Vali Mutlu: Taraftar operasyonunda 11 kişi aranıyor!

Vali Mutlu: Taraftar operasyonunda 11 kişi aranıyor!
Vali Mutlu: Taraftar operasyonunda 11 kişi aranıyor!
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Taraftar gruplarına operasyon) 93 kişilik gözaltı listesi mevcut. Şu ana kadar 82 şüpheliye gözaltı yapıldı. Geri kalanlarla ilgili çalışma devam ediyor." dedi.

'Taraftar gruplarına yönelik yapılan operasyona ilişkin' sorular üzerine Mutlu, "Üzerinde uzun süredir çalışılan bir projeydi. Farklı kulüplerimizin içerisindeki taraftar gruplarımızın karışmış oldukları suçlarla ilgili emniyetimizin farklı birimleri tarafından yürütülen bir çalışma var. 93 kişilik gözaltı listesi mevcut. Şu ana kadar 82 şüpheliye gözaltı yapıldı. Geri kalanlarla ilgili çalışma devam ediyor. Adli makamlarımız gerekli işlemleri sürdürecek" dedi.

TARAFTAR OPERASYONUN YÖNETİCİLERLE BAĞLANTISI

Bir gazetecinin , "Bu operasyonun kulüplerle ve yöneticileri ile bağlantısı da olacak mı?" sorusuna İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Yansımış olanları biliyorsunuz. Taraftar gruplarının yönetici pozisyonunda olanlarla ilgili, bu işlere karışmış olanlarla ilgili operasyon. Bunun ötesinde farklı bir uygulama yok. Zaten ortaya çıkan 93 kişilik şüpheli listesinin 82'sine operasyon yapıldı. Büyük çapta da bitmiş olması nedeniyle operasyonun ne olduğu belli oldu."diye cevap verdi.

İstanbul'da derbi operasyonu


STADLARDAKİ AKSAKLIKLARI ÖNCEDEN BİLDİRDİK, GEREKLİ UYARILARI

'Statlarda özel güvenlik yerine polisin görev yapması konusundaki' bir soruya ise Vali Mutlu, şöyle yanıt verdi; "Bunlarla ilgili yeni tedbirler tartışılıyor. Bununla ilgili İçişleri Bakanlığının genelgesi yürürlüğe girdi. Derbi maçta yaşanan olumsuzluklar, fiziki yetersizlikle bağlantılı. Bunlar İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından maçlardan önce tespit edildi ve ilgillerine bildirildi. Bu olumsuzlukların giderilmesi konusunda ilgililerine gerekli yazışmalar yapıldı. Turnikeler, tribünler arası geçişler gibi konulardaki eksiklikler yazışmalarla bildirildi. Bunların süresi içinde tamamlanabilmesi ve derbi maçındaki gibi aksaklıkların ortaya çıkmaması dileğimiz. Gerekli birimler bu eksiklikleri gidermeli. Bunları yazışmalarla ligler başlamadan evvel Olimpiyat Stadı ile ilgili paylaşmıştık. Ne gibi eksiklikler var bunların giderilmesi konusunda kimlerin görevi var? Beşiktaş 'ın, Trabzon ve Tromsö maçında oluşan riskler ve sıkıntılar ayrı ayrı yazıldı ve uyarıldı. Derbide bu eksiklikler görüldü. Bunu kamuoyu da gördü. Derbi maçı ile bu aksaklıklar daha önce de görüldü. Bu sıkıntılar ilgililerine önceden yazıldı ve düzeltilmesi istenildi. Olaydan sonra bir kez daha gerekli duyuruları yaptık"

MAÇLAR OLMADAN TESPİT EDEREK BİLDİRDİK EKSİKLİKLERİ

Gazetecilerin, "Derbi maçında çıkacak olayları Tromsö maçında tespit ettiniz mi?" sorusu üzerine Mutlu, "Biz bu maçlar olmadan tespit ederek bildirdik eksiklikleri. Tedbir alması gereken makamlara bunlar bildirildi."diye yanıt verdi.

POLİS DAHA AKTİF OLMALI

Stadlarda ve okullarda özel güvenlik yerine polisin görev yapacağı yönündeki haberlerin sorulması üzerine Mutlu,"Özel güvenliğin ne kadar yeterli olduğu konusunda tartışmalar var. Polisin daha ön alması, daha aktif pozisyonda görev yapması ile ilgili düzenleme yapılmasına ihtiyac var. Bu ihtiyaçta son maçta daha da görüldü. Bu özel güvenlik hiç kullanmayacak anlamına gelmez tabi. Ama emniyetin kritik noktalarda daha yoğun tedbir almalı. Üniversitelerimizin önemli kısmı açıldı İstanbul'da.Şu ana kadar huzurlu ve güven içinde başladı. Üniversitelerimiz bilim yuvasıdır. Bilim yuvasında önceliğimiz huzurlu ve güvenli eğitim alanı oluşturulmalı. 'Eylül geliyor, okullar açılınca hadiseler yaşanacak' diye kaygılar ortaya çıktı. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Yaşanmazda. Bunlar toplumu geren hadiseler. Vatandaşlar bu tür spekülasyonlara itibar etmemeli. Herkes rahat olsun dedim daha öncede. Güvenliği gözardı etmiyoruz.

Rektörlerle işbirliği içinde öğrenci temsilciliklerimizle huzurlu bir eğitim yılı tamamlanması konusunda diyalog içinde olacağız. Hiçbir şey olmaz gibi bir şeyimiz yok. Üniversiteler zaman zaman öğrenci hadiseleri olabilir. Ama bunlar bizi kaygılandıracak mahiyette olacağını tahmin etmiyorum. Her toplulukta farklı gelişmeler içerisinde ortamı sıkıntıya sokmak isteyecek yapılar çıkacaktır. Bizim de görevimiz mücadele etmektir. Güvenlik birimlerimiz bu konuda hassas şekilde konuyu takip ediyor. Kimse endişe etmesin. Güzel şehrimizin Haziran ayında yaşamış olduğu sıkıntılar gibi, farklı boyuttaki sıkıntıları acaba yaşar mıyız endişeleri gündemden uzaklaştıralım. Böyle soruya da böyle cevaba da ihtiyaç yok bence. Yaşanan hadiselerden alacağımız tecrübeler vardır. Analizler yapılıyor. Yeni bir sıkıntı beklentisi içinde, piyasaya beklentiler pompalayan yaklaşımları doğru bulmuyorum. Endişeye gerek yok. Her dönemde üniversitelerde öğrencilerin gösterileri olmuştur. Bu gösterileri bir takım organlarda çok büyük hareketlermiş gibi mayalandırmaya çalıştığını görüyoruz. Kimse de mayalandırmaya çalışmasın. "şeklinde yanıt verdi.