Vali Mutlu'dan piknik çağrısı

Vali Mutlu'dan piknik çağrısı
Vali Mutlu'dan piknik çağrısı
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun Dolmabahçe Saat Kule Kafe'de yaklaşık 150 kişiden oluşan Gezi Parkı eylemcisi ile görüşmesiyle ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı

İSTANBUL - Gece saat 00.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık 5 saat süren görüşmede gençlerin ilk sorusu "Gaz bombası kullanımının engellenip engellenmeyeceği yönünde" oldu. Vali Mutlu'nun "Cevap vermeye çalışacağım" demesi gülüşmelere neden oldu. Vali Mutlu, gaz bombası kullanılmasıyla ilgili görüşlerini daha öncede söylediğini belirterek "Kullanan da rahatsız. Onlar da o ortamın içerisinde. O da soluyor. Herkes maskeli falan değil. Neticede herkes çalışıyor. Acaba farklı birşey bulabiliiriz de bu olaylarda kullanılmak üzere. Sadece eylemci değil karışımızdaki. Molotof falan atan var.

Hiçbirimizin tasvip etmediği bu gruplara yönelik sadece onları etkileyecek etkisizleştirecek yaralamayacak sadece etkisiz hale geterecek daha herkesin gönlüne uygun bir müdahale aracı var mıdır? Herkes çalışıyor. Gazdan başka farklı müdahale vasıtaları sadece güvenlik gücünün karşısında molotof atan, sis bombası atan, taş atan, sapanla bilye atanlar bunu etkisizleştirecek buna müdahale edecek ama çevrede bununla ilgili olmayan insanları etkileyemecek müdahale araçları ve yöntemleri üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü gerçekten çalışıyor ve herkes gazın dışında çözüm yöntemleri konusunda çaba sarf ediyor.Bizde bu uygulamalara bakıldığında toplum tarafından "Böyle de olur mu?Bu da aşırıya kaçan şiddet uygulaması" görüntüsü veriyoruz.Bu görüntü hepimizi rahatsız ediyor" diye konuştu.

VALİ'DEN ÇAPULCU AÇIKLAMASI

Vali Mutlu, eylemcilerin Başbakan Erdoğan 'ın çapulcu lafıyla ilgili bir sorusuna "Ülkemizin başbakanıyla ilgili soru soruyorsunuz. Önemli ve valiye, devletin görevlisine soruyorsunuz. Kolay mı bu soru?" şeklinde cevap vermesi gülüşmelere neden oldu. Vali Mutlu da "Gençlik böyle bir şey. Bende gencim ve aynı şekilde cevap vereceğim" dedi.

Vali Mutlu "Sayın başbakanımız çapulcu sözünü arabaları yakan için sizin hiçbiriniz yoksunuz. Gezi Parkı'ndaki gençleri gözlerinizden öpüyorum diye bir ifade bulundu mu? Sizlere yönelik sözleri başbakanımızın gözlerinizden öperim şeklinde olmuştur. Çapulcu sözünü söylemiştir. Ama bunu arabaları yakan işyerlerini darmadığın eden bankamatikleri perişan eden kameraları parçalayan durakları yıkan bunlara yönelik çapulcu sözünü ifade etmiştir. Kesinlikli ve kesinlikle sizlere yönelik değerlendirmesi gözlerinizden öperim olmuştur" dedi.

Vali Mutlu yine başbakan Erdoğan'ın "alkolik" lafıyla ilgili bir soruya "Başbakanın kastı sürekli alkon tükenler içindir" diye yanıt verdi. Mutlu'nun bu açıklaması da öğrencilerin itirazına neden oldu.

Vali Mutlu, öğrencilerin "Fişleniyor muyuz" sorusuna ise "Olur mu öyle şey. Olur mu?" şeklinde yanıt verdi.

Mutlu toplantının sonunda öğrencilere Twitter üzerinden mail adresi vereceğini ve iletişim adreslerini bu mail adresine bildirmesini isteyerek "Ulaştırırsanız tekrar yapacağım toplantılarda, bir günde piknik yaparız. Sohbet edebiliriz. Devam edebiliriz. Burada kalmasın" şeklinde konuştu. Vali Mutlu, sadece bir polisin açığa alınmasıyla ilgili bir soruya ise "Ama başlangıcında. Daha devamı var. Olacak" dedi.Mutlu "Haksız muameleye kalmış herbir kişi için ben özür diliyorum" diyerek toplantıyı sonlandırdı.(DHA/Özgür Arslan)