Vali Mutlu'nun ödülü 'halkla ilişkiler'i karıştırdı.

Vali Mutlu'nun ödülü 'halkla ilişkiler'i karıştırdı.
Vali Mutlu'nun ödülü 'halkla ilişkiler'i karıştırdı.
Türkiye Halkla İlişkiler Derneği'nin ödülünün Gezi direnişinde çok eleştirilen Vali Mutlu'ya verilmesi sosyal medyada tepki yarattı. Dernek Başkanı ile Valiliğin PR'ını yürüten ajans da birbirine düştü.

Radikal.com.tr - Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından on ikincisi düzenlenen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’ni kazanan proje ve kuruluşlara ödülleri dün akşam verildi.
Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da katıldı.

Vali Mutlu: İstifa et diyenlere 'neden' diye soracağım!


Tören öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Mutlu, Gezi Parkı'nın birkaç gün içinde halkın kullanımına açılacağını söyledi. "Önümüzdeki bir kaç gün içerisinde çalışmalar tamamen bitmiş ve halkımızın kullanımına açılmış olacak" diyen Vali Mutlu, Beşiktaş ve Fenerbahçe 'nin Avrupa kupalarından men edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamalar hatırlatılınca "Cezalar herkesi üzdü" karşılığını verdi.

Vali Mutlu: Taksim'de toplanmaya izin yok!


Vali Mutlu, kamu kuruluşları kategorisinde "Harekete Geç" kampanyasıyla İstanbul Valiliği adına en iyi halkla ilişkiler projesi ödülünü aldı.
Ancak Gezi Parkı eylemleri sırasında büyük tepki çeken Vali Mutlu’ya bu ödülün verilmesi sosyal medyada büyük tepkilere yol açtı. Ödülle ilgili olarak TÜHİD Başkanı Fügen Toksü şunları söyledi:

Vali'den polise SMS'li teşekkür

“İstanbul Valiliği’nin okullarda depremle ilgili bilinçlendirmeyi kapsayan ‘Harekete Geç’ 2006 yılında başlattıkları bir proje. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında bu projeyle yarışmaya katıldılar. Depreme dikkat çeken önemli bir ekip projesi. Altın Pusula jürisi projeler için Mayıs ayında toplandı ve kararını verdi. Biz normalde 4 Haziran’da ödül törenine yapacaktık. Ama Gezi eylemleri nedeniyle bu töreni dün akşama erteledik. Vali Mutlu, törene katılacağını bildirince ‘hayır katılamazsınız’ diyemezdik. Önceden kararı verilmiş bir ödüldü. Şimdi ‘Eylemler nedeniyle bu ödülü veremiyoruz’ deme şansımız da yoktu. Ama Vali Mutlu’yu törende konuşturmadık. Yani çıkıp konuşma yapmasını istemedik.”


TÜHİD BAŞKANI'NA VALİLİĞİN PR AJANSINDAN TEPKİ 
TÜHİD Başkanı Fügen Toksü'nün bu açıklamalarına tepki ise İstanbul İl Özel İdaresi'nin PR çalışmalarını yapan Lorbi Ajans'tan geldi. Ajans Başkanı Mustafa Kaya imzasıyla yapılan açıklamada TÜHİD Başkanı'nın açıklaması 'ikircikli kriz yönetimi anlayışı' olarak değerlendirildi. Açıklama şöyle:

"Dün (27.06.2013) akşam Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından gerçekleştirilen 12. Altın Pusula Ödül töreni sonrasında, TÜHİD Başkanı Fügen Toksü’nün Hürriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamaları üzüntüyle okumuş bulunmaktayım.

Toksü’nun “Vali Mutlu, törene katılacağını bildirince ‘hayır katılamazsınız’ diyemezdik. Önceden kararı verilmiş bir ödüldü. Şimdi ‘Eylemler nedeniyle bu ödülü veremiyoruz’ deme şansımız da yoktu” açıklamaları; şahsının halkla ilişkiler mesleğini icrası adına çok talihsiz, iyi niyet ve doğruluktan uzak, temsil ettiği HALKLA İLİŞKİLER kavramına yakışmayan bir açıklama olmuştur.

Zira Başkan Toksü, İstanbul Valiliği adına yürüttüğümüz kampanyanın ödül alacağını ve Sayın Vali’nin katılımı için beni ‘Gezi Olayları’ öncesinde ve sonrasında arayarak yardım istemiştir. Ben de valilik makamına durumu ilettim. Sayın Valimizin programının uygun olduğunu ve katılacağını Sayın Toksü’ye bildirdim. Memnun oldular, bizzat kapıda karşıladılar ve kapıya kadar uğurladılar. Hatta TÜHİD Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Türkman ile birlikte Vali Mutlu’yu uğurlarken en geç 10 gün içinde Halkla İlişkiler Sektör temsilcileriyle bir araya gelmek hem iletişim hem de Gezi olaylarını konuşmak üzere sözleştiler. Sayın Toksü tekrar teşekkürlerini ifade etti ve uğurladı. Program öncesi ise bana şimdiye kadar ödül törenlerinde sadece Sayın Başbakan Erdoğan’ın konuştuğunu, uzunca bir tören olacağı için konseptte konuşma olmadığını da ayrıca belirtmişti.

Bütün bu yaşananlardan sonra Hürriyet Gazetesi’ne yaptığı bu açıklamayı nasıl anlamalıyız? Sayın Toksü’nun nabza göre şerbet veren bu davranışı Halkla İlişkiler Etiğine uymadığı gibi nezaket sınırlarını da aşmıştır. TÜHİD yönetiminin ve halkla ilişkiler camiasının da bu yakışıksız tutumu kınayacağını ummaktayım."


  http://www.radikal.com.tr/1139531113953115

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mutlu - ercint

  kendi kendine ödül verdirten vali mutlu'yu tebrik ederim. ıhlamur kokuları, kuşlar böcekler birden içimde şeyoldular. taksim gezi parkı da 15 gün önce polis müdahalesiyle halka açılmıştı. gerçi polisler ve hırsızlık yaparken kameraya yakalanan belediye ekipleri dışında giren olmamıştı ama sorun değil. şantiyeyi su basınca en azından park gerçekten açılmış oldu...

  MESLEĞİNİ menfaatine SATANLAR nasıl olur ve ne yapar? - bilmehakki

  sorusunun canlı canlı cevapları burdaaaaaaaaa!

  yerse - anlayana

  Yalnız şöyle bir durum var; eğer olaylar Lorbi Ajans'ın açıkladığı gibi geliştiyse pek de haksızlık etmemek gerek. Eğer ajans başkanının açıklamaları doğruysa TÜHİD başkanı tepkiler üzerine ucuz kahramanlık yapacağına adam gibi "ödüle daha önceden sayın vali layık görülmüştür ancak gezi olaylarında tutumundan dolayı ödülün kendisine verilmemesi karar verilmiştir" anlamında bir açıklamayla ödülü hiç vermeseydi biz de eyvallah derdik...

  HALKla ilişkiler - gitbanasugetir

  İlla HALKla ilişki ödülü vermeniz gerekiyorsa, Sırrı, Redhack, çArşı, Kırmızılı Kadın, anneler, LGBT, Anti Kapitalistler, Duran adam, sırtına 6 plastik mermi yiyen adam vb... var. Halk diyorsanız işte halk, işte gezideki ilişkiler.

  Az bile - serdengectiali

  Sayın Mutlu Nobel barış ödülüne de aday gösterilip mutluluğu artırılmalıdır, hak etmiştir!

  Harekete Geç Kampanyası hakkında bilgi - sulekartal

  İstanbul Valiliği olası bir deprem durumunda görülebilecek zararı en aza indirgemek ve bireysel olarak afetlere hazır olmak için geçen yıl ?Harekete Geç? adı altında bir kampanya başlattı. Kamuoyunu eğitici, aydınlatıcı, film ve afişlerle desteklenen kampanya, İstanbul?da yaşayan yaklaşık 14 milyon vatandaşı depreme karşı bilinçlendirmeyi, eğitmeyi ve ?Güvenli Yaşam Gönüllüsü? sayısını artırmayı hedefliyor. İstanbul İl Özel İdaresi, İPKB ve AFAD işbirliği ile gerçekleştirilen kampanyada ?Harekete Geç Eğitim Al, Harekete Geç Gönüllü Ol, Harekete Geç Önlem Al? sloganları kullanılarak deprem gerçeğine dikkat çekiliyor.

  Kara listeye eklenen bir kurum daha. - brandywine06

  Bu listenin çok kabarık olması, Türkiye'nin özeliyle kamusuyla kurumları ve STK'ları adına çok üzücü. Keşke biri kapsayıcı bir liste yapsa. Gerçekten bu tip kurumlarla hiçbir işim olmasını, satın aldığım herhangi bir mal ya da hizmet yoluyla bunlara bir kuruş bile kazandırmayı istemiyorum. Ama önce liste lazım! Bir kısmını biliyoruz ama hepsini bilmiyoruz. Hadi sosyal medya! Ne varsa sende var!