Vali resmi törenle 'yalak' açılışı yaptı

Vali resmi törenle 'yalak' açılışı yaptı
Vali resmi törenle 'yalak' açılışı yaptı
Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 13 köyde büyük ve küçükbaş hayvanların su içmesi için yalak (Svat) yaptırdı. 'Ben hayvanları çok seviyorum' diyen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, hayvanların su içmesi için meraya yapılan yalak açılışını yaptı.

RADİKAL - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Havsa’nın Azatlı Köyü’nde büyük ve küçükbaş hayvanların su içmesi için meraya yapılan yalak (Svat) açılışını yaptı.

Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 13 köyde büyük ve küçükbaş hayvanların su içmesi için yalak (Svat) yaptırdı. Hayvanların için yapılan yalakların tamamlanması nedeniyle Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in de katıldığı tören düzenlendi.

Havsa’ya bağlı Azatlı Köyü merasında düzenlenen törene Vali Şahin’in yanı sıra Kaymakam Alparslan Kılıç, Edirne Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı ile köylüler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra konuşan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, hayvanları çok sevdiği için törene katıldığını söyleyerek, “Bazılarına göre svat, bazılara göre ise yalak olan bu sulaklar hayvanlar için çok önemli. Bu yalaklardan su içen ineklerin süt verimi artacak. Ben hayvanları çok seviyorum. Hayvan deyip geçmeyin” dedi.

Daha sonra etrafı balonlarla ve Türk Bayrağı ile süslenen yalakların kurdelesi Vali Şahin tarafından kesildi. Açılış töreninin ardından Azatlı Köyü’ne 100 de fidan dikimi gerçekleştirildi.


  http://www.radikal.com.tr/146697714669772

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  halka hizmet hakka hizmettir - sguncer

  tebrik ederim sayin valimizi. yalniz acilisa hizmetten faydalanacak ineklerimizin cagirilmamasi eksik olmus.

  AZ GELİŞMİŞ BİR ÜLKEYİZ VESSELAM... - ARAGORA

  Bir yalak açılışı yapılırmış bu benim gariban ülkemde ve buna da bir valimiz gider kordelayı kesermiş..Sadece o değil bütün zevat da hep beraber kordelanın ucundan tutarmış!!!Ahhh rahmetli Aziz Nesin sen olmalıydın şimdi hayatta..Ne güzel de döktürürdün...