Vali Mutlu'dan İstanbullulara: Suriyelileri bildirin

Vali Mutlu'dan İstanbullulara: Suriyelileri bildirin
Vali Mutlu'dan İstanbullulara: Suriyelileri bildirin
Suriye'li mültecilerin İstanbul'da meskensiz olarak, açık alanlarda konaklamaları hakkında, Hüseyin Avni Mutlu twitter hesabından açıklama yaptı.

Mutlu, " Suriye 'li geçici sığınmacıların şehrimizde meskensiz olarak, açık alanlarda konaklamaları hepimizin dikkatini bir süredir meşgul etti. Bu durumdaki sığınmacılara sürekli olarak, devletimizin Kızılay vasıtasıyla hazırladığı kamplara kendilerini götürebileceğimizi anlattık. Ancak ısrarla yaptığımız bu yönlendirici yardım tekliflerimize olumsuz yanıt verilerek kamplara gitmeyi kesinlikle tercih etmediler. Ancak yaklaşan kış şartları, soğuyan havalar nedeniyle doğabilecek olumsuzlukları düşünerek yeni bir inisiyatif geliştirmemiz gerekti" dedi. 

Mutlu daha sonra, "Pendik'teki hazır olan Kızılay kampı ve Tuzla Lojistik Merkezimizi de takviye ederek meskensizlere hazırladık. Açıkta kalan sığınmacılara 10 günden bu yana hazırladığımız bu yerlere yerleştirilmeleri konusunda sürekli çağrılar yapıldı. Bilhassa kış şartlarında açıkta kalmalarının sağlıkları ve misafirperver toplumumuzun vicdanında kabul edilemez olduğu iyi niyetle anlatıldı. Bunun sonucunda 7 aile toplam 34 kişi Pendik Kampımıza rıza en yerleştirilmiş olup Kızılayımız tarafından tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır. Kampa yerleşmek istemeyen diğer geçici sığınmacılar ise kendi istek ve imkanlarıyla açıkta kalmaya son verip muhtelif tedbirlere yöneldiler. Konu halen gündemimizde ve sürekli takibimizde olmaya devam edecek, açıkta kalmalara ve olumsuz görüntülere fırsat verilmeyecektir" dedi. 

'İSTANBULLULAR'DAN YARDIM BEKLİYORUZ'

Vali Mutlu ayrıca, "Devletimiz ve misafirperver, yardımsever halkımızın yardım ve ilgisi sığınmacılara sunulmaya devam edilecek fakat olumsuzluklar izlenecektir. Değerli İstanbullulardan da bu konuda dikkat beklediğimizi özellikle, gene de açıkta kalmak isteyecek kişileri bildirmelerini bekliyoruz. Bu konuda Emniyetin 155 nolu ve İstanbul AFAD Müdürlüğünün 0212 455 56 67 telefonu ile bana tweeter hesabımdan ulaşabilirsiniz" şeklinde de tweet attı. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116430711643075

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neden gitmek istemiyorlar ? - İsimsizlerden

  Vali Mutlu öncelikle onların neden oraya gitmek istemediğini açıklayabilecek mi ? Mesela çocukları güvende olmadığı için veya başka bir sebepleri olabilir mi ? Ayrıca Valiyi bu kadar iyilik sever olmaya seçim öncesi görüntü kirliliği endişesi itiyor olabilir mi ?

  mutluyum mutlusun mutlu mular - mutlua

  Hey Suriyeli kardeşim, gel gir şu sığınma tesislerine inat etme . Bak biz hem senin ülkende akan kana rağmen sınırdan kaçak silah sokuyoruz hem de senin sefilliğinden yararlanmaktan geri durmuyoruz. Öyle yapmak işimize geliyor çünkü bizi batılılar kredi vermek için saatlerce hazırolda bekletiyorlardı. Hep rampa yapıyorlardı. Bak bölgesel kürdistana ne güzel. Andımızı bile okumuyoruz. Sen hiç ekonomik bir endişe görüyormusun ülkede? Boşver sen de gir tesise ye iç batır. Batsın bu dünya!

  ... - hüzün kovan kuşu

  Toplumumuzdaki vicdanımızda Van'daki depremzedelere de yer var mı? Kış oralara da geldi ve üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen insanlar soğuktan donuyorlar da orada. Bu hassasiyeti kendi insanlarımıza göstermemiz gerekmiyor mu önce? İnsanlık herkes için ama önce kendi insanlarına duyarlı olmayan bu devletin başka bir ülkenin mültecilerine bu kadar hassas davranması pek de samimi değil.

  Suriye - Al Capone

  Suriyeli sığınmacıların AKP nin derdi istanbullularin derdi degil - halkin zaten parasi yok - ama siz o paralari mutlaka bir yerden çikartirsiniz.....

  Sayın Valim - ALP ER

  Bu imkanlardan İstanbulda sokaklarda yaşayan onlarca vatandaşta faydalanabiliyor mu ? Onlara da bu teklifi götürdünüz mü ? Emin olun onlar hemen kabul ederler.