@ismailsaymaz

Vali Toprak için inceleme izni yok

Vali Toprak için inceleme izni yok
Vali Toprak için inceleme izni yok
Diyarbakır'da 19 yaşındaki Şahin Öner'in polis panzerinin ezmesi sonucu öldüğünün anlaşılması üzerine ilk akşam "Polise atacağı patlayıcının elinde infilak etmesi üzerine öldü" diye açıklama yapan Vali Mustafa Toprak hakkında "görevi kötüye kullanma" savıyla ön inceleme izni verilmedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Diyarbakır Barosu ve İnsan Hakları Derneği’nin suç duyurusunda; “Ortada hiçbir otopsi raporu ve delil yokken Vali Toprak’ın olayı medyaya terörist faaliyet gibi yansıttığı, açıklamalardan sonra adli tıp uzmanı ve savcı tarafından ölüm sebebi konusunda açıklama yapılmadığı, valinin suçluyu kayırıp yargı görevini yapanları etkilediği, kolluk tarafından bilgi ya da belge sunulmadığı, MOBESE ve yeri kamera kayıtlarının incelenmediği, soruşturmanın valinin belirttiği şekilde gerçekleştiği önkabulüyle yürütülüğü ve valinin suç işlediği” iddia edildi.

Toprak hakkında ön inceleme başlatılabilmesi için usulen Yargıtay Başsavcılığı’ndan izin alınması gerektiği için dilekçe Yargıtay Başsavcısı Hasan Erbil’e iletildi. Erbil, 6 Mart’ta verdiği kararında, kanuna göre, “kamu görevlileri hakkında yapılacak ihbar ve şikayetlerin soyut ve genel nitelikte olmaması, kişi ve olay belirtilmesi, iddiaların ciddi bulgu ve belgelere dayanması” zorunluluğuna değindi. Bu kapsama girmeyen ihbar ve dilekçelerin işleme konmayacağını ifade eden Başsavcı Erbil, “yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda iddiaların somut bilgi ve belgelere dayanmadığı ve ön inceleme yapılmasını gerektirecek bir durumun olmadığı” sonucuna vararak, dosyayı kapattı.

Diyarbakır’da, 10 Şubat 2013’te, Şenlik Mahallesi’nde eylem yapan gruba polis müdahale etti. Göstericiler kaçarken Öner’in de olduğu grup 26. Sokak’a girdi. Sokakta Öner’in ağır yaralı haldeki bedeni bulundu. Öner hayatını kaybederken, ertesi gün ifade veren bir polis, ‘‘iki zırhlı araç halinde 26. Sokak’a girdiklerini, önlerindeki 75 plakalı araç geçtikten sonra yolun kenarında Şahin Öner’i yaralı halde bulduklarını” söyledi. Polisin ifadesinden, yaralı Öner’in hastaneye değil, ilkin karakola götürüldüğü ve tırnak örneği alındığı ortaya çıktı. Otopsi raporunda, Öner’in elinde patladığı dair bulguya da ulaşılamadı. İki tanık da Öner’in ellerini havaya kaldırdığı halde zırlı aracın çarpıp yaralıyı sürüklediğini ve durmayıp devam ettiğini söyledi.