Vali 'operasyon tamam' diyor ama...

Vali 'operasyon tamam' diyor ama...
Vali 'operasyon tamam' diyor ama...
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu polisin Taksim Meydanı'na operasyonunun, alandaki pankart ve resimleri kaldırmak amacıyla yapıldığını ve 'tamamlandığını' açıkladı. Ancak polisin meydandaki gruplara müdahalesi sürüyor.

ANKARA - İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, polisin Taksim Meydanı'na girmesinin sebebinin, Atatürk Heykeli, Atatürk Kültür Merkezi üzerindeki pankart ve resimleri kaldırmak olduğunu bildirdi.

Mutlu, eylemcilere, Gezi Parkı'na ve Taksim'e dokunulmayacağını belirterek, insanların bu yönde uyarılmasını talep etti. Açıklamaları doğrultusunda çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Mutlu, "Gezi Parkında bekleyen gençlere teşekkür ederim. Küçük bazı çatışmalar oldu meraklanmayın" ifadesini kullandı.

'GÜVENLİK GÜÇLERİYLE BİRLİKTE OLUN'
Mutlu'nun, sayfasında yer alan bazı Twitler şöyle:
"Sadece kendini ifadeye çalışan siz gençlerin ideallerini de gerçekleştirecek bu çalışmada güvenlik güçleriyle birlikte olun,Gezi'de bekleyin. Sizin hiçbir provokasyona maruz kalmadan,sükunetle bulunduğunuz yerde beklemenizi,olası yanlışlıklardan uzak kalmanızı özellikle rica ederim. Bazı eylemciler sis ve duman çıkartan materyaller kullandılar.Amaçlarının polisin aşırı gaz kullandığı intibası yaratmak olduğunu bilelim."

Vali Mutlu'nun açıklamasının ardından polis Taksim Meydanı'na girerek meydandaki afiş ve pankartları toplamaya başladı. 


İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu saat 10:00'da ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi'nde bir basın açıklaması yaptı. Vali burada şunları söyledi:

" Bugün Taksim Meydanı’nda Atatürk anıtı ve Atatürk Kültür Merkezi üzerinde asılı olan pankart, resim ve buna benzer materyallerin kaldırılmasına yönelik ve sadece bu amaca yönelik bir operasyon gerçekleşmiştir. Bu operasyonun amacı sosyal medyada paylaşılmıştır. Gezi Parkı’na ve Taksim’e yönelik bir müdahale olmayacağını ifade ettik. Gerek Atatürk Anıtı ve AKM’deki materyaller toparlandı. Herkesin gördüğü gibi emniyet mensupları ile bazı münferit grupların çatışmaya girdikleri görüldü. Bu marjinal gruplara gerekli müdahale yapıldı. Taksim Meydanı’nda sakin bir bekleyiş içindeyiz. Atatürk Anıtı ve AKM çevresinde beklemeye devam ediyoruz. Kamuoyunun da beklentilerinin bu yönde olduğunu görmekteyiz. Taksim Meydanı’ndaki görüntüler büyük rahatsızlık yaratmaktaydı. Taksim Meydanı’na müdahaleyi tamamladık. Gezi Parkı’na müdahale yok. Gençlerimizin provokasyonlara gelmemesini fevkalade anlamlı görüyoruz. Onlara teşekkür ediyoruz. Bazı grupların kullandığı sis bombaları ve havai fişeklerle polisin müdahale sert müdahalede bulunduğu izlenimi verildiğini görüyorum. Bütün emniyet güçlerini tebrik ediyorum. Marjinal gruplara karşı duyarlı davranışa devam edilmesini umuyorum."Şu ana kadar çatışmalarda ciddi bir yaralanma yok, ancak ufak yaralanmalar oldu. Polis aracının yakılmasına kadar varan eylemlere karşı gözaltı işlemi yapılmıştır. İstediğimiz kesinlikle kin ve nefretin artması değildir.


  http://www.radikal.com.tr/113711311371135

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SELAM TAKSIME ve GEZI,YE - Cibin

  Vali mutlu diyorki marginal guruplar memleketi geriyor. Bence memleketi geren vali mutlu ve arkasindaki guclerdir. Cunku vali mutlu okadar ataturkcu ve heykelciki bu gece uyuyamami onun icin sabah erkenden taksime polislerini sokmus o heykel etrafindaki pankartlari kaldirmak icin. Gel sen bunu benim kulahima anlat.

  meali - vanily

  ey gezi parkı direnişçileri, bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık oynayın. size değil onlara müdahale ediyoruz. siz başınızı kuma gömün bir şey olmuyormuş gibi davranın...

  orası ... - user1077380

  vali mutlu taksim ve geziye dokunulmayacak demiş sabahın 7 sinde müdahale ettikleri herhalde Diyarbakır meydanları haber kanalları bize yanlış haber veriyor

  Gaz şahsa özel atılmaz - szna

  Çok güzel söyledi bir Taksim direnişçisi. Gezi Parkının metreler ötesine ardı ardına bombalar atarak şiddet uygulayacaksın, sonra da Gezi'ye dokunmayacağız diyeceksin. Gaz kişiye özel atılmaz, gazın yayılabilen birşey olduğunu bilen her akıl sahibi kişi bunun kamusal alana ve dolayısıyla herkese muamele olduğunu bilir. Siz artık kimseyi illegalle kaldıramazsınız. Kanunlar egemenlerin legal kavramını kurar, halkın değil.

  !!! - fısıltı

  samimiyetsizsin vali samimiyetsiz.iki gün önce taksim'e yönelik attığın börtü böcekli,sevgi pıtırcığı,ılımlı ayaklarını yiyenler olmuş tebrikler.düzenleme yapılacak madem oradaki arkadaşlara söyleyebilirdiniz bunu.gerekeni yapmadıklarında girseydiniz taksime.tabii amaç düzenleme olsaydı bunu yapmalıydınız