Vali, 'suda kimyasal yok' dedi, polisler kimyasal katarken görüntülendi!

Vali, 'suda kimyasal yok' dedi, polisler kimyasal katarken görüntülendi!
Vali, 'suda kimyasal yok' dedi, polisler kimyasal katarken görüntülendi!
İstanbul'daki gösterilerde TOMA'lardan sıkılan sularda OC isimli biber gazı olduğu ortaya çıktı. Vali Hüseyin Avni Mutlu, "Suda kesinlikle kimyasal yok" açıklaması yapmıştı.

İSTANBUL - Gezi Parkı'na müdahalede bulunan polis yine yoğun olarak biber gazı, gaz bombası ve TOMA'lardan tazyikli su sıkarak Gezi Parkı için direnenleri uzaklaştırmaya çalıştı. Bu sırada sosyal medyada dolaşan ve tazyikli suya maruz kalan vatandaşların fotoğraflarında vücutlarında kabarcıklar olduğu görüldü.

İstanbul Tabip Odası Genel SekreteriAli Çerkezoğlu dün gece görülen vakalarla ilgili şunları söyledi: "Alerjik reaksiyon olduğu açık, daha öncekilerden farklı olarak suyun temas ettiği yüzeylerde alerjik reaksiyon oluşuyor. Dün akşam onlarca kişi tespit ettiğimiz suya maruz kaldıklarında en az 2 saat süren bir alerjik reaksiyona maruz kaldılar yanık hissi veren ve elbiseleri çıkarmadıkları sürece süren bir etkisi var. İki saat sonra sonlanıyor. Bunun ne olduğunu yetkililerin açıklaması gerekiyor. Bu miktarda, bu kadar bol, bu kadar sınırsızca biber gazı reva mıdır? Bu kadar yoğun kullanılması ve 20 gün boyunca buna aralıksız maruz kalınması insanlar üzerinde nasıl etki yapar bilmiyoruz. Bu konuda endişeliyiz hekimler olarak." 
Polis TOMA'lardaki suya biber gazı karıştırırken böyle görüntülendi.VALİ 'YOK' DEDİ AMA SUDA DA BİBER GAZI VARMIŞ!

Çerkezoğlu'nun ne olduğunu sorduğu kabarcıklar yaratan suyun içine katılan madde ise TOMA'lara yüklenirken görüntülenen 'oleoresincapsicum' yani OC biber gazı çıktı. Ajanslardan geçen fotoğraflarda polisin TOMA aracının içine 10 litrelik bidonlardan biber gazını boşalttığı görülüyor. Bugün açıklama yapan İstanbul Valisi Avni Mutlu ise açıklamasında TOMA'dan sıkılan suyun içinde kimyasal madde olmadığını sadece ilaçlı su olduğunu söyledi.

HERKESE ÜCRETSİZ SOLUNUM TESTİ YAPILIYOR

Türk Toraks Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hikmet Fırat da, dernek olarak ücretsiz solunum testi yaptıklarını ve gaza maruz kalan herkesin solunum testi için başvurması gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Fırat, biber gazının uzun dönem kullanımında hiçbir sağlık sorunu olmayan insanlarda dahi solunum yetmezliğine ve ölüme neden olabileceğine dikkat çekti. Ayrıca biber gazı fişeğinin yakından ateşlenmesinin çok tehlikeli olduğunu açıklayan Fırat, ciddi yanıklar ve alerjik reaksiyon ortaya çıkardığını açıkladı. (Hürriyet)