Vali Mutlu'dan Gezi Parkı için müdahale sinyali

Vali Mutlu'dan Gezi Parkı için müdahale sinyali
Vali Mutlu'dan Gezi Parkı için müdahale sinyali
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı'mnda bulunan direnişçilerden çekilmelerini istedi: Bizimle çatışan grupların taraftarı olan kişiler şu an Gezi Parkı'ndaki gençlerin arasında. Devletin egemen gücünü hissetrimeye devam edeceğiz. Ortada bir risk var. Bu riski herkesin satın alması ve değerlendirmesi gerekir. Artık bu noktadan sonra kendilerini de sıkıntıya sokarlar

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Habertürk TV canlı yayınında Buse Biçer'in sorularını yanıtladı. Gezi Parkı 'ndaki protestoculara seslenen Vali Mutlu, "Gezi Parkı'nda bulunanların risk oluşturduklarını ifade ediyorum. O yüzden yapmaları gereken bu alandan çekilmek, oradan ayrılmaktır" dedi. Mutlu, "Ortada bir risk var. Bu riski herkesin satın alması ve değerlendirmesi gerekir. Artık bu noktadan sonra kendilerini de sıkıntıya sokarlar" şeklinde konuştu. Taksim'deki çağrılar üzerine kalabalığın azalmaya başladığını belirten Mutlu, "Gezi Parkı'ndan 4'te bir oranında insanlar ayrıldı, çatışma alanından uzaklaşmayı tercih ettiler. Hala bir miktar bekleyenler var. Onların da kendi rızalarıyla eylemi bitirmelerini bekliyoruz" dedi.

İşte Vali Mutlu'nun açıklamalarından satır başları:
"Bizimle çatışan grupların taraftarı olan kişiler şu an Gezi Parkı'ndaki gençlerin arasında. Geceleri onlarla birlikte yatan bu tür provokatif grupların marjinal yapıları gençlerin aralarında. Dolayısıyla bir an önce orayı boşaltmaları gerekir. Her an sıkıntı yaşanabilecek böyle bir ortamdan ayrılmalılardır. Artık kendileri için de güvenlik noktasında ciddi provokatif risk oluşturan durumu normalleştirmek, orayı terketmek.. Aileler çocuklarını ordan almalılar. Artık bu alandan ayrılmalılar.

Hala çağrılar var Taksim'e gelinmesi için. Bunlara itibar edilmesin. Alanların rahat bırakılması gerekiyor. Bu huzurlu duruşu sürdüreceğiz. Devletin egemen gücünü orada hissettirmeye devam edeceğiz.

Biz dün o yoğun çalışmaların olduğu noktada Gezi Parkı'na girmeyerek görev yaptık. Marjinal grupların hemen dibinde, halen duruyor olmaları büyük bir sıkıntıdır. Bugünkü duruşları, pozisyonları kendi güvenlikleri açısından sıkıntıdır. Artık tartışmalı bir noktada durmaktalar. O alanı boşaltmaları gerek. Bugüne kadar ben onlarla ilgili farklı değerlendirmeler içindeydim.

Açık söyleyeyim. Başbakan da 'gözlerinizden öperim' dedi. Bu kadar sıkıntıda Başbakan size 'gözlerinizden öperim' diye mesaj yolluyorsa, ben 'aranızda olmak istiyorum' diye mesaj yolluyorsam bu güveni siz satın alacaksınız. Bugün vali olarak söylediğim şeyleri dikkate alacaklar. Bir kez daha oradaki gençlere şu hassas dönemi rahatlatmak ve yeni ajitasyon fırsatı vermemek açısından o alanı boşaltmalarını istiyorum.


  http://www.radikal.com.tr/1137328113732823

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Vali - caligari

  İstanbul valisi alanda bulunan tüm vatandaşları açıktan tehdit etmektedir. 15 gündür orada hiçbir güvenlik açığı yokken insanlar harika bir dayanışma örneği sergilerken polisler geldi ve bir anda molotoflar ve güvenlik açığı oluştu? Neden acaba??? Bu provakasyoncular 15 gündür neden yoktu peki? Demokrasiyi savunan tüm hukukçuları toplumu terörize eden söylemi üretenler hakkında suç duyurusunda bulunmaya çağırıyorum. İstanbul valisi devlet için çalışan bir görevlidir. Devletin ya da istanbul'un sahibi değil! İstanbulun sahibi varsa o da kamu'dur. Kamuyu yok sayarak kafanıza göre hareket edemezsiniz Devlet yetkilileri!

  toma yakan polis. - gokhangokhan

  Sayın vali, dün sabah toma yakan polisler kimlerdir? Onlara bu emir kimler tarafından neden verilmiştir? Bi açıklasanız da bilsek, vatandaş olarak çok merak ediyoruz.

  satın almak? - draguerilla_

  kaç liraymış o risk? ben bedavaya aldım.

  Imdat - Roza lüxemburg

  O alandaki insanlar icin senden büyük risk ve tehdit yoktur. Yakinda insanlar senin icin Imdat Istanbul valisi geliyor diyecekler.

  parktaki tek tehlike tek risk polis. - tup

  2 haftadir herseyi an be an halkin kaydettigi goruntulerden izliyoruz biz sizin satin alinmis televizyonlarinizdan degil. sizin bu aciklamalarinizla parka gidemeyen milyonlarin kani beynine sicriyor, iki haftadir sinirleniyoruz, agliyoruz, umutlaniyoruz, dehsete dusuyoruz. yeter artik ya yeter rahat birakin insanlari yeter

  GÜVENİ SATIN ALMAK?!? - uyusuk

  O kadar alışmışsınız ki çıkar dengesine, kullandığınız dile bakın Başbakanın güvenini satın almak. Allah sizi bildiği gibi yapsın...

  Vali! - cenkay

  başbakanını al da git. Gözlerinden öperim.