Vali Mutlu: Taksim'de toplanmaya izin yok!

Vali Mutlu: Taksim'de toplanmaya izin yok!
Vali Mutlu: Taksim'de toplanmaya izin yok!
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim'de toplanma çağrısına katılacaklara müdahale edileceğini söyledi. Mutlu, Çarşı Grubu'ndan kişilerin ve bazı doktorların gözaltına alındığını doğruladı

Radikal.com.tr - Vali Mutlu’nun konuşması şöyle: “Şu an itibarıyla İstanbul ’da huzurlu ortam devam etmekte. Çatışma söz konusu değil. Bu durumun devam ettirilmesi için güvenlik güçlerimiz İstanbul’da her alanda çalışmalarını sürdürüyor. Bugünün LYS’ye katılanlar için önemli olduğunu biliyorum. Sabah saatlerinden itibaren çocukların sınav merkezlerine ulaşmaları için yapılan çalışmalar başarılı olmuştur. Çocuklar sınava girmişlerdir. Bütün ulaşım araçları sorunsuz devam ediyor. Taksim’de saat 16.00’da toplanma çağrısı var. Mevcut şartlar altında Taksim’de her türlü toplanmaya fırsat vermeyeceğimizi ifade ettik. Bu toplanmalara müsaade etmeyeceğiz. Vatandaşlarımızdan Taksim’e gelmemesi çağrısında bulunuyorum. Taksim’e gelirlerse çatışma ortamını kullanmak isteyenlere fırsat vermiş olurlar.

 YARALILAR

 Huzur ortamını tesis etmek için yaptığı çalışmalar arasında üzücü yaralanmalar da oldu.  İki emniyet görevlisi, biri rütbeli biri polis olmak üzere, silah kullanmak suretiyle yaralandı. Bir tanesi kasıklarından, diğeri de ayağından olmak üzere ameliyatları yapıldı. Bunun bu tür olaylarda İstanbulumuzda ilk kez silah kullanılması, dün provokatörlere dikkat edilmesi yönünde halkımızda paylaşmıştım.Toplanmalar, davet edilmeler devam ettiği için bu ortamdan istifade etmek isteyen mihraklar, taşın molotofun havai fişeğin ötesinde silah da kullanabilecek cüreti göstermişlerdir. bunun devam etmesi riski her zaman vardır. Çanakkale'de bir trafik kazasında yaralanmış olan bir çocuğumuzun görüntüleri dün Taksim olaylarında yaşanmış gibi servis yapıldı. Bunu benzeri gene emniyet TOMA aracı altında bir hanım efendinin ezdiği şekilde haberler yaygınlaştırıldı. Bunun da yalan olduğunu, bu kadıncağızın, bu hanımın TOMA'nın önünde duran bir hanım olduğunu paylaşmıştım. Toplumu acite edici haberlere bu ortamda ısrarla paylaşıyorum. 

KİMYASAL SU YOK
TOMA'larda bazı araçlarda rengi koyu olan su da püskürtülüyor Bu da ilaçlı bir sudur. Ancak hiç bir şekilde kimyasal nitelikli bir su değildir. Bugüne kadar da kullanılmıştır. Bunun kimyasal kullanıldı diye çarpıtılması tamamen acite etmeye yönelik davranışlardır. Bu tür suların önüne, göstericiler bile bana da su at diye rahatlıkla geliyor. Biz bunu sıkmak istemiyoruz, ama göstericiler de iyi biliyorlar ki bu suyun kimyasalla bir ilgisi yoktur. 

 ÇARŞI GRUBU VE DOKTORLARA GÖZALTI

Çarşı grubu Beşiktaş ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu olaylarda barikatlar kurarak yönlendiren, ama aynı zamanda ifade ettiğiniz taraftar grubu içinde pozisyon alan kişiler vardır. Bu Beşiktaş ve Çarşı grubuyla ilintilenmemelidir. Çarşı grubu üzerinden bunu toplumla paylaşmanın sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Çarşı'yla özdeşleştirmek bana göre Çarşı grubuna karşı olumsuz değerlendirmedir.  Çarşı grubu spora gönül vermiş, spor duygusuyla hareket etmiş bir gruptur. Çarşı camiasını bu olayların içinde bir grupmuş gibi göstermek bana göre yanlıştır. Ama içlerinde yanlış yapan varsa işlem yapacağız. Gözaltı işlemlerinin sayısı toplam 22'dir. Çarşı grubundan 22 kişi alındı derseniz yanlış olur. Tamamı Çarşı grubuyla bağlantılı demek haksızlık olur. Doktorlardan da şu anda bir gözaltı işlemi var. Bazı sağlıkçılar insanlara tıbbi yardım adıyla hizmet veriyorlar. Fakat bunlar çok dikkat çekici bir takım faaliyetler. Elbette tıp mesleğinin onurunu, insanları kucaklaması noktasında saygı duyuyoruz. Göstericilere adeta gösteri alanlarına girerek tespit edilmiş olan görüntüler varsa elbet işlem yapacağız. Doktor ve sağlık personeli olarak tarif edebileceğimiz bir kaç kişi mevcuttur.

Biz gördüklerimi adli makamlarla paylaşıyoruz. Mezhep grupları diye bir değerlendirme yapmak istemiyoruz. Gösterici göstericidir.  Sırtını bir takım mekanlara dayayarak, emniyet güçlerimizle çatışmak isteyen gruplar olduğunu biliyoruz. Kimse ülkemizde turizme hizmet eden mekanları bu durumlara sokamaz. Göstericilerin bu tür mekanları kullanmaları ilginçtir. Şuana kadar bu mekanlara girmedik . Gerekirse adli makamlarla görüşecek gireriz. İlginç olan göstericiler sırtlarını bu mekanlara dayamaktadırlar."

“DOKTORLUKLA İLGİLERİ YOKTUR”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ramada otele çevresinde beyaz önlüklü 3 kişini kelepçelenerek gözaltına alınması ve bu kişilerin doktor olduklarıyla ilgili haberlere atıfta bulunarak bir açıklama yaptı. Vali Mutlu twiter mesajında şunları söyledi.

"bugün gösterilerde, 3 doktorun yaralılara yardım ettiği için gözaltına alındığı haberleri medyada geniş yer aldı.

Sağlık meslek kuruluşları da bu gözaltılar için temaslarda bulundu. Şimdi açıklıyorum! Doktor önlüğü giymiş olup, sağlık yardımı yaptıgı söylenen şahısların Doktorlukla, Sağlıkla hiçbir ilgileri yoktur! Hatta bir tanesinin 7 ayrı hırsızlık suçu bulunmaktadır! "