ve ülkenin kendi mülkü olmadığını kavramalıdır. Bir de İstanbul'da Erdoğan'ın gedirisi var, bu kadar dirayetsiz bir Vali'yi Türkiye hiç görmüş müdür acaba? Haftalar olmasına rağmen Vali olayın hala ağaç olduğunu sanıyor ya da olayı tekrar o boyuta indirgemeye çalışıyor, bilemiyorum zira demeçleri AKP sözcüsü kıvamında ve kendince hükümet lehine bir çözüm bulmaya çalışıyor olabilir.

  "Ananı da al git" operasyonu yapacaklar galiba... - Barnabycik

  Vali, gençlerin annelerini de çağırmış... Sabaha karşı "ananı da al git" operasyonu olursa hiç şaşırmayın... Çünkü az önce canlı yayındaki bir programda aynen şöyle dedi: "Nush ile uslanmayanın hakkı tekbir, tekbirle uslanmayanın hakkı kötektir." Bir valiye yakışıyor mu bu söylemler? Yani uslu durun, dediğimiz yapın, yoksa sizi bi güzel pataklarız diyor kendisi...

  SN.VALIM, INAN BUNLARA DEGMEZ - 14Bernard

  Sizin saygin durusunuzu anlayacak kapasite yok bunlarda.Bunlar Aziz Nesin in dedigi %90 gurubundan.

  SAYIN VALİ - pispor

  görüşelim diyorsunuz ancak siz önce taleplerine bakın siz bu talepleri kabul etmedikten sonra görüşmenin bir önemi yok başbakan da Ankara da 5 saat görüştü ne oldu anlayan varsa anlatsın

  Allah Allah - umut481

  Sen hem medyayi sustur, gunde 10 kere kendi konusmalarini/yalanlarini yayinlat, sonra da referandum yapalim. Kime sorulacak, hukuki baglayiciligi ne? ne sorulacak..? Ortaya atilan onlarca keyfi bildirimden biri. AVM/Residans/kucuk dukkanlar/sehir muzesi ne yapmayi dusunuyorlar belli degil. Ama surekli millete islenen ne: camide icki ictiler, gezi de fuhus, amerika'da 17 olu, asiri uclar, hede hodo...

  ... - Ariyan

  takmışlar bir "Provakasyon" kelimesine söylenip duruyorlar, iyide siz halkın gözünün içine baka baka "bir müdahale olmayacak" yalanını söyleyen degilmisiniz? bana göre sizden başka provakatör yok, sizin ve kollukkuvetlerinizin olmadığı heryerde halk protestolarını festival havasında sergiliyor, bunu görmüyormusunuz?