Vali Mutlu'ya 'paralel' soruşturması

Vali Mutlu'ya 'paralel' soruşturması
Vali Mutlu'ya 'paralel' soruşturması
Sabah gazetesinin haberine göre, Diyarbakır'da yoksul öğrencilerin eğitimiyle ilgili ihaleyi belli bir dershaneye usulsüz verilmesine göz yumdukları iddiasıyla dönemin Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yardımcısı Yeşilbaş ve İl Emniyet Müdürü Sağlam'ın yargılanması istendi.

Diyarbakır'da valilik bünyesindeki SODES projesi kapsamında, "Bir çocuk okut, bir aile kurtar" sloganıyla 500 çocuğun eğitim masraflarını karşılamak için düzenlenen dershane ihalelerine fesat karıştırdıkları gerekçesiyle aralarında emniyet müdürü, polisler ve dershane görevlilerinin de bulunduğu 12 kişi hakkında dava açıldı.

Sabah gazetesinin haberine göre, eğitim yardımı kaynağı ihale dokümanı hazırlanmadan, maliyet çıkarılmadan, ilan işlemleri yapılmadan ve açık ihaleye çıkılmadan mevzuata aykırı biçimde bir dershanenin hesabına aktarıldı. Soruşturma sonucunda 12 kişiye ihaleye fesat karıştırmak, resmi belgede sahtecilik suçlarından 15 yıla kadar hapsi istendi. Davada adı geçen 12 sanık hakkında, "Fetullahçı terör örgütüne üye olmak" suçundan da soruşturma açıldı.

GEREKÇE: DENETİM GÖREVİNİ İHMAL

Sabah'ın iddiasına göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı genişleterek bu kez dönemin Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, SODES projesinden sorumlu Vali yardımcısı Mehmet Yeşilbaş ile dönemin İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam hakkında da, "Denetim görevini ihmal etmek" suçundan fezleke hazırlayıp yargılanmaları için dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Mahkeme, 'paralel yapı' faaliyetlerine göz yumdukları yönünde suç tespit edilmesi halinde kanun gereği yargılamaları Yargıtay'da yapılacak olan 3 kişinin dosyasını ana dosyadan ayırdı. 

2007-2010 arasında 3 yıl süre ile Diyarbakır Valiliği yapan Hüseyin Avni Mutlu 11 Mayıs 2010 tarihli kararname ile İstanbul Valiliği'ne atanmıştı. Mutlu 15 Eylül 2014 Valiler Kararnamesi ile ise merkez valisi oldu.


  http://www.radikal.com.tr/138818313881831

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  radikale yakışmıyor - siyamsiyam

  haberin içinde sanki mahkeme kararları ile kesinleşmiş bir durum gibi fethullahçı terör örgütü ibaresini kullanıyorsunuz.en azından iddiası lafzını kullanabilirdiniz.hadi muhabir yazdı editörde mi görmüyor.gözden kaçırma olduğunu hiç zannetmiyorum.ne kadar özgürlükleri savunsanızda bilinçaltınızda hizmet hareketine karşı önyargınız çok şiddetli.ne kadar objektij olmaya çalışsanızda bu konuda akp zihniyeti ile aynı hizaya geliyorsunuz.iki yılı aşkın süredir yapılan onca iftiraya yalana dolana rağmen ortada ne darbe var ne de örgüt.sadece bir dizi filmi senaryosundan 6 aydır esir olan hidayet karaca var.zannediyorum ki siz şu anda iddianame bile yazılamayan suçlardan esir tutulan polisler,hakimler savcılar ve diğer vatan evlatları için de bir ızdırap duymuyorsunuzdur.sadece yazık diyorum.başka söze hacet yok.