Vali Mutlu: Taksim'deki Galatasaraylıları yürekten kutluyorum

Vali Mutlu: Taksim'deki Galatasaraylıları yürekten kutluyorum
Vali Mutlu: Taksim'deki Galatasaraylıları yürekten kutluyorum
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Galatasaray taraftarlarının Taksim Meydanı'nda şampiyonluk kutlamalarıyla ilgili sorular üzerine, "Bu iki konuyu birbirine karıştırmak, 1 Mayıs'ta yapılmak istenen gösterilerle Galatasaray'ın şampiyonluğunu kısa süreli kutlama yönündeki heyecanının birbiri ile aynı sepete koyup, bunun üzerinde değerlendirme yapmak haksızlıktır" dedi.

İSTANBUL - İTÜ'lü öğretim görevlileri, yaz aylarında özellikle Karadeniz sahillerinde yaşanan boğularak ölme olayların yaşanmaması için valilik ve jandarmayla birlikte “Akıntıya Tutulma Yaşama Tutunö adlı bir kampanya başlattı. Bu kampanyayla ilgili, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca, İl Jandarma Komutanı Mehmet Artar ve çok sayıda davetlinin katılımıyla, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, ‘Çeken Akıntılar ve Suda Boğulmalar Çalıştayı’ düzenlendi. 


KUTLAMALARDA SIKINTI YAŞANMADI
Vali Mutlu, toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Vali Mutlu, “1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına izin verilmedi. Galatasaray taraftarları şampiyonluğu Taksim’de kutladı. Sosyal Medyada "30 metrelik çukurlar yine vardı" şeklinde eleştirildiniz. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?" şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

“Öncelikle Galatasaray’ı yürekten kutluyorum, tebrik ediyorum. Şampiyonluğun hem Galatasaray’a hem de Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum. Tabii dün şampiyonluğun belli olmasından sonra gerek İstiklal Caddesi, gerekse Taksim civarındaki bölgelerde maçı izleyen seyircilerin Taksim Atatürk Anıtı civarına gelerek bu sevinci paylaştıklarını hepimiz gördük. Bununla ilgili maçtan sonra bölgeye intikal olmaması ve olumsuzluklar yaşanmaması ile ilgili de bin civarında polisimizi de olumsuzluk yaşanmaması için bölgede görevlendirdik. Ancak aldığımız tedbirler bu bölgeye intikali engelleyici mahiyette tedbirler nedeniyle bölgeye intikal olmamıştır. Ama gerek İstiklal Caddesi ve Taksim’e yakın bölgelerde de maçı izleyen çok sayıda Galatasaray seyircisi 1-2 dakikalık mesafedeki Taksim’de şampiyonluk sevincini yaşamıştır. Bu doğaldır. Aşağı yukarı 3-4 bin civarında bir seyirci kutlama yapmıştır. Florya’da 7-8 bin, Mecidiyeköy’de 2 bin 500 civarında Galatasaray seyircisi kutlama yapmıştır. Kutlamalarda hiçbir bölgede herhangi bir sıkıntı yaşanmamıştır." 


100 BİN GALATASARAY TARAFTARI TAKSİM’E ÇIKMIŞ DEĞİL
Mutlu, 1 Mayıs öncesi Taksim’de gerek çelenklerin konulması, gerekse Kazancı Yokuşu’nda sembolik anma törenin yapılması yönünde ölçülü bir miktarda Taksim’e çıkılması yönünde duyuruları olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Bu söylediğimizin bundan farklı (şampiyonluk kutlamaları) şeyi yok. Yani dün akşamki gösteri, 100 bin Galatasaray taraftarı gelip de bütün bir gün boyunca kutlama yaptığı bir yer değil. Bizim Kazancı Yokuşu’nda sembolik anma töreni yapılması yönünde sendika temsilcilerine duyurduğumuz makul sayının çerçevesi dışında değildir dün akşam yapılan gösteri. Galatasaraylıları yürekten kutluyorum. Bu sevinci hepimiz paylaştık. Dolayısıyla bu iki konuyu birbirine karıştırmanın 1 Mayısta yapılmak istenen gösterilerle Galatasaray’ın şampiyonluğunu kısa süreli kutlama yönündeki heyecanının birbiri ile aynı sepete koyup bunun üzerinde değerlendirme yapmak haksızlıktır "dedi. 


OLAYLARDA YARALANANLARIN SORUMLUSU HUKUKSUZ BİR GÖSTERİYE ÇAĞRI YAPANLARDIR
Vali Mutlu, CHP ’nin 1 Mayıs kutlamaları sırasındaki çıkan olaylar nedeniyle suç duyurusunda bulunması ve olaylarda başına isabet eden gaz bombası sonucu yaralanan Dilan Alp’in elindekinin sirke olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Özellikle şunu bir kez daha tekrar ediyorum: Bu gençlerin şu ve ya bu şekilde gösterilerin içinde bulunması ile ilgili çağrıları yapanlar hukuk önünde yanlış yapmışlardır. Gençlerin bu gösterilere katılanların hukuk dışı bir toplantıya çağrılmasıyla ilgili bütün çağrılar yanlıştır hukuk dışıdır. Bu olaylar içerisinde yaralanan, polislerimiz olsun, göstericiler olsun bütün bunların sorumlusu bu çağrıları yapanlardır."

Özkan ARSLAN - İdris TİFTİKÇİ / DHA 


  http://www.radikal.com.tr/1132423113242323

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  niye la - fısıltı

  bahsi geçen taksimdeki çukur(lar)a gs taraftarlarının düşme ihtimalini hesaplamadınız mı? işçiyi, marjinal gruplara dahil olmuş insanları düşündüğünüz kadar değeri yok mu gs taraftarının?(!)ya o çukurlara düşselerdi,kim verecekti bunun hesabını?(!) hüseyin git başımdan!

  ölüp gidecen şunun şurasında - demlicay2011

  10-15 yıl sonra. dünyaya kazık çakacak halin yok. bari doğruları söyle. 1 mayıs katliyamını hatırla. kimlerin yaptığını zaten biliyorusn. hala inadım inat diyorsun. öbür dünyada ilk onumdasın. ilk birimde geçmiş başbakanlar ve cia başkanları var. nasıl memleket sevdası mı dersin buna yoksa kazığın acısı mı dersin. seni bilmem ama tiksinti denen kavram her zaman var bende. anadoluya bir gün yüzü gördürmediniz. ez babam ez. yeter artık. avrupa mallarınız haram olsun. zaten onsuz bir adım atamassınız. asıl sen buna üzül. telefonundan yazıcına kumaşından arabana kadar. haksızlık bu haksızlık. avrupa üretsin sen vali olara bir güzel ye. nijerya bürokratı gibi.

  badem - kadaro

  zaman makinem olsada göndersem seni orta çağa. yada taş devrine.

  KONUŞTUKÇA - Selimserincan

  Konuşun Vali bey.Siz konuştukça halk; nasıl insanlar tarafından,nasıl yönetildiğini daha iyi anlıyor.Anlayana tabii ki...

  Yasaklasaydın görürdük - hyperiq

  Yasaklasaydın taksimi Galatasaraylıya da o zaman görürdük kutlamayı. O zaman bu söylediklerinizin bir anlamı olurdu. Asıl siz sapla samanı karıştırıyorsunuz Sayın Bakan -ama sadece bakan-!

  Hypocrisy - rawnerve

  Bkz. ikiyüzlülük,riyakarlık

  bugünki 500 kişi - vesmolla

  Bugün Denizleri anmak için toplanan 500 kişi hadi diyelim 2 bin kişi olsun.. O zaman onlara neden saldırdınız? Hadi bunu da açıklayın yalancılar ve yalancının şahitleri